Jump to content


Photo

POZOR - posojanje mobitela


  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1 Kami

Kami

    Ginger Mrs. Darcy / Fraser

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 23490 posts
  • Gender:Not Telling
  • Location:Highlands

Posted 27 March 2006 - 11:06 AM

Ne vem, če je to res ali ne ... ampak za vsak slučaj v opozorilo!!!

[i]Kako lahko v manj kot minuti ostanete brez desetih tisočakov
Previdno pri posojanju mobilnih telefonov!
Z naročniških mobilnih telefonov je mogoče polniti račune predplačniških, varnost pa je pri tem praktično nična - Oškodovanec lahko sam vloži prijavo na policijo

Ponudniki mobilne telefonije omogočajo uporabnikom poleg osnovnih še mnoge nadvse prijazne in praktične storitve. A kar je enostavno in praktično, sploh če gre za plačevanje, je mogoče tako tudi zlorabiti. Zadnja "moda" je očitno ta, da nekdo prosi kakega naivnega mimoidočega, naj mu za hip posodi svoj mobilni telefon, nato pa izkoristi novo storitev in z naročniškega računa nič hudega slutečega neznanca popravi stanje na svojem (ali koga tretjega) predplačniškem računu. Postopek je nadvse preprost, oškodovanemu pa ne preostane nič drugega, kot da se sprijazni z usodo in ob mesečnem plačilu naročnine in ostalih stroškov plača ustrezno višji znesek.

Kako je bil mimogrede olajšan za 10.000 tolarjev (41,74 €), nam je opisal bralec, ki se globoko čudi, da operater mobilne telefonije ob razširjeni ponudbi ne stori več še za to, da bi bila vsaj za silo varna. Da je taka zloraba sploh mogoča, ni niti vedel, dokler se ni zgodila njemu samemu: "Prejšnji teden sem se proti večeru sprehajal po Mariboru in sem med potjo telefoniral. Ko sem končal pogovor, je k meni stopil neznani mladenič in me prosil, ali si lahko sposodi moj mobilni telefon, češ da je svojega pozabil, pa bi moral nujno nekoga poklicati ali mu poslati sporočilo. Posodil sem mu telefon (seveda sem se, medtem ko ga je uporabljal, diskretno odmaknil) in vrnil mi ga je že čez kakšno minuto. Ko sem kasneje preveril svojo porabo za tisti mesec, sem začudeno ugotovil, da je v trenutku narasla za okrog 10.000 tolarjev (41,74 €). Pri operaterju mobilne telefonije so mi pojasnili, da sem s svojega naročniškega računa nekomu napolnil račun za telefon na kartico. Povedali so mi tudi, da storitve za nazaj ni mogoče preklicati oziroma izničiti."

Napolniti račun za predplačniški telefon (na kartice) z naročniškega je zadnje čase mogoče res hitro in enostavno. Naš največji operater Mobitel to od 5. decembra lani omogoča tako, da vtipkaš zvezdico, številko 127, zvezdico, znesek polnitve (1000, 2500, 5000 ali 10.000 tolarjev (41,74 €)), telefonsko številko prejemnika (ta mora biti pri istem operaterju) in "lojtro" ter tipko za klic. Po nekaj sekundah moraš transakcijo še potrditi - to storiš z zvezdico, številko 127, "lojtro" in tipko za klic. Še nekaj sekund kasneje prejmeš kratko sporočilo (SMS), da si prejemnikov račun napolnil z določenim zneskom. Simobil omogoča enako storitev, če na številko 448 pošlješ SMS: Polni, za presledkom vpišeš znesek (ta je mesečno omejen na 10.000 tolarjev (41,74 €)), za naslednjim presledkom prejemnikovo telefonsko številko, dodaš pa lahko še kratko sporočilo. Če takoj nato pobrišeš "zgodovino" zadnjih klicev in sporočil, ni na telefonu nobene sledi nakazovanja več.

Pač pa se za toliko poveča znesek mesečnega računa z obvestilom o uporabi storitve, ne pa (vsaj pri Mobitelu) tudi o telefonskih številkah prejemnikov. Da bi izvedel še te, mora naročnik poslati operaterju poseben zahtevek. A tudi če številke izve, mu to prav nič ne pomaga. Operater prejemnika, tudi če mu je kdo napolnil račun na nepošten način, seveda ne more kar kaznovati na primer z izklopom številke ali celo izprazniti njegovega računa in zneska prenakazati nazaj na račun naročnika. Prejemnika je tudi zelo težko izslediti - lastništvo predplačniških telefonov je namreč praviloma anonimno. Oškodovancu torej preostane le prijava na policijo. A tudi če storilca ulovijo, mu dokažejo dejanje in ga obsodijo, to oškodovancu še ne zagotavlja, da bo svoj denar dobil nazaj (sploh pa ne z ustreznimi obrestmi in morebitno odškodnino za neprijetnosti) - še posebno če je storilec mladoleten ali brez rednih virov dohodka in lastnega premoženja.

Ko smo poklicali center za pomoč uporabnikom pri Mobitelu, so nam pojasnili, da je mobilni telefon uporaben tudi namesto plačilne kartice - torej bi morali naročniki nanj enako pozorno paziti. O tem, da bi bilo treba možnost polnjenja tujih računov tudi podobno zaščititi, na primer vsaj z zahtevkom po vtipkanju le lastniku znane kode ob vsaki uporabi storitve, pa jim očitno še ni padlo na pamet.

Pri Simobilu sicer razmišljajo o možnosti, da bi lahko naročnik uporabo te storitve s svojega telefona preprosto izklopil, a za zdaj to ni mogoče. Sicer oba največja operaterja na svojih spletnih straneh (seveda prav na koncu obsežnega hvaljenja nove ugodnosti) dodajata še kratko opozorilo, da ne odgovarjata za morebitne zlorabe. Za zdaj lahko naročnikom torej le svetujemo, naj ne posojajo svojih mobilnih telefonov neznancem, če že, pa naj bodo skrajno previdni.

  • 0

Put A Kilt On It!

Everybody knows how to raise children, except the people who have them.

 

 


#2 URŠKA

URŠKA

    Wind-addict kitesurfer

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 7203 posts
  • Gender:Female

Posted 27 March 2006 - 11:31 AM

Sploh mi ne pade na pamet, da bi ga komurkoli posojala ...
  • 0
"Celotno moč pridobiš šele takrat, ko se zaveš, da si prav to moč uporabljal že ves čas za to, da si sam sebe spodnašal." Deepak Chopra

#3 Tanjci

Tanjci

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 2899 posts
  • Location:Celje
  • Interests:stvari na tem forumu

Posted 27 March 2006 - 12:03 PM

Ja Kami, najlepša hvala za tole... jst sem očitno preveč "naivna" za ta svet, ker bi defenitivno posodla telefon, če bi me kdo prosil, ker sem bila tudi sama v situaciji, ko sem rabila uslugo (ko sem pozabila GSM)

Urška... zakaj pa ne bi komu posodila? Kako bi ti bilo, da bi ga sama rabila, ko bi svojega pozabila... pa ti nihče ne bi pomagal?! rolleyes.gif

  • 0
Posted Image

#4 TAO

TAO

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 144 posts
  • Location:Ljubljana

Posted 27 March 2006 - 12:05 PM

meni se je že zgodilo, da se mi je telefon spraznil in bi se morala s kom dobit, pa še nisva bila zmenjena za točni kraj in uro. In mi je full prav prišlo, da mi ga je ena posodila.

Samo pri takih zlorabah, pa res ne vem, če bi še... rolleyes.gif
  • 0
I have opinions of my own -- strong opinions -- but I don't always agree with them.
George Bush

#5 URŠKA

URŠKA

    Wind-addict kitesurfer

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 7203 posts
  • Gender:Female

Posted 27 March 2006 - 12:14 PM

[quote=Tanjci]Urška... zakaj pa ne bi komu posodila? Kako bi ti bilo, da bi ga sama rabila, ker bi svojega pozabila... pa ti nihče ne bi pomagal rolleyes.gif

Ker:
1. sem že bila v taki situaciji večkrat, pa mi noben ni pomagal
2. bi ga posodila in bi osebek zbežal
3. sem ga že posojala, pa so klicali na domače telefone in mi izpraznili račun
4. sem zelo nezaupljiva kar se takih 'igračk' tiče.
  • 0
"Celotno moč pridobiš šele takrat, ko se zaveš, da si prav to moč uporabljal že ves čas za to, da si sam sebe spodnašal." Deepak Chopra

#6 Tanjci

Tanjci

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 2899 posts
  • Location:Celje
  • Interests:stvari na tem forumu

Posted 27 March 2006 - 01:01 PM

[quote=URŠKA][quote=Tanjci]Urška... zakaj pa ne bi komu posodila? Kako bi ti bilo, da bi ga sama rabila, ker bi svojega pozabila... pa ti nihče ne bi pomagal rolleyes.gif

Ker:
1. sem že bila v taki situaciji večkrat, pa mi noben ni pomagal
2. bi ga posodila in bi osebek zbežal
3. sem ga že posojala, pa so klicali na domače telefone in mi izpraznili račun
4. sem zelo nezaupljiva kar se takih 'igračk' tiče.[/quote]
hm ermm.gif ja po svoje imaš prav... najmanj kar lahko narediš je, da posodiš nekomu, ki ne zgleda preveč "sumljiv" (kakšen drogiraš ipd.)
  • 0
Posted Image

#7 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25269 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 27 March 2006 - 03:37 PM

pomoje, da bi lahko ob taki ponudbi mobitel zahteval pin kodo oz nekej.

drugac pa ... nimam na narocnino ;)
  • 0

#8 Anya

Anya

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 2582 posts
  • Location:Ljubljana

Posted 27 March 2006 - 03:50 PM

QUOTE(xsoncekx)

drugac pa ... nimam na narocnino ;)

Jst tud biggrin.gif .
Pa glede posajanja je to da ne poznaš človeka ki mu ga posodiš. Posodiš prijatelju, tud znancu, se mi pa zdi da neznancu ne moreš zaupati.
  • 0
I`m not afraid of happy endings.
I`m just afraid my life won`t work that way.

#9 sajk

sajk

    Nebodigatreba :)

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPip
  • 5393 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ljubljana
  • Interests:Motorizem, fitness, tek, strelstvo, čedne forumašice :D itd.

Posted 27 March 2006 - 03:53 PM

Meni poznanim osebam ni problem ... kar nekomu z ulice pa pač ne brez očitnega razloga ... nesreča ipd. Pa še v tem primeru bi itak že sam klical ...
  • 0

#10 Fluffy The Stud Eater

Fluffy The Stud Eater

    weird stuff lover

  • Člani
  • PipPipPipPipPip
  • 54873 posts
  • Gender:Female
  • Location:The Twilight Zone

Posted 27 March 2006 - 07:11 PM

QUOTE(sajk)
Meni poznanim osebam ni problem ... kar nekomu z ulice pa pač ne brez očitnega razloga ... nesreča ipd. Pa še v tem primeru bi itak že sam klical ...


Ja, isto.
  • 0
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">“Someone once told me the definition of Hell: </span></strong></span></span></p>
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">The last day you have on earth, the person you became </span></strong></span></span></p>
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">will meet the person you could have become.”<br>
- </span></strong><span style="font-size:12px;">Anonymous</span></span></span></p>
<p style="text-align:center;"> </p>
<p style="text-align:center;"> </p>
<p style="text-align:center;"> </p>

#11 Rianna

Rianna

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 4793 posts
  • Location:Maribor

Posted 27 March 2006 - 08:58 PM

tole je že pisalo v časopisu. niti približno ne bi posojala telefona neznancem. tud kolegom redko posojam razen če je res nujno. kaj pa sem jaz da bi posojala svoj telefon okoli..sicer pa tako ali tako večinoma nimam veliko na računu wink.gif
  • 0
La vita senza house musica non e vita
IPB Image
There's nothing more that I want
Then to touch you
To seek truth in your eyes
The only thing that I want
Is to be with you and watch the sunrise

#12 Katrin

Katrin

    gobezdalo

  • Člani
  • PipPip
  • 836 posts
  • Location:Ljubljana

Posted 27 March 2006 - 09:03 PM

Jaz sem ga že posodila pa ga tudi verjetno še bom.
  • 0

#13 Špela

Špela

    čajna žlička

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 28978 posts
  • Gender:Female
  • Location:following passion
  • Interests:making it happen. :)

Posted 27 March 2006 - 10:11 PM

ponavadi ne posojam, sem pa ga že enkrat eni punci, ki se je vsedla zraven mene, v roko mi je dala lastno denarnico, poklicala in rekla: 'pokliči me nazaj na to cifro'. in tko je tut blo. pa še lepo se je zahvalila. biggrin.gif
  • 0

“… People are rivers, always ready to move from one state of being into another. It is not fair, to treat people as if they are finished beings. Everyone is always becoming and unbecoming.” (Kathleen Winter: Annabel.)

 

Point of view is everything.(Kathleen Winter: Annabel.)


LIVE. LEARN.TRAVEL. LOVE.

 

 


#14 žeula

žeula

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1613 posts
  • Location:~¤~¤~¤~

Posted 27 March 2006 - 10:51 PM

[quote=Špela]ponavadi ne posojam, sem pa ga že enkrat eni punci, ki se je vsedla zraven mene, v roko mi je dala lastno denarnico, poklicala in rekla: 'pokliči me nazaj na to cifro'. in tko je tut blo. pa še lepo se je zahvalila. biggrin.gif

Pr men je blo isto! K je pozabla punca telefon in sta s setro zgrešile! Ni mi sicer dala denarnice... se je pa ful zahvaljevala ipd. Drgač pa ne posojam svojga telefona nikmour, ki ga ne poznam. Predvsem pa ne na ulci!
  • 0
Vedno sem čutila, da je trenutek, ko se zjutraj zbudiš, lepši od vseh 24 ur. Misliš si, da se lahko zgodi karkoli. In dejstvo, da se to skorajda nikoli ne zgodi, sploh ni pomembno. Možnost vedno obstaja.

#15 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45427 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 28 March 2006 - 07:15 AM

Moj bratranec je enkrat prijazno posodil enemu fantu in je ta z telefonom potem kar izginil. Bratranec pa je bil tako presenečen in šokiran, da ni stekel za njim. Pol ko je dojel kaj mu je tip naredil pa je že bilo prepozno.

Mene je do zdaj samo en cigan (no da se lepše izrazim: Rom) prosil, če mu posodim telefon, pa sem mu rekla, da imam kartico za govorilnico in mu jo lahko dam pa pokliče (v bližini je bila govorilnica), da telefona nimam. Pa kartice ni hotel... Drugače pa sem posojala bolj kolegicam, ki so pozabile telefon doma. Sama pa sem si tudi sposojala telefon samo od sošolcev in kolegov.
  • 0

#16 kristy

kristy

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1643 posts

Posted 28 March 2006 - 12:51 PM

o hvala kami!! ermm.gif
drugače pa jaz mobitela nebi posojala nekomu tako da mi nebi bil na očeh!! 8)
  • 0
It's often just enough to be with someone.
I don't need to touch them.
Not even talk.
A feeling passes between you both.
You're not alone.

#17 Tanjci

Tanjci

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 2899 posts
  • Location:Celje
  • Interests:stvari na tem forumu

Posted 29 March 2006 - 07:49 PM

QUOTE(Kalypso)
Mene je do zdaj samo en cigan (no da se lepše izrazim: Rom) prosil, če mu posodim telefon, pa sem mu rekla, da imam kartico za govorilnico in mu jo lahko dam pa pokliče (v bližini je bila govorilnica), da telefona nimam. Pa kartice ni hotel...

ma ciganu ne dam ni pogoja... pa niti se ne bi trudila razlagat... so preveč sumljivi
  • 0
Posted Image

#18 Katrin

Katrin

    gobezdalo

  • Člani
  • PipPip
  • 836 posts
  • Location:Ljubljana

Posted 29 March 2006 - 09:15 PM

Pa še umaže ti ga lahko.
  • 0

#19 Tanjci

Tanjci

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 2899 posts
  • Location:Celje
  • Interests:stvari na tem forumu

Posted 29 March 2006 - 09:24 PM

QUOTE(Katrin)
Pa še umaže ti ga lahko.

LOL ja groza biggrin.gif
  • 0
Posted Image

#20 Parvinder

Parvinder

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3483 posts
  • Gender:Female
  • Location:Suomi

Posted 30 March 2006 - 07:16 PM

Jaz telefon velikokrat posojam, ker ga tudi jaz kdaj rabim (ne tako velikokrat, včasih pa), samo tko, če bi me ena taka punca tam nekje tko prosila za mobitel, pa če bi se mi zdela v redu, bi ji ga posodila, ker pač presodim, da ji ga lahko zaupam (seveda mi mora biti na očeh)-se pa lahko zmotim. Drugače mam pa itak na kartice biggrin.gif
  • 0
tudi pozimi dišiš po cvetju poležane trave spomladi




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users