Jump to content


Photo

Bolgarija


  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45396 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 01 April 2006 - 03:08 PM

IPB Image
Pa še malo Bolgarije biggrin.gif
IPB Image IPB Image IPB Image
  • 0

#2 Barbarina

Barbarina

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 17796 posts
  • Gender:Female
  • Location:Pohorje

Posted 26 February 2007 - 07:36 PM


Me s kolegicami pa poleti načrtujemo iti v Bolgarijo. Pa me zanima, če ima kdo kakšne izkušnje?
  • 0

#3 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45396 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 26 February 2007 - 11:34 PM


QUOTE(Barbarina @ 26. 2. 2007 - 19:36) View Post

Me s kolegicami pa poleti načrtujemo iti v Bolgarijo. Pa me zanima, če ima kdo kakšne izkušnje?

Ja Bolgarija. Jaz sem bila leta 2004 v Varni, oz. v letovišču Golden sands. Šli smo z agencijo Delphin Turistik (avstrijska agencija), leteli smo iz Graza. Čeprav sem bila s starši je bilo super. Zabave je ogromno, ljudje so izredno prijazni, ful se trudijo in počutiš se res dobrodošlega. Moraš pa biti izredno pazljiv, da te v tej prijaznosti ne zavedejo, sploh če menjuješ denar ali kupuješ kaj vrednejšega. En kolega je želel kupiti mobitel, na koncu je dobil samo mobitelovo škatlo v kateri je bil sam papir. Poleg tega je izredno razširjena prostitucija in ko si se zvečer sprehajal po mestu, si natanko videl katere so "prodajalke ljubezni". Ampak kljub temu se mi zdi, da so ta bolgarska letovišča precej varna.
Šli smo tudi na izlet v Nessebar preko lokalnega organizatorja. Bilo je zanimivo doživetje in še sedaj ne moram pozabiti šoferove vožnje (na semaforiziranem križišču v rdečo, ko je videl, da so avtomobili že zapeljali v križišče pa kar vzvratno, o omejitvah hitrosti pa kot da še ni slišal), ampak njegova vožnja je bila še vseeno veliko bolj varna od egipčanske, ampak to je že druga zgodba.
Hoteli so kolikor sem jaz videla lepi in večina jih je prenovljenih. Edini problem je, da je mnogo hotelov kar precej oddaljenih od morske obale, imajo pa svoje bazene. Sicer je plaža zelo lepa... tak zlat pesek. Res lepo, Črno morje pa ni ravno nek biser. Ni tako zelo slano, kot sta npr. Jadran ali Rdeče morje, mene je bolj spominjalo na kakšno jezero. Podnebje je celinsko, kar je lahko dobro ali pa tudi ne. Mi smo bili tam konec avgusta in smo imeli blazno srečo, da je bilo podnevi vroče (okoli 30°), zvečer pa se je kar precej ohladilo, tako da kateri večer dolgi rokavi niso bili odveč. Sama pokrajina je precej zelena, palme vidiš samo v lončkih, sicer prevladujejo listavci.
Kar se tiče hrane, je za evropski želodec. Vsaj v našem hotelu je bila in je zelo spominjala na grško hrano. Mi smo imeli polpenzion, ampak tudi če bi imeli samo nočitev z zajtrkom bi poceni skozi prišli, saj je bila hrana smešno poceni. Dva bi se lahko najedla že za bivšega slovenskega tisočaka. Pa tudi nasploh so bile stvari poceni - oblačila - ponaredki znanih znamk a la Lacoste, Nike ipd., nakit,...
Mislim pa da, če se boste odpravile v Bolgarijo, definitivno morate iti preko agencije. Road trip za sama dekleta mislim, da ne pride v poštev.

Bom poiskala kakšno sliko. wink.gif
  • 0

#4 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45396 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 27 February 2007 - 03:25 PM

Evo nekaj slikc iz Bolgarije:
IPB Image . IPB Image . IPB Image

IPB Image . IPB Image . IPB Image

IPB Image . IPB Image
  • 0

#5 irina

irina

    sramežljivec

  • Člani
  • 3 posts

Posted 16 July 2007 - 03:47 PM

A je že kdo bil v Bolgariji na Zlati obali v hotelu IBEROSTAR? Povejte mi ali ste bili zadovoljni s hrano v hotelu in z preostalo ponudbo.
  • 0

#6 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45396 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 16 July 2007 - 07:46 PM

Katerem Iberostar hotelu? Iz Iberostar verige je na Zlatnih pjasacih več hotelov. wink.gif
  • 0

#7 ora

ora

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26226 posts

Posted 28 March 2009 - 11:14 AM

Zdaj mal pregledujem ta potovanja, ker je čas, da si počasi zmislim kam bom šla na morje smile.gif . Bolgarija je država, ki jo bom, če bo le prilika zopet obiskala. S starši smo se v Bolgarijo odpravili z avtom in tam potem kar na blef iskali poceni hotele, superca no. Mislim, da smo bli ene 12dni, to je nekak maksimalno kar zdržim bit na dopustu/potovanju smile.gif .
Prvič smo prespali še v Srbiji, ravno na meji z Bolgarijo, ob enem umetnem jezeru, kjer je ful zeblo. Ker se Srbi in Bolgari razumejo lih en tok k mi pa Hrvati je blo na meji precej hecno. Najprej ni sploh blo nikogar v tisti baraki, potem je prišel nekdo z eno cigareto in se začel neki menit s tem, da je ves dim pihal v avto in misim, da nam je celo čik v avto otresu smile.gif . Potem smo plačali 1Lev (pou evra) za dezinfekcijo (se zapelješ skozi eno mlako voke smile.gif )
Notranjost države je precej boga, veliko je propadlih tovarn in stojev še iz časa socializma (se mi zdi). Hiše so zelo bole, kanalizacija in odtoki nikakvi, skratka čisto druhi svet. Ker je ponekod na cesti kar stala voda, da smo se že bali, da nas bo zalilo, smo vprašali, če je pred kratkim bilo kašno obilno deževje. Odgovor je bil, da je prejšnji teden malo deževalo, pa pač voda stoji dokler ne izhlapi, ker odtokov sploh nimajo. Naselja so večinoma na raznih hribčkih, od kjer voda lepo odtek v razne rečice. Večja mesta so krasna, oziroma center mesta je krasen, kar je okolice je ena sama žalost.
Ko smo se odpravili proti morju so nas že tako ene 50km od morja proti notranjosti začele "pozdravljati" pomanjkljivo oblečene gospodičnice smile.gif , no teh gospodičnic smo kasneje srečali kar precej. Njihov jackpot so predvsem fantje na maturantskih izletih (scenarij: on gre za njo, ona mu pobere vs denar in ga pusti sredi ničesar).
Obala je ful lepa, zrak je tako svež in mi v 6 dneh na obali niti enkrat ni bilo vroče. Morje je bolj mrzlo pa tudi ful manj slano, zato je zelo prijetno, ko se ti ne nabirajo tisti kupčki soli, ko prideš iz vode. Rakovic je ogromno, ko stopiš v vodo postane ta kar motna ko se razbežijo pred tvojimi nogami smile.gif . Od zažetka sem se kar bala, potem pa vidiš, da se itak one bojijo tebe.
Hrana je pomoje najbolj okusna kar sem jih kdaj jedla, pa še ogromno je dobiš za ZELO malo denarja. Meso iz žara na 101 način, grška solata (oni ji pravijo drugače, pa se ne morem spomnit kako), res vse zelo okusno. Malo težav smo imeli v manj turističnih krajih z jedilniki, ker so pisani v cirilici, ampak so nam pač prebrali in priporočali nekatere jedi, pa smo vedno dobili kaj dobrega smile.gif .
Velika težava za potovanje z avtomobilom je pisava. Razen ob morju so napisi skoraj povsod samo v cirilici in brez abecede ne prideš nikamor. V tistih 12ih dneh sem se pač naučila cirilice in zelo veliko sem je tudi že pozabla. Z atom sva mela dogovor: ko smo se približevali prometnemu znaku, sva brala kraje on od zgoraj navzdol jaz pa od spodaj navzgor, ker drugače kot po posameznih črkah pač ne moreš brat, prostora, da bi se vstavil pa ni povsod smile.gif .
Edina slaba izkušnja so bile palačinke s sladoledom, ki so pretirano pospešile mojo prebavo, ampak dobre so bile pa za umret tongue.gif .
Nazaj smo prišli iz Sofije direktno, ustavljali smo se samo za wc. Prva reakcija prijateljev je bila, če sem bla mogoče na dopustu v Afriki, ker je bila moja koža res črna. Zarad prijetnega vetrca vse povsod namreč sploh ne čutiš kako sonce pripeka.
No prav prijetno je mal obudit spomine na ta način smile.gif
  • 0

#8 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45396 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 07 October 2010 - 12:13 PM

IPB Image
IPB Image
IPB Image
  • 0

#9 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45396 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 10 October 2011 - 04:48 PM

Boyana Church
IPB Image

Rock-Hewn Churches of Ivanovo
IPB Image

Nessebar wub.gif
IPB Image

Pirin National Park
IPB Image

Rila Monastary
IPB Image
IPB Image
  • 0

#10 _Mayckica_

_Mayckica_

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3118 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bled

Posted 31 January 2014 - 08:45 PM

Ali kdo ve kateri letalski prevoznik bi bil najugodnejši (najbližji) za let v Bulgarijo?


  • 0
Dance...when everything is falling apart, and you have nowhere to go, just turn on the music and let you feelings flow

#11 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16900 posts
  • Gender:Female

Posted 19 June 2019 - 07:53 PM

A so se kakšni bolj sveži vtisi iz Bolgarije?

Čez dober teden se odpravljam tja za dober mesec, študijsko izobraževalno ☺ večino časa se bom nahajala v prestolnici Sofiji, bomo pa imeli tudi organizirane izlete v Plovdiv in Varno.
Cirilica sploh ni težka, že skoraj znam vse dešifrirati, mi pa sicer ne pomaga kaj dosti no, ker ne znam bolgarsko, niti srbsko 😁
  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#12 Coco*

Coco*

    Dedek Mraz

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 27028 posts
  • Location:v tvoji omari
  • Interests:kaj te briga :O

Posted 20 June 2019 - 06:04 AM

Skrajni cas, da se naucis. :D Malo za salo, malo zares, blazno koristno, meni je nestetokrat prisla prav, ker imam obcutek da z znanjem dveh razlicnih slovanskih jezikov in malo etimoloskega razclenjevanja lahko desifriras vecino slovanskih jezikov. Razen slovascine, ta je nelogicna v vsakem primeru. :lol:

Anyway, v Bolgariji nisem bila, sva pa ravno s kolegico na pijaci klepetali o njeni poti in je rekla, da je ni posebej navdusila. Lepa narava, a menda zanemarjena in umazana, jaz bi jo po pripovedovanju sodec uvrstila nekam med Makedonijo in Albanijo. Rekla je, da ji je bilo blazno zoprno, da so jo povsod skusali nategniti (npr. v kaficu ti prinesejo 2dl, racunajo 3, in tako vsak dan, veckrat na dan v razlicnih situacijah) in da na koncu vec ni imela zivcev za vse skupaj. Ti si vajena iz Maroka, jih bos ze posortirala. :)
  • 0
Everything you can imagine is real.
Pablo Picasso

#13 Emily

Emily

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 11524 posts
  • Gender:Female

Posted 20 June 2019 - 06:45 AM

Slovascina? Si mogoce zamesala s cescino?
Jaz, ko sem se potepala po Slovaskem sem veliko razumela, v trgovini je bilo veliko besed kar podobnih, ce ne istih, ko sem radijo poslusala sem tudi kaj ujela. Enkrat sem se zgubila in sem dvema razlozila kar v slovenscini kje je problem, ker anglescine nista znala in smo kar tako skomunicirali. Se mi zdi kar podoben jezik. Medtem, ko na Ceskem nisem razumela niti besede.
  • 0

Yes, it can happen so quickly. Life as we know it can change in a blink of an eye. Unlikely friendships can blossom, important careers can be tossed aside, a long lost hope can be rekindled. Still, we should be grateful for whatever changes life throws at us. Because all too soon, the day will come when there are no changes left.


#14 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16900 posts
  • Gender:Female

Posted 20 June 2019 - 11:57 AM

Hvala za opozorilo, sicer je od Maroka že nekaj let in sedaj imam manj potrpljenja :lol: Bom pa tudi v stiku z lokalnimi študenti, in verjetno bomo kaj tudi skupaj okrog hodili.


  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#15 Frida

Frida

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10489 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 20 June 2019 - 04:01 PM

Matilda, jaz sem naredila oktobra 2017 roadtrip po vzhodni Evropi, tudi v Bolgariji sem bila. Skozi Sofijo sem se samo peljala, tako da glede tega nimam nič informacij. PLovdiv mi je bil zelo všeč, ima antične ostanke, vmes je še malo islama... Ko sem bila tam, so imeli nek festival, po celem mestu se je nekaj dogajalo in je bilo res res zakon, ampak tudi brez tega mi je bil všeč. Varna me nekako ni prepričala, ko boš tam, bo to vrhunec turistične sezone in bo nabasano. Blizu Varne je Kamniti gozd (Pobiti kamani) in se ti splača it pogledat. Sprehajaš se po mivki, po bivšem morskem dnu, na tleh so školjkice itd. Sprehajaš se med kamnitimi stebri, ki so bile miljone let nazaj formacije na morskem dnu, meni je bilo ful všeč. Pa pogledala sem si še samostan Rila, ki je tudi zelo znan in nekaj posebnega. Me je pa Bolgarija pustila malo hladno, ljudje mi na splošno niso potegnili, je pa res, da sem bila premalo časa tam. Se mi zdi, da je Coco dobro opisala državo. Pa na k mi gre, ko vidim toliko brezdomnih živali, sploh v slabem stanju, jebe se jim. No, glede tega je bilo še hujše v Makedoniji, Albaniji in Črni Gori. Bila sem tudi v Burgasu... Nič posebnega, tudi če ne greš.


  • 0

#16 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16900 posts
  • Gender:Female

Posted 04 July 2019 - 07:43 PM

Frida, hvala tudi za tvoje vtise. Moram rečt, da me še niso poskusili nategnit s cenami ali pa ne vem :D
V Sofiji se počutim domače in varno, pa ful imajo lepe parke. Jutri gremo pa za cel vikend v Plovdiv.
Se mi pa zdi, da so ljudje tu precej bolj pozitivni kot Slovenjceljni, kljub nižjemu življ. standardu. Javne bolnice so mizerija, sf**an parket, odpada omet, primanjkuje materiala, razkužil, a zdravniki niso nič manj strokovni in se glede na razpoložljiva sredstva trudijo po najboljših močeh.
  • 1

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#17 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16900 posts
  • Gender:Female

Posted 01 August 2019 - 03:55 PM

Torej, preživela sem nepozabni mesec v Bolgariji in se v prihodnosti gotovo še vrnem.

Pred izmenjavo so me ljudje spraševali, zakaj ravno Bolgarija... ker sem se prijavljala že novembra lani in nisem mogla predvidet, kako bo s financami, sem glede države imela dva pogoja in sicer, da je blizu in mi ne bo treba veliko odštet za prevoz ter, da je ceneje kot pri nas. Ob teh dveh kriterijih ugotoviš, da itak preostane samo jugovzhodna (in vzhodna) Evropa. :)

Tja sem se odpravila s Florentio, ki ima redno linijo med Firencami in Sofijo, za povratno karto sem odštela nekaj čez 100 eur (kupila obe smeri posebej). Letalska povezava je sicer iz LJ z Adrio, ampak po smešno visokih cenah. Možnost je še Benetke - Sofija z Ryanairom npr., pa me zaradi obilice prtljage karta ne bi prišla ceneje. FlixBus ga na tem delu EU pogosto serje, zato ga odsvetujem. 15 ur vožnje se sicer da preživet, ampak če ne bi imela toliko prtljage, bi bilo letalo def. boljša izbira. Na obmejnih prehodih je šlo kar gladko, nam ni bilo treba nikoli prav dolgo čakat.

Ob mojem prihodu v Sofijo sta me že pričakali kontaktni osebi, me peljali do boljše menjalnice in mi pomagali uredit mesečno karto za javni prevoz, za katero sem odštela dobrih 23 levov (12 €) in je veljala povsod (metro, busi, trolleybus, tramvaji). Sicer lahko kupiš karto v kioskih ali direktno na busu, za 1.6 lv. Teoretično bi se lahko vozil tudi brez, če te ne dobijo kontrolorji :D Sicer so menjalnice in bankomati skoraj povsod, pa tudi terminali za brezstično plačevanje s karticami.

 

Prve dni sem želela sama raziskovat Sofijo in nisem se še mogla vselit v stanovanje za exchange incoming'se, zato sem imela za nekaj noči rezevirano airbnb sobo za 10eur/noč, ki je bila bolj boga, ampak postelja je bila pa udobna :D Z najemodajalci sem si delila kopalnico in kuhinjo.

 

Malo o državi, kulturi, življenju Bolgarov

Preko pogovorov v kuhinji sem kmalu izvedela, da je minimalna plača v državi okrog 570 lv, oziroma 290 €. Veliko je korupcije, opravljanja 2 služb in dela na črno. Pravijo, da se v Bolgariji vse da zrihtati z denarjem, če ne z malo, pa z veliko... Nezadovoljstvo Bolgarov nad njihovo politiko je pogosto del vsakodnevnih pogovorov. Obstaja tudi narodna 'šala', oz. reklo, Съсипаха даже държава, ki pomeni nekaj v smislu, da so jim politiki uničili to državo. So me hoteli enkrat nahecat, da to jezno rečem taksistu, in da ga bom gvišno poslušala še celo pot :lol: Trenutna vlada je zelo proameriško usmerjena, čeprav je zgodovinsko Bolgarija bolj povezana z Rusijo in je dolgo časa preživela pod socialiastičnim režimom, kar zoper narod deli na dva ideološka pola. Mnogo starejših ljudi še zna rusko, mlajše generacije pa ne več.

Jezik: Sicer je kar nekaj besed v bolgarščini in slovenščini podobnih, jaz sem razumela mogoče 40 %, Bolgari bi nas najbrž razumeli v večjem obsegu kot mi njih. Naučila sem se predstavit po bolgarsko in še nekaj drugih besed ter fraz in sem se redno spravljala v zadrego, ker so ljudje zato mislili, da znam jezik in so mi hitro naložili še nekaj nerazumljivih stavkov... da sem na koncu lahko povedala le, da ne razumem več. :D V Sofiji je skoraj povsod pisava v cirilici in latinici, mi je pa znanje cirilice vseeno zelo prav prišlo.

Vera: cca 80 % Bolgarov je pravoslavcev, z 10% pa so muslimani na drugem mestu.

Hrana & Pijača: vegansko jest je bilo kar izziv. Hrana je dokaj podobna kot drugod po Balkanu, Bolgari obožujejo mlečne izdelke in meso. Čevapčičem rečejo kebapche. Od tradicionalnega sem poskusila lozovi sarmi (sarmice iz vinskih listov, polnjene z rižem), bob chorbo (juha s fižolom), ljutenico (namaz iz paprik in paradižnika), tarator (hladna juha, tradicionalno pripravljena iz tekočega jogurta, kumaric in zelišč, menda zelo paše ob hang-overju, haha), mish-mash (pražena zelenjava z jajcem, jaz sem jedla s tofujem), banitza (podobno bureku in ima lahko slan ali sladek nadev, radi jejo za zajtrk), mekitza (ocvrto pecivo). Radi imajo solate, še posebej šopska salata.

Radi pijejo ayran, osvežilen jogurtov napitek. Poskusila sem tudi bozo, pijačo iz fermentirane koruze/pšenice - trgovinska je bila nadogabna kljub dodanemu sladkorju, uspela sem kasneje poskusit eno domačo, ki je bila mnogo boljša, ampak kljub temu je okus zelo specifičen. :D

Znani so tudi po izdelavi predvsem rdečega vina, od močnejših zadev pa pijejo rakijo. Ne smem pozabit tudi na izdelke iz vrtnic, ki jih pridelujejo v njihovi slavni Rose valley. Iz vrtnic pridelujejo olje, ki je precej drago, saj za zelo majhne količine olja potrebujejo več ton cvetov. Sicer pa je raznorazne izdelke iz vrtnic, predvsem kozmetiko, možno kupiti na vsakem koraku. Za domače sem prinesla rose jam, ki je ful okusna, čeprav sem bila skeptična.

 

Opis Sofije, Plovdiva in Varne pride pa še kak drug dan.


  • 1

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#18 Christianne

Christianne

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 6519 posts
  • Gender:Female

Posted 01 August 2019 - 05:34 PM

Super, bom z veseljem prebrala še naprej. :)
  • 0

#19 Frida

Frida

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10489 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 01 August 2019 - 08:44 PM

Super Matilda, komaj čakam naslednji zapis.


  • 0

#20 Kami

Kami

    Ginger Mrs. Darcy / Fraser

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 23451 posts
  • Gender:Not Telling
  • Location:Highlands

Posted 02 August 2019 - 06:05 AM

Enako!
  • 0

Put A Kilt On It!

Everybody knows how to raise children, except the people who have them.

 

 





0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users