Jump to content


Photo

Veganstvo, vegetarijanstvo, presnojedstvo


  • Please log in to reply
2103 replies to this topic

#1961 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 26 September 2015 - 08:58 PM

tumblr_nu4vwcXzQP1rrl19ro1_540.jpg

 

:lol1:


  • 1

ॐ Be a voice, not an echo. 


#1962 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25270 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 08 October 2015 - 10:23 AM

12049621_911906682237122_313018123844209


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#1963 Nincha

Nincha

    HP freak

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 18178 posts
  • Gender:Female
  • Location:Hogwarts

Posted 14 October 2015 - 08:50 PM

tumblr_nvm00qYokQ1qzio10o1_1280.jpg


  • 0

After all this time?

Always.


#1964 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82466 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 14 October 2015 - 09:11 PM

Sicer razumem, kaj so hoteli povedati, ampak mi je neumna primerjava zivalskih beljakovin in rastlinskih hidratov (razen soje).
Nadomestki mesa: razne oblike tofuja, sejtana ipd. so neprimerljivo drazji od mesa in tisti vegetarijanci/vegani, ki zelijo/rabijo vec beljakovin, jih brez tega ne bodo dobili. Seveda ce nocejo, da jih dobesedno razzene od strocnic (teh jaz nikoli nisem imela za osnovo). In ja, v tem primeru vegani zapravijo veliko vec za hrano, kot vsejedci.
  • 1

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#1965 Nincha

Nincha

    HP freak

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 18178 posts
  • Gender:Female
  • Location:Hogwarts

Posted 14 October 2015 - 10:04 PM

Ja itak, se strinjam. Že če črtaš vse izdelke, ki vsebujejo mleko ali jajca, ti velika večina poceni hrane (in ves crap) odpade. Pa nasploh je "problem" veganstva tut v tem, da se ful bolj zavedaš, kaj ješ, in večina kupuje že v osnovi bolj zdrave stvari, pa bio in eko, medtem ko večina vsejedov pač žre vso svinjarijo in cuker in procesirano hrano, ki je ful cenejša. Tko da tut če odmislimo iskanje nadomestkov za beljakovine, večina verjetno zapravi več od povprečnih ljudi. Sam zdela se mi je zanimiva fotka, ker je meso res tok faking drago.


  • 0

After all this time?

Always.


#1966 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16922 posts
  • Gender:Female

Posted 15 October 2015 - 12:24 AM

Kot prvo, meso ni drago... Po vsej logiki bi meso moralo biti dosti dražje, saj za pridelavo mesa potrebuješ 10x več energije kot za pridelavo katere koli rastline. Zakaj je tako poceni - zaradi subvencij. 

Kot drugo, "nadomestkov za meso" v resnici sploh ne rabiš/mo. Ta paranoja okrog proteinov mi že malo načenja živec. Proteini so v vsaki rastlini, gobah... edino v sadju jih je rees majhen procent. Pri primerjavi enakega kaloričnega vnosa prehrane omnivorov, vegetarijancev in veganov raziskave niso pokazale bistvenih razlik v količini vnosa proteinov. 

 

Seveda, če primerjaš povprečnega fizičkega radnika, ki si kupuje bel kruh in poliko, nek običajno osveščen vegan zagotovo za svojo prehrano zapravi več, če pa kupuje predelano vegansko hrano, pa sploh. Če pa kupuje osnovna živila, pa si upam trditi, da cenovno lahko pride skozi enako dobro. 


  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#1967 ora

ora

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26278 posts

Posted 15 October 2015 - 06:17 AM

Meni se tudi ne zdi poceni meso. Sploh pa v naših koncih se mi zdi, da je dosti lažje in ceneje dobit domačo zelenjavo, v sezoni jo sodelavke itak zastonj nosijo v službeni hladilnik, ker jim doma ostaja, v službi pa se vedno najde kdo, ki z veseljem vzame. Na splošno se mi zdi ful dobro, ker pri nas ful laufa ta zamenjava živil/storitev varianta :) zato se mi zdi butasto nekaj kupovat kao bio itd, ker vem, da je to kar dobim od lokalcev ziher boljše, plus to, da se pripelje tistih 10 km in je že tu narejenega več za okolje, kot pri neki bio zelenjavi, ki prepotuje tisoč kilometrov.


  • 0

#1968 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82466 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 15 October 2015 - 08:25 AM

Matilda, govorila sem za sportnike, kar se beljakovin tice. Ostali seveda brez problema prezivijo s povprecno vegansko prehrano. Nekdo, ki svoje potrebe po beljakovinah zadovolji z npr. 500 - 800g mesa dnevno, pa rabi konkretne nadomestke.
  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#1969 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25270 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 15 October 2015 - 08:57 AM

Sicer razumem, kaj so hoteli povedati, ampak mi je neumna primerjava zivalskih beljakovin in rastlinskih hidratov (razen soje).
Nadomestki mesa: razne oblike tofuja, sejtana ipd. so neprimerljivo drazji od mesa in tisti vegetarijanci/vegani, ki zelijo/rabijo vec beljakovin, jih brez tega ne bodo dobili. Seveda ce nocejo, da jih dobesedno razzene od strocnic (teh jaz nikoli nisem imela za osnovo). In ja, v tem primeru vegani zapravijo veliko vec za hrano, kot vsejedci.

 

Povprecni clovek ne rabi toliko beljakovin, da jih ne bi mogel z leco, rizem, brokolijem in kaksnim oresckom zadovoljit (in celo preseci). In tudi kar nekaj vrhunskih sportnikov na rastlinski pogon se ne base s sojinimi izolati, grahovimi proteini in tempehom na ta racun. Mi je pa zanimiva debata o tem, ali je rastlinska prehrana sama po sebi poceni ali draga v primerjavi z drugimi, je pa tudi v mesojedih krogih razlika, ce npr. jés kruh in salamo ali kobe beef. S tem, da ce primerjas leco in poli salamo ... hitro zakljucis, kaj je bolj zdravo. Je pa res, da hrane ne jemo na grame, ampak da zadovoljimo potrebe po kcal (in drugih nutrientih), kar zgornji graf nekoliko spremeni. 

 

 P.S.: 500-800 g mesa dnevno? A se govorimo o ljudeh? O.o 

 

 

Well, we can finally put to rest the question of whether vegetarians get enough protein thanks to a large study that compared the nutrient profiles of about 30,000 non-vegetarians to 20,000 vegetarians and about 5,000 vegans, 5,000 flexitarians (vegetarian most of the time), and 5,000 pescetarians (no meat except fish). The average requirement is 42 grams of protein a day. As you can see in the graph in the video, Do Vegetarians Get Enough Protein, meat eaters get way more than they need, and so does everyone else. Vegetarians and vegans average 70% more protein than the recommendation every day.

It’s surprising that there’s so much fuss about protein in this country when less than 3% of adults don’t make the cut, presumably because they’re on extreme calorie-restricted diets and aren’t eating enough food period. But 97% of Americans get enough protein.

There is a nutrient, though, for which 97% of Americans are deficient. That nutrient is fiberLess than 3% of Americans get even the recommended minimum adequate intake of fiber. That’s something we really have to work on. On average, we get only about 15 grams a day. The minimum daily requirement is 31.5, so we get less than half the minimum. 

Vir: http://nutritionfact...get-your-fiber/


  • 1
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#1970 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82466 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 15 October 2015 - 09:23 AM

Ja, govorimo o ljudeh. :D Tistih, ki jim je cilj pridobitev misicne mase in njihova prehrana vsebuje po 5k kcal dnevno.
  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#1971 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25270 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 15 October 2015 - 09:27 AM

:D

 

Da nimajo kaksnih eksoticnih mack za hisne ljubljencke  :whistling:


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#1972 Sarah

Sarah

    Chihuahua with Attitude

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 30831 posts
  • Gender:Female
  • Location:Costa

Posted 15 October 2015 - 09:46 AM

Pa saj bilderji, ki so na masi, ne pojejo 1kg mesa na dan. V to so všteta jajca, skute, tune, jogurti, kvinoje, oreščki etc. Ne poznam nikogar, ki bi se tako basal zgolj z mesom, pa sem precej v tem. Sploh tisti, ki so na masi, pa itak jejo vsega svašta, še zdaleč ne samo beljakovin, ker sicer ni pointa :D


  • 0

Cosa vuoi che ti scriva?
Cosa vuoi che ti dica?
Tu sei ovunque in me.


#1973 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82466 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 15 October 2015 - 10:43 AM

Moj fant poje 2 konkretna obroka mesa na dan (pribl. 400g), ko hodi na fitnes. Pa skute 500g. Kadar ne hodi na fitnes pa nič od tega. Ima pa cca. 100 kg in 192 cm. Pa kolikor fitneserjev (ne bilderjev :P) poznava, ni nobena izjema.


  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#1974 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16922 posts
  • Gender:Female

Posted 15 October 2015 - 12:58 PM

Ja, govorimo o ljudeh. :D Tistih, ki jim je cilj pridobitev misicne mase in njihova prehrana vsebuje po 5k kcal dnevno.

 

 

Sej, če poješ 2x več kalorij kot povprečni ljudje, je nekako logično, da boš s tem tudi toliko več beljakovin zaužil.. (govorimo o polnovrednem prehranjevanju). :)

Imajo pa nekatere stročnice in špinača več beljakovin glede na enako enoto kalorij kot pa meso. 

 

Veganski bodybuilding zdaleč ni (več) znanstvena fantastika. 


  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#1975 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82466 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 15 October 2015 - 01:06 PM

Glede na enoto kcal ja, ne pa na volumen. :) Piščanec ima recimo 23g beljakovin na 100, špinača pa manj kot 3g. Zelenjave moraš pojesti res konkretno, če ne celo nemogočo količino, če hočeš samo z njo dobiti enako količino beljakovin, kot bi jih npr. s tofujem ali sejtanom.

Sama bi se prehrane brez teh "nadomestkov" kar hitro naveličala. Saj je res ogromno zelo okusnih opcij.


  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#1976 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16922 posts
  • Gender:Female

Posted 15 October 2015 - 01:13 PM

Volumensko je pa treba pojesti več, drži. Saj zato pa ne ješ samo zelenjave, ampak kombiniraš različne vire proteinov, še stročnice, žitarice, oreščke, semena. :)

Meni se sicer ne zdi, da bi volumensko pojedla dosti več kot sem prej, ko sem še jedla meso, lažje pa vzdržujem težo. 

Glede nadomestkov smo si pač različni, mene ne privlačijo pretirano, včasih si zunaj privoščim kak burger ali kao hot dog, da pa bi kupovala v trgovini, pa redko, saj so mi 

povečini zanič. Tofu kupim večkrat, ampak ker mi je všeč, ne ker bi me skrbeli proteini. 


  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#1977 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25270 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 04 November 2015 - 10:46 PM

Zadnjic se je nekdo odlocil me na FB provocirat, pa se nisem hotela na meme nivo provokacij spustit, si bom pa tukaj dala duska.

 

12195955_10153684843348769_5357076390358

 

11015742_1642092192731980_69429943702634

 

*feelin' so much better now*


  • 1
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#1978 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82466 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 04 November 2015 - 10:54 PM

:D
  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#1979 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25270 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 16 November 2015 - 07:46 PM

12208763_10205932840226250_2566932525288


  • 1
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#1980 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 14 December 2015 - 08:09 AM

12347724_966210216795632_301143998369687


  • 1

ॐ Be a voice, not an echo. 





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users