Jump to content


Photo

Irska


  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#21 Ancka Pomarancka

Ancka Pomarancka

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25712 posts
  • Gender:Female

Posted 22 February 2009 - 09:12 PM

Coco*, skoraj kamorkoli grejo, naredijo tako. Tako so prepotovali že Sicilijo (bila zraven), Portugalsko, Provanso, Šampanjo, Nizozemsko, Irsko, Toskano (+ Rim in Vatikan). Carji so biggrin.gif
  • 0

#22 ora

ora

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26285 posts

Posted 17 September 2009 - 12:08 PM

Irska je po novem destinacija, ki bi jo želala obiskat v kratkem. Če grem to šolsko leto na absolventa, potem grem ziher tudi na irsko biggrin.gif . Obsedena sem s potovanji. Tiste, ki ste ble, bila bi hvaležna za slikovno gradivo.
  • 0

#23 _Planet_

_Planet_

    human search engine of cudovita.si

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25844 posts
  • Gender:Female

Posted 17 September 2009 - 01:34 PM

Ora: http://www2.cudovita...=...st&p=636042

wub.gif

;)
  • 0
Rape of the mind is a social disorder...

#24 ora

ora

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26285 posts

Posted 17 September 2009 - 01:38 PM

Sem vidla ja, meni je ful lepo smile.gif
  • 0

#25 _Planet_

_Planet_

    human search engine of cudovita.si

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25844 posts
  • Gender:Female

Posted 17 September 2009 - 02:06 PM

yes.gif
  • 0
Rape of the mind is a social disorder...

#26 Kami

Kami

    Ginger Mrs. Darcy / Fraser

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 23491 posts
  • Gender:Not Telling
  • Location:Highlands

Posted 06 October 2009 - 07:56 PM

QUOTE(ora @ 17. 9. 2009 - 13:08) View Post

Irska je po novem destinacija, ki bi jo želala obiskat v kratkem. Če grem to šolsko leto na absolventa, potem grem ziher tudi na irsko biggrin.gif . Obsedena sem s potovanji. Tiste, ki ste ble, bila bi hvaležna za slikovno gradivo.



sorry za pozen odgovor

jaz sem bila na Irskem pred vema letoma in je bilo noro dobro in noro lepo.
Če želiš kaj slikic oz. info, mi pošlji mail na kmercun@gmail.com in ti posredujem!
uzivaj tam gori!!!!


  • 0

Put A Kilt On It!

Everybody knows how to raise children, except the people who have them.

 

 


#27 Braunkopf

Braunkopf

    Little Miss Greedy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 21767 posts
  • Location:pred računalnikom
  • Interests:sevanje anti-mojo občutij

Posted 05 January 2010 - 08:55 PM

Bom povzela malo friških vtisov z Irske.


Toej šla sva z dečkom za dva tedna in sicer relacija Dublin - Killarney - Cork - Kilkenny - Dublin (let nazaj pač).

IPB Image

Irska nasploh slovi kot zelo draga država in ta sloves lahko žal le potrdim. Cene piva v pubih ne padejo pod 4€ (če že najdete pub, ki za pivo zahteva "zgolj" 3.75€ si lahko čestitate in se zapijete do groba), v večjih mestih pa se gibljejo celo med 4.5 in 5€. V trgovini se pivo dobi za 2€ +.
Topel obrok v restavraciji vas bo olajšal za minimalno 10.50€, povprečno pa za kar 14€, odvisno kaj jeste seveda. Tudi cene pice se vrtijo okoli 10€.

Hostli za nočitev računajo povprečno 20€, med vikendi (in še zlasti ob sobotah) je tarifa za kake dva evra višja.

Avtobusi so zelo netočni, cene pa v primerjavi z vlaki ugodnejše. Nama je bilo 2x huronsko žal, da sva se odločila za avtobuse, ker je enkrat vožnja zaradi gneče na cesti trajala kar tri ure dlje (!!!), enkrat pa zaradi poledice avtobusa sploh ni bilo (vsi busi v najino smer so bili odpovedani, obvestila pa nikjer ker je bilo to na nacionalni praznik - juhej!). Karto za vlak se splača kupit vnaprej, ker je cena lahko zelo zelo ugodna (tudi po 10€ za 5h vožnje, za kar bi bus računal cca. 20€, karta za vlak, kupljena tik pred odhodom pa bi bila še do 10€ dražja od avtobusne!), seveda pa tega nisva vedela pred obiskom Irske. butl.gif
Vlaki so točni, moderni in zelo udobni. Avtobusi, on the other hand, so umazani, netočni in neudobni. Po kvaliteti so isti tistim v Maroku, le da so tam za kake 80% cenejši down.gif .
Razmere na cestah so katastrofa, ful malo je avtocestnih odsekov (nekaj več okoli Dublina), čim temperature padejo do okoli 0°C je cel kolaps, ker na Irskem večinoma niti nimajo snega in posledično tudi zimske opreme ne...
------------------------------------------------------------------

Ok, and now the fun part smile.gif .

Torej Dublin je super, poln zanimivih pubov, trgovin (jaz sicer nisem shoppala sem pa firbcala od daleč), restavracij, znamenitosti in ljudi. Pač poln vrveža, živ in velik kot vsaka evropska prestolnica razen Ljubljane.
Videla sva narodno galerijo - če vas umetnost ne zanima jo lahko celo preskočite, ker nekih svetovnih umetnikov tu pač ni za najt - galerija hrani po eno packarijo Picassa, Modigliani-ja, Moneta in še koga - meni je bila ustanova sicer zelo všeč, ne pa nek presežek. Nadalje se mi je priljubil narodni muzej (dooooh), ki nudi zanimiv vpogled v kulturo Keltov, ki so med prvimi poseljevali Irsko, del je posvečen tudi Vikingom in pa truplom iz močvirij (woot.gif) - mene Vikingi ne ganejo, ker se mi zdijo totalno zlajnani, je pa postavitev vseeno precej dobra in presenetljivo je bila materialna kultura Irske v železnih dobah skoraj identična naši. Kulič.
Med pubi se splača zvohat kakega starega, tradicionalnega - prepoznate ga pa po tem, da se navzven nikjer ne oglašuje (če na pubu piše "traditional pub" ali kaj sličnega, je to le marketinška fora za turiste, klenih irskih pivcev tam ne boste našli niti pod tepihom), odznotraj izgleda totalno zanemarjen in poln krame, ob šanku pa se bodo v vas takoj zapičili okajeni pogledi starih čičatov. V takem pubu boste doživeli pravi značaj Irske in verjetno najboljši pint točenega Guinessa.
Lih široke ponudbe tu ni, na voljo je povsod prisotni Guiness (temno pivo z malo mehurčki - približni 4%), Smithwick's (pale ale - precej podoben našim lager pivom, imo precej zvodenelega okusa), občasno še kak Murphy's ali Beamish (oba stout pivi - temni pivi s precej malo mehurčki). Če ste v Dublinu obvezno stopite do puba Bull and Castle, v bližini starega dela centra - tu imajo raznovrstno ponudbo piv, od irskih do inozemskih; od irskih obvezno poskusite še Kilkenny pivo (mešanica ale in stout piva - kremast, blago mehurčkast a ne pretemen) in pa Galway Hooker (zelo zelo okusno ale pivo), v istem pubu imajo tudi pestro ponudbo precej ugodnih jedačic.
Čisto posebno doživetje omogoča "tovarna" Jameson - ob vodenem ogledu, se pobliže seznanite s postopkom pridelave viskija, ob koncu pa vsakemu obiskovalcu pripada še kozarček prelestnega vriskija. yes.gif Jenne pa tu, žal, nismo srečali.


Killarney je bila druga izletniška točka. Killarney je malo mestece, ki leži na jugozahodu otoka, nekje pol poti med Limerickom in Corkom. Mestece se ponaša s krasnim narodnim parkom, ki me je res osupnil. Drevesa tam zgledajo kot neki 200-letni velikani, na sredi parka pa je niz jezer, v katerih se zrcalijo okolišnje gore. Na sredi parka sta še dve kulturni znamenitosti - frančiškanski samostan iz 12. stoletja (napol podrt) s pripadajočim pokopališčem, ter prekrasna vila z ogromnimi razkošnimi vrtovi, v kateri je bojda spala tudi angleška kraljica Marge, na enem svojih obiskov.

Cork je drugo največje mesto na irskem, a imo nima prav veliko ponuditi. Tu je dom piva Murphy's, možen je tudi ogled pivovarne.
Cork sem si osebno najbolj zapomnila po dveh res zelo dobrih pivnicah - eno je bil t.i. Bierhaus (torej pub namenjen široki paleti piv), kjer meni ponuja več deset različnih vrst piv iz celega sveta. Slovenskih piv žal nimajo biggrin.gif. Atmosfera tam je fantastična in žur je na sporedu vsak večer. Drug enkraten pub je bil The Franciscan Well Brewery - torej še ena frančiškanska zadeva in sicer gre v tem primeru za lokalno proizvodnjo piva izpod roka samostanskih bratov. Samostan v današnjih dneh sicer ne obratuje več, je pa na njegovem mestu zrasel pub, ki ponuja njihove hmeljne zvarke zunanjemu svetu. Njim lastna so 4 piva - od tega dva ali tri svetla (ale piva in eno pšenično), ter en ali dva temna. Pšenično pivo je zelo zelo okusno in se bre težav lahko kosa z nemškimi. njam.gif

Kilkenny je bilo najmanjše vseh obiskanih mest - saj šteje manj kot 10.000 prebivalcev. Mesto slovi po izjemni ohranjenosti nekaterih srednjeveških zgradb (Rothe house, katedrala, grad) in kot dom odličnega istoimenskega piva (morate ga probat točenega!!! je neprimerno boljše). Mesto je malo, a zanimivo, cene hrane in pijače so malce bolj znosne (za odlično glavno jed v malo bolj "khm" restavraciji odštejete samo 10€, take ponudbe še v Ljubljani ne dobite, lepo prosim). V okolici so tudi neki manjši naravni parki oz. rezervati, a so slabo označeni in pozimi kar pusti.

Obdelala sem torej bolj južno polovico Irske, vsekakor pa bi se splačalo vrniti v toplejših mesecih in si ogledat še katerega od otokov (sploh Aranski otoki slovijo po lepoti, pa okolica Galwayja).
Kot zanimivost naj še povem, da so imeli letos Irci eno najhujših zim v zadnjih letih - bojda je prvič po petih letih sneg prekril skoraj vso državo (tudi Dublin) - ta sneg je sicer v mestih deloval bolj kot naša slana, a se je vseeno živelj pred njim križal kot verniki pri maši, poledice je bilo pa tudi za naše razmere po cestah zelo veliko. Verjetno zaradi vetra tam prej pride do zmrzali. Pokrajina je bila mestoma skoraj pomladno zelena ( v Killarneyju so nekatera drevesa že poganjala popke - wtf).
Temperature so bile skoraj vedno nad 0°C, je pa ponekod silno pihalo in je bila tako kapa obvezni modni dodatek, celo bolj kot dežnik, saj je deževalo silno malo in še to v etapah.

  • 0
Vuelvo al Sur,
como se vuelve siempre al amor,
vuelvo a vos,
con mi deseo, con mi temor.



#28 rea

rea

    I'll never be maria magdalena

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 20446 posts
  • Gender:Female
  • Location:Ljubljana
  • Interests:Only an open heart will allow you to float equally between everyone.

Posted 05 January 2010 - 09:12 PM

izčrpno poročilo

o pirih happy.gif
  • 0

There are some things I may not know                  

There are some places, dear Lord, I may not go.

But there's one thing of which I'm sure

My God is real for I can feel him in my soul.

 

I have found a way to live  

in the presence of the Lord Hare Ram, Ram, Ram

Hare Ram, Ram, Ram, Sita Ram, Ram, Ram

 

 

 


#29 Braunkopf

Braunkopf

    Little Miss Greedy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 21767 posts
  • Location:pred računalnikom
  • Interests:sevanje anti-mojo občutij

Posted 05 January 2010 - 09:35 PM

Ja, itak. Kaj naj pa poročam - kako pegasti so Irci, to že vsak fičfirič ve. Kulinarika je taboljši del potovanja. yes.gif
  • 0
Vuelvo al Sur,
como se vuelve siempre al amor,
vuelvo a vos,
con mi deseo, con mi temor.



#30 rea

rea

    I'll never be maria magdalena

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 20446 posts
  • Gender:Female
  • Location:Ljubljana
  • Interests:Only an open heart will allow you to float equally between everyone.

Posted 05 January 2010 - 09:37 PM

ja, seveda, ampak samo piva, lah bi še kej druzga tongue.gif
  • 0

There are some things I may not know                  

There are some places, dear Lord, I may not go.

But there's one thing of which I'm sure

My God is real for I can feel him in my soul.

 

I have found a way to live  

in the presence of the Lord Hare Ram, Ram, Ram

Hare Ram, Ram, Ram, Sita Ram, Ram, Ram

 

 

 


#31 Braunkopf

Braunkopf

    Little Miss Greedy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 21767 posts
  • Location:pred računalnikom
  • Interests:sevanje anti-mojo občutij

Posted 05 January 2010 - 09:43 PM

Hmmm pah kaj naj rečem, ful imajo stalno ponubo v restavracijah - Irish stew, ponekod klobase, pa zrezke, gosja jetrca s prilogami, krompirja je povsod obilo za prilogo (sploh na pomfri so tam nori), ribe imajo dobre, sveže in okusne, samo lososa pa res povsod tlačijo - v pašto, pa ribje obare, dimljeni losos, losos na žaru, losos na Triglavu, losos brez jajc, losos z umetnimi joški, ni da ni no.

Je pa zanimivo, da je hrana tam postrežena popolnoma (ali skoraj popolnoma) neslana in da si jo moraš začinit sam. Kaj takega še nisem doživela. No, saj dobro, da jedi ne presolijo, samo bi pa v bolj fensi restavracijah prčakovala, da ti hrano že postrežejo primerno začinjeno, pa so nama jo samo v eni (in še to za moj RD, i'm one lucky bitch laugh.gif), če ne štejem indisjkih. Curry je tudi povsod - podobno kot Angleži so tudi Irci kari posvojili, poleg tega je pa skoraj povsod tudi fish and chips in pa "irish breakfast", ki je takorekoč kopija angleškega.
Prav za vegije je izbor hrane zelo piker, niti boljše restavracije nimajo popolnoma vegi menijev, je pa res, da na željo lahko priredijo jedi. Vegani naj s sabo vzamejo bodalo za harakiri.
  • 0
Vuelvo al Sur,
como se vuelve siempre al amor,
vuelvo a vos,
con mi deseo, con mi temor.



#32 ora

ora

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26285 posts

Posted 05 January 2010 - 09:55 PM

Kami, hvala za odgovor, sem šele zdaj vidla oops.gif

Ful fajn poročilo, ful bi šla, pa mi ne bo zneslo. Od kje sta pa letela, s katero letalsko družbo? Cene hrane se mi ne zdijo tok zlo pretirane, sploh ker sem bla nazadnje v Franciji, kjer pod 10€ ne dobiš drugega kot sendvič. Bolj sm presenečena nad cenami hostlov, so med poletjem kaj dražji?
  • 0

#33 Dragica

Dragica

    prismojena učiteljica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 15454 posts
  • Gender:Female

Posted 05 January 2010 - 09:58 PM



Jst bi tut ful šla na Irsko!

Pa nisem vedla, da ma BK dečka. w00t2.gif
  • 0
Če hočeš nekaj, česar še nimaš in nisi nikoli imel, naredi nekaj, česar nisi še nikoli naredil.

#34 ora

ora

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26285 posts

Posted 05 January 2010 - 10:01 PM

Jaz sem tudi par dni nazaj opazla omembo smile.gif
  • 0

#35 Braunkopf

Braunkopf

    Little Miss Greedy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 21767 posts
  • Location:pred računalnikom
  • Interests:sevanje anti-mojo občutij

Posted 05 January 2010 - 10:05 PM

Mah, ja saj hrana v restavracijah ni tako zelo draga, v primerjavi z našimi, sam je pa res da tudi pravega zajtrka pod 10€ ne dobiš (razen če sta ti kava in muffin dovolj). Pa če računaš, da še kaj spiješ ob kosilu/večerji, pride krepko nad 15€, tudi nad 20€. Sendviči v trgovinah so okoli 3€ (so pa res okusni), ali več, viskija se pa ne splača kupovat ker je oderuško drag. Voda je okoli 1.50€ (za 0.5l).

Mah jaz sem potila krvavi pot, da sem najdla tako poceni hostle. Pa marsikateri od njih ni bil vreden 5€ down.gif, en je imel odtis bulerja na posteljnini, pa ful črno po tleh, ko si malo bolj pogledal, pa vsi hostli so bli precej mrzli, kar je precej nadležno ko te vedno zebe za stopala, tako kot mene.
Pa nekje sploh ni bilo sobe za 2 in si moral vzet sobo za 3, pa je naneslo okoli 30€ prec. Ponekod imajo čez vikend tarifo 22€, ponekod 26€ - to je pač najceneje kar sem našla. Je pa še ceneje če spiš v dormu.
Pa nama so v enem hostlu ukradli pivo iz hladilnika evil.gif , kar me še vedno pogreje do roba.

Ja, ja, BK se goni. oops.gif
  • 0
Vuelvo al Sur,
como se vuelve siempre al amor,
vuelvo a vos,
con mi deseo, con mi temor.



#36 Dragica

Dragica

    prismojena učiteljica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 15454 posts
  • Gender:Female

Posted 05 January 2010 - 10:07 PM


A to je vse kar nam boš povedala? cry.gif
  • 0
Če hočeš nekaj, česar še nimaš in nisi nikoli imel, naredi nekaj, česar nisi še nikoli naredil.

#37 Braunkopf

Braunkopf

    Little Miss Greedy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 21767 posts
  • Location:pred računalnikom
  • Interests:sevanje anti-mojo občutij

Posted 05 January 2010 - 10:08 PM

Ja (se ne hecam wink.gif).
  • 0
Vuelvo al Sur,
como se vuelve siempre al amor,
vuelvo a vos,
con mi deseo, con mi temor.



#38 Dragica

Dragica

    prismojena učiteljica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 15454 posts
  • Gender:Female

Posted 05 January 2010 - 10:10 PM




ohmy.gif
  • 0
Če hočeš nekaj, česar še nimaš in nisi nikoli imel, naredi nekaj, česar nisi še nikoli naredil.

#39 Braunkopf

Braunkopf

    Little Miss Greedy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 21767 posts
  • Location:pred računalnikom
  • Interests:sevanje anti-mojo občutij

Posted 05 January 2010 - 10:11 PM

Kupi si Lady. rolleyes.gif



Pa kokice, ker je ob napetem čtivu treba obvezno grickat. biggrin.gif

  • 0
Vuelvo al Sur,
como se vuelve siempre al amor,
vuelvo a vos,
con mi deseo, con mi temor.



#40 ora

ora

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26285 posts

Posted 05 January 2010 - 10:15 PM

A so katoliški domovi tud na Irskem ne? Ker če bi mela namen it za tolko časa bi jaz verjetno tja šla. Sploh pa bi mi blo 14 dni preveč oops.gif
  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users