Jump to content


Photo

Kuhinjske skrivnosti


  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 21 February 2007 - 05:02 PM

Obožujem male preproste nasvete, s katerimi si lahko človek olajša kuho in življenje v kuhinji.
Če ima kdo še kakšnega, naj ga kar doda! wink.gif

Tukaj je nekaj mojih preizkušenih nasvetov, ki super delujejo:

- neprijetne vonjave v hladilnku? Ni problema. Na mali krožniček dajte 3 velike žlice mlete kave in ga postavite v hladilnik. Vonjave bodo izginile, hladilnik pa bo vedno imel rahel vonj po kavi.

- nič več joka ob rezanju čebule! Pred rezanjem jo za 15 minut dajte v zmrzovalnik.

- rezanje čebuje pusti na rokah vonj. Znabite se ga tako, da po končanem rezanju v roke vzamete malo soli in si jih z njo rahlo natrete. Nato sperete z vodo. Deluje!

- mikrovalovno pečico boste očistili z lahkoto, če boste vanjo dali posodo z mešanico kisa in vode in pustili 3-4 minute na največji moči (da se naredi para). Po tem bodo vonjave izginile, umazanija in zažgana hrana pa se bo brez težav odstranila.

- narezana jabolka ne bodo postala rjava, če jih poškropite z limoninim sokom

- krompir bo dlje ostal svež in ne bo začel kaliti, če boste v vrečo položili jabolko

- zamašeni odtoki? Pozabite na Mr. Muscolo! Zmešajte žlico soli z žlico pecilnega praška, vsujte v odtok in prelijte z navadnim kisom. Po nekaj minutah poplaknite z vročo vodo.

- potemnela srebrnina? Obložite kovinsko ali stekleno posodo z notranje strani z aluminjasto folijo (svetleča stran mora biti zgoraj). Vanjo nalijte vrelo vodo, nekaj žlic pecilnega praška, malo soli in kapljico detergenta za pomivanje posode. Premešajte. V to zmes položite svojo srebrnino. Po 10 minutah jo vzemite ven. Srebrnina bo kot nova!

thumbup.gif
  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 


#2 Hsul

Hsul

    Modern Love

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1647 posts
  • Gender:Male
  • Location:Always on the move

Posted 22 February 2007 - 09:10 AM

Ena taka uporabna, posebej če malo več kuhate: kisline pomagajo beljakovinam, da koagulirajo (zakrknejo), tako da recimo, če kak ribji file mariniraš predolgo v kaki kisli marinadi, bo lepo vidno kje je že takorekoč skuhan (kje so beljakovine koagulirale). Nauk - če marinirate zadeve več kot pol ure ali eno uro, ne dajat noter limone ali kisa, posebej pri večjih koncentracijah. Lahko pa jih date v marinado pri kakšnih težjih mesnina, recimo svinjini in govedini, samo spet ne ve preveč visoki koncentraciji in ne preolgo.
  • 0
Moj cheap-healthy-cooking blog



Evey Hammond: Who are you?
V: Who? Who is but the form following the function of what and what I am is a man in a mask.
Evey Hammond: Well I can see that.
V: Of course you can. I'm not questioning your powers of observation I'm merely remarking upon the paradox of asking a masked man who he is.

#3 Ancka Pomarancka

Ancka Pomarancka

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25760 posts
  • Gender:Female

Posted 22 February 2007 - 09:44 AM

  • Če je juha ali pa kakšna omaka preslana, dajte vanjo okupljen krompir in ga nekaj minut povrite. To bo popravilo juhico.
  • Ko pražite čebulo jo malce posolite - čebula se spraži lepše in hitreje
  • Palačinke so veliko bolj rahle, če daš vanje čisto malo radenske, donata ali celo piva
  • Za še bolj rahle palačinke namesto mleka uporabite jogurt.
  • Roza palačinke narediš tako, da v maso vliješ malo soka rdeče pese. Okusa pese se ne čuti.
  • Če imate v receptu napisano, da rabite svež olupljen paradižnik - zavrite vodo, vanjo postavite paradižnik za kakšno minuto. Lupina na paradižniku bo počila in se z lahkoto olupila.

  • 0

#4 Kami

Kami

    Ginger Mrs. Darcy / Fraser

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 23575 posts
  • Gender:Not Telling
  • Location:Highlands

Posted 11 April 2007 - 01:43 PM

Če kruh shranjujete v kakšni plastični škatli, se dostikrat zgodi, da je prevlažno in kruh začne gojiti na sebi "svojo kulturo". Pomagate lahko tako, da poleg kruha daste v škatlo kocko sladkorja, ki nase veže odvečno vlago in tako bo kruh dlje časa ostal svež.
Prav tako (menda) v isti škatli ali vreči ne smete hraniti belega in črnega kruha na enkrat (zaradi različne vlažnosti).
  • 0

Put A Kilt On It!

Everybody knows how to raise children, except the people who have them.

 

 


#5 black_sweety

black_sweety

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1469 posts
  • Location:iz pekla do raja...

Posted 09 May 2007 - 10:06 PM


Ce daste limono za 15 sec. v mikrovalovko, bo spustila se enkrat tolko soka kot ga sicer.
Ce isto napravite s strokom cesna, ga boste nato lazje olupili.
  • 0
[b]Apologizing does not always mean that you are wrong ... It just means that you value your relationship more than your ego. [/[/size]b] [color=#000066][/size]

#6 Fluffy The Stud Eater

Fluffy The Stud Eater

    weird stuff lover

  • Člani
  • PipPipPipPipPip
  • 54873 posts
  • Gender:Female
  • Location:The Twilight Zone

Posted 10 May 2007 - 10:12 PM

QUOTE(Ancka Pomarancka @ 22. 2. 2007 - 10:44) View Post
Ko pražite čebulo jo malce posolite - čebula se spraži lepše in hitreje

To jaz vedno počnem. Pa se mi ne zd siceri, da se spraži zategadelj lepše in hitreje, ampak dobi taki dober, morda rahlo sladek okus. Njami.


  • 0
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">“Someone once told me the definition of Hell: </span></strong></span></span></p>
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">The last day you have on earth, the person you became </span></strong></span></span></p>
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">will meet the person you could have become.”<br>
- </span></strong><span style="font-size:12px;">Anonymous</span></span></span></p>
<p style="text-align:center;"> </p>
<p style="text-align:center;"> </p>
<p style="text-align:center;"> </p>

#7 Eli

Eli

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 6709 posts
  • Location:vsepovsod

Posted 13 May 2007 - 12:00 PM

Tle s čebulo, sem jaz tudi zadnjič probala (kljub neodobravanju mame, ki ponavadi ni za take "novosti")...in je res, da je čist drugačne okus, čebula obdrži neko "sladkobo"
  • 0
With all the paradoxes in life...i could be mango and not know it!

#8 Hsul

Hsul

    Modern Love

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1647 posts
  • Gender:Male
  • Location:Always on the move

Posted 14 May 2007 - 08:28 AM

Sol potegne vodo iz čebule in omogoči, da prej karamelizira in se zmehča.
  • 0
Moj cheap-healthy-cooking blog



Evey Hammond: Who are you?
V: Who? Who is but the form following the function of what and what I am is a man in a mask.
Evey Hammond: Well I can see that.
V: Of course you can. I'm not questioning your powers of observation I'm merely remarking upon the paradox of asking a masked man who he is.

#9 besweety_inside

besweety_inside

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 2139 posts
  • Location:štajerska
  • Interests:snowboard,snowboard,snowboard,bordanje sem rekla?=)

Posted 24 May 2007 - 09:36 PM

[.
[/list][list]
[*]Ko pražite čebulo jo malce posolite - čebula se spraži lepše in hitreje
[/

omg, omg, sem tole zdanjič prebrala, očitno fejst površno, in sem zdaj kak teden vedno namest solila čebulo, sladkala. Sladkor sem gor natrosla, omg kak butel sem laugh.gif
  • 0

#10 Dragica

Dragica

    prismojena učiteljica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 15468 posts
  • Gender:Female

Posted 24 May 2007 - 10:11 PM

OMG crkujem od smeha! laugh.gif Pa okus, je bil ok??
  • 0
Če hočeš nekaj, česar še nimaš in nisi nikoli imel, naredi nekaj, česar nisi še nikoli naredil.

#11 ančica

ančica

    sramežljivec

  • Člani
  • 6 posts

Posted 12 June 2007 - 10:27 AM

hello punce,

zadnč sem brala nekaj o zdravi peki - brez maščob pa to. Pa sem čist padla not. Glede na to da velik pečem peciva, sem hotla probat neki novga. V prilogi Odprta kuhinja je bilo objavljen nekaj o eni foliji s steklenimi vlakni. Kao da ful ne potrebujejo maščenja in so uporabne več let. Glede na to, da s takimi folijami ravno nimam izkušenj, bi bila zelo hvaležna če bi mi vsaka podala svoje mišljenje?

Lp
  • 0

#12 DiLeMa

DiLeMa

    undercover peroksidna crna luknja

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 24041 posts
  • Interests:Zanimive Stvari

Posted 12 June 2007 - 10:33 AM

Jaz sem že slišala za to, dejansko pa ne poznam, ker nikoli nisem imela te folije. Tudi jaz drugače veliko pečem peciva, ampak dodajam res minimalno maščobe, večinoma uporabljam pirino, polnozrnato in tudi riževo moko, zadnje čase tudi ovsene otrobe, 100% marmelade brez dodanega cukra, lahko nepasirano skuto in tako dalje, tako da se mi zdi, da so moje sladice povečini kar precej zdrave in nikakor ne premastne. Drugače imam pa tudi čisto navaden peki papir in ga tudi nikoli ne mastim, pa se nič ne prime. Ali pa fajn teflonski pekač tudi ne potrebuje maščenja.
  • 0
Ljubezen ni odraz enega samega dogodka, enega samega pogleda ali dotika. Ljubezen se v človeka prikrade počasi in potiho ... in potem se enkrat enostavno zaveš, da imaš nekoga neskončno rad. Zaradi množice vseh njegovih dejanj, pogledov, besed, dotikov, čutenj ... ki ga delajo takšnega, kot je. Mogoče se tega zaveš medtem, ko misliš nanj in ga neskončno pogrešaš, ali pa ko ga pogledaš v oči in v njih najdeš vse, kar obožuješ.

#13 Kami

Kami

    Ginger Mrs. Darcy / Fraser

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 23575 posts
  • Gender:Not Telling
  • Location:Highlands

Posted 10 February 2011 - 02:52 PM

Rabila bi nasvet, in sicer meni VEDNO ratajo full debele, precej trde palačinke. Ima kdo kakšno idejo, nasvet .... oz. dober recept za palačinke?
  • 0

Put A Kilt On It!

Everybody knows how to raise children, except the people who have them.

 

 


#14 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25334 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 10 February 2011 - 03:00 PM

naredi manj gosto maso (tako bodo tanjše), dodaj malo pecilnega praška/vinskega kamna (bolj rahle). v maso lahko dodaš tudi malo olja (da jih "zmehčaš").
  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#15

  • Guests

Posted 10 February 2011 - 03:19 PM

Mogoce das prevec jajc? Alpa ponev prepocasi obracas, ko vlivas noter testo, pa se ne utegne palacinka razlest na tanko cez celo... ? biggrin.gif



Prispevam en trik: ce ribas mozzarelo za na pico, jo das prej za pol ure v zmrzovalnik. Gre ful lepse&lazje.
  • 0

#16 redkvica

redkvica

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 2250 posts
  • Gender:Female

Posted 10 February 2011 - 03:38 PM

Kami, jaz delam palačinke po tem receptu:
3 mala jajca ali 2 veliki jajci
5 dL mleka
žlica olja
žlica sladkorja
ščepec soli
25 dag moke

Vse zmešam in pustim nekaj časa, da masa počiva. Ne vem točno zakaj, navada od doma. smile.gif Moko vsipam v maso res počasi in stalno mešam, ker se rado grudi.
Ponev namastim tako, da na papiranto brisačko nakapljam nekaj olja in s tem pomažem po ponvi. Tako pride manj mastno in hkrati se palačinke ne prilepijo. V ponev zlijem malo manj kot eno zajemalko mase in jo ponorelo obračam, da se razleze.

Meni so take palačinke super. Mislim, da bi bile bolj rahle, če bi deci mleka nadomestila z deci radenske. Ampak je nimam nikoli pri roki, da bi probala.

Sicer pa sta na tem forumu Anouk in Piquet mojstra palačink tongue.gif Se mora še fant oglasit in povedat svoje!
  • 0
If sometimes you feel yourself little useless, offended and depressed, always remember that you were once the fastest and most victorious sperm in your group!

#17

  • Guests

Posted 10 February 2011 - 03:41 PM

Js dam pa samo eno jajce, kake pol litra mleka, pol pa moko od oka, dokler nisem zadovoljna z gostoto. Nic drugega, razen vcasih stresem noter se malo cimeta (addicted).
  • 0

#18 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25334 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 10 February 2011 - 04:09 PM

Jaz jih delam iz tistega, kar imam ravno pri roki ;). Da se jih naredit samo iz moke, malo soli, malo olja in vode/mleka. Navadno dodam še malo cimeta/vanilije/ingverja, lahko tudi limonine lupinice (eko, v prahu) in pecilnega praška/vinskega kamna. Lahko dodaš tudi malo sladkorja (ne preveč, sicer se po mojih izkušnjah palačinke raje prijemajo).

Palačinke se primejo, če ponev ni dovolj vroča ali če je masa preredka ali če je notri preveč sladkorja ali če ponev ni dovolj namaščena (odvisno od ponve, moke ...).

Pri pretrdih palačinkah pomaga tudi, če jih po premestitvi na krožnik pokriješ.

Ameriške palačinke delam po TEM receptu (raje začneš z manj tekočine in potem dodajaš do ustrezne gostote); meni so super (s pirino moko še bolj kot z "navadno").
  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#19 Lo-Fi

Lo-Fi

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 4884 posts

Posted 10 February 2011 - 07:05 PM

jaz pa dam 1 celo jajce in 2 beljaka(v palačinte) biggrin.gif

  • 0

#20 Braunkopf

Braunkopf

    Little Miss Greedy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 21767 posts
  • Location:pred računalnikom
  • Interests:sevanje anti-mojo občutij

Posted 10 February 2011 - 07:12 PM

Radenska naredi rahlješe palačinke.
  • 0
Vuelvo al Sur,
como se vuelve siempre al amor,
vuelvo a vos,
con mi deseo, con mi temor.






0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users