Jump to content


Photo

Veganstvo, vegetarijanstvo, presnojedstvo


  • Please log in to reply
2103 replies to this topic

#1841 Coco*

Coco*

    Dedek Mraz

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 27086 posts
  • Location:v tvoji omari
  • Interests:kaj te briga :O

Posted 18 July 2014 - 09:46 PM

Anouk, hvala za link, bom pregledala. I know, I know, samo ful se mi lušta nekaj domačega in mesnega, prav sanjam to musako. :lol:


  • 0
Everything you can imagine is real.
Pablo Picasso

#1842 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25344 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 19 July 2014 - 09:29 AM

:lol: Saj verjamem, ja. Jaz sicer nisem hudo pogresala domace kuhinje (si/nl), sem se pa zato zaljubila v mushy peas v toplih sendvicih v UK in mi zdaj kar malo manjka ;)


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#1843 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 17027 posts
  • Gender:Female

Posted 20 July 2014 - 07:12 PM

Moram se spovedati, da se res težko odpovedujem mlečnim izdelkom  :( bedna sem si, in slabo vest imam, ker mi ne uspeva oziroma se premalo trudim... 

Očitno še nisem naredila dovolj močnega preskoka v glavi. 

 

Da so alternative za sire in jogurte precej drage in težje dostopne, mi tudi ne pomaga. Vem, da to ni dolgoročna rešitev, pa vendar. 


  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#1844 Padme

Padme

    The Creator of my World

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 5521 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 20 July 2014 - 08:04 PM

Jaz sem bila pol leta na veganski prehrani. Mesa ze pred tem nisem jedla, ga ne jem ze kar nekaj let. Kar se tice mlecnih izdelkov mi je bilo pa zelo tezko. Meni se je kar mesalo, ko je fant jedel pico s sirom. Potem sem imela se neke tezave z zelodcem in mi precej hrane ni pasalo pa se vrtoglavice sem dobila. Cisto sem bila ze obsedena s tem, kaj sploh lahko jem in kaj ne. Prevec OH mi tudi ni pasalo. Poleg tega tudi ne maram soje, sojinih izdelkov ali raznih mesnih nadomestkov. Na zacetku sem imela full slabo vest in sem se se vedno trudila izogibat mlecnim izdelkom. Nato pa sem ugotovila, da enostavno ne morem tako. Sedaj jem spet vse, razen mesa in mleka in se veliko bolje pocutim. Ne vem, mogoce nisem bila se pripravljena ali pa enostavno veganstvo ne lezi vsakomur. Vedno pa gledam, kje kupujem mlecne izdelke in jajca, vedno od kmetov, kjer vem, da lepo ravnajo z zivalimi. 


  • 0

The only thing standing between you and your goal

is the bullshit story you keep telling yourself

as to why you can't achieve it.


Jordan Belfort


#1845 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25344 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 20 July 2014 - 09:18 PM

Joj, a res? Meni pa sploh nic ni do sira, zdaj sem probala se tistega od Wilmersburger na pici, ampak mi je bilo kar odvec, pretezko za na pico, ne vem. Mi je postalo boljse brez, pa da dam gor magari extra ketchup, guacamole ali malo olivnega olja, ce ze. Tako da ga ne nameravam vec kupit, niti za kar tako na sendvice (razen mogoce za kak piknik, na katerem bodo siroljubci oz. Nizozemci). 

 

Jogurti so mi pa dobri od Alpro, kupujem tekocega, nisem pa nek hud porabnik (ponavadi dam v skodelico par zlic jogurta, not vmesam lanena semena, jagodicevje in malo hrustljavih mueslijev povrh). Zadnjic mi je AP en link nalepila za domaco izdelavo jogurta iz (rastlinskega) mleka in skodelice jogurta, ampak se se nisem spravila packat. Bi se pa znalo cenovno kar izplacat verjetno (sploh s slovenskimi cenami veganskih jogurtov!). 

 

Matilda, verjetno ti bodo znali za kaksno alternativo povedat v FB skupini 'Slovenian vegetarian and vegan group'. 6 let nazaj vsega tega se ni bilo na trgu niti, ampak mene so takrat prizori iz Earthlingsa spravili skozi - skupaj s podcastom Food for thought in z odkrivanjem milijona takrat nepoznanih zivil (cicerika, leca, kvinoja, itd itd) iz eko trgovin. Sem bila nekako napol primorana se it whole-foods veganstvo, scasoma so se tudi brboncice privadile (pa jaz dobila bolj trdo kozo kar se tice opazk okolice) in zdaj pac je to to. Moram rect, da ze vrsto let nimam nikoli kaksnih sanj o siru ali cem podobnem, enostavno ga ne vidim kot hrano, tako da zal ne morem kaj bolj specificnega prispevat na to temo. Najblizje moji izkusnji je menda tak napis:

 

2001orgnat-w800h800z1-9198-dumb-question


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#1846 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 17027 posts
  • Gender:Female

Posted 20 July 2014 - 10:03 PM

Hvala, sem vedela, da lahko racunam nate za nasvet :D
Res je, nisem se dovolj mocna, ampak hocem, da bi mi uspelo. Zdi se mi pa tudi, da je skupno gospodinjstvo ZELO nevzpodbudno okolje, ce so vsi v druzini vsejedi. Sej to se ze da dosezt, da se sprijaznijo s tem in nehajo tecnarit, ce res ne bom vec mesa, ampak... Greva recimo z atijem v trgovino, on si nalozi meso v vozicek, kaj naj se zacnem kregat z njim v trgovini... Enkrat si je nabavil nekih pastet in salam cel kup, pa sem mu rekla da to ni OK za njegovo zdravje. Je prav popizdil, kaj da mu pametujem in da mu ne privoscim dobre hrane. Ali pa ko mi mama se vedno rece kdaj "daj spaniraj te zrezke"... Halo?!
Ni prijetno se s tem spopadat, dejansko mi precej nacenja samozavest in niti ne vem vec, kako naj se "branim" v pogovoru z drugimi ljudmi, enostavno sem raje tiho...
  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#1847 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 17027 posts
  • Gender:Female

Posted 20 July 2014 - 10:10 PM

Pa za veganske starse mora biti tudi nocna mora, se menit z vrtcem, solo... Otroci so pa samo otroci, in so hitro tarca posmeha, ker jedo drugace, ali pa pride do tega, da vegetarijanski/veganski otrok hoce jest meso... V glavnem, ne more biti lahko..
  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#1848 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25344 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 21 July 2014 - 07:27 AM

Hvala, sem vedela, da lahko racunam nate za nasvet :D
Res je, nisem se dovolj mocna, ampak hocem, da bi mi uspelo. Zdi se mi pa tudi, da je skupno gospodinjstvo ZELO nevzpodbudno okolje, ce so vsi v druzini vsejedi. Sej to se ze da dosezt, da se sprijaznijo s tem in nehajo tecnarit, ce res ne bom vec mesa, ampak... Greva recimo z atijem v trgovino, on si nalozi meso v vozicek, kaj naj se zacnem kregat z njim v trgovini... Enkrat si je nabavil nekih pastet in salam cel kup, pa sem mu rekla da to ni OK za njegovo zdravje. Je prav popizdil, kaj da mu pametujem in da mu ne privoscim dobre hrane. Ali pa ko mi mama se vedno rece kdaj "daj spaniraj te zrezke"... Halo?!
Ni prijetno se s tem spopadat, dejansko mi precej nacenja samozavest in niti ne vem vec, kako naj se "branim" v pogovoru z drugimi ljudmi, enostavno sem raje tiho...

 

 

Jaz sem misel na bitke doma kaj hitro opustila, na zacetku je bilo prav sovrazno vzdusje (predvsem z ocetove strani), menda sem ze pisala o tem, da mu je pokrov odneslo, ko sem oznanila, da bi za praznovanje mojega rojstnega dne imeli brezmesno (niti ne vegansko) hrano. Mami pa ni imela pojma, kaj naj kuha, tako da sem pac sama zase poskrbela, kar je bil po eni strani izziv (prej nisem kuhala), po drugi pa fajn, ker sem rabila samo sebi ustreci in nisem rabila zelja in kapric drugih v zakup jemat.

 

Drugace pa ja, predvsem domaci take stvari hitro zelo osebno vzamejo - konec koncev je hrana pomemben medij medosebnih odnosov -, tako da pac globoko vdihnes in si reces - vsakemu svoje, ceprav morda (verjetno) ne mislis tako. Enostavno moras v glavi narest izjemo zanje (v tem primeru izjemo, ki je zase nisi mogla/ne mores). Moj oce je npr. ful tradicionalisticen kar se hrane tice, ze 30 let isto margarino kupuje in bog ne daj kaj novega sprobat. Se je pa potem scasoma, ko se ni vec pocutil tako zelo ogrozenega, zacel malo prilagajat in je kdaj se kaj novega poskusil - pac v svojem tempu -, in je pred casom celo enim sosedom razlagal, kako si komot predstavlja brezmesni obrok kot obrok in ne prilogo (imagine my surprise :)). Drugace je pa mami cisto opustila meso v zadnjem letu, sestra je tudi precej zmanjsala porabo, pa oce tudi do neke mere, docim brat prakticno zivi od sladjarij, testenin in mesa (ze od vedno). 

 

Ni sicer garancije, da bo scasoma lazje, ampak je precej verjetno, da se bodo stvari malo umirile. Do takrat pa pomaga, ce imas moralno podporo od koga, ki te razume (kot ze receno, jaz sem prisegala na tisti podcast) + verjetno je k vsemu skupaj pripomoglo loceno kuhanje (mogoce tudi to, da sem tudi pretezni del prezivela v 130 km stran od doma v casu studija). 

 

Jaz se pred bliznjimi ne bi postavljala v blazno defenzivno drzo, pac se o teh stvareh pogovarjas s kom, ki je (bolj) odprt za te reci, ce jim je do tega, ker je sicer skoda energije, ker je vse bob ob steno, in tvoji argumenti sploh ne bodo slisani (razen tega, da bos oznacena kot vsiljiva/preechy). Jim pa lahko das vedet, da te take stvari prizadenejo in nekako sklenete, da se drug v drugega ne boste vtikali (in da pac si oni sami spanirajo zrezke in hendlajo meso, ce je tebi to neprijetno). 

 

Glede otrok imajo pa 'internetni vegani' vec izkusenj, si pa lahko predstavljam, da imas zanimive pogovore z razlicnimi avtoritetami, ja. Zdaj je sploh kar nekaj vege nosecnic na FB, tako da sem narocila knjigo od dr. Spocka, se nadejam kaksnih koristnih informacij od tam. 


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#1849 monni

monni

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 4072 posts
  • Interests:...zanimive stvari....

Posted 21 July 2014 - 10:42 AM

Spomnim se enega primera kjer so starši vegani/vegetarjanci otroci pa ne in sicer enkrat že nekaj let nazaj se spomnim je bil en piknik kjer je bilo za jest večinoma razno meso na žaru. Tamaladva (oba okoli 10 let) sta veselo jedla tiste čevapčiče nakar en od njiju zagleda očeta in reče drugemu: Skri čevapčič oči gre. Dejansko sta izgledala nekoliko prestrašena. Ne pravim,da bi jim zdaj starši morali dajati meso,sploh ne.Verjamem pa,da za oboje ni ravno prjetno.Tako za otroka,ki nekaj bi pa "ne sme" in pri sebi morda še ne ve čisto zakaj ne,za starša pa tudi ne. Potem so pa tu še razne babice ,ki se niso sprijaznile z odločitvijo svojih otrok in hočejo svoje vnuke razvajati z : na malo meska,veš je dobro zate.Čeprav otrok mogoče sam od sebe niti ne bi hotel jesti mesa.Predstavljam si,da je temelje veganske,pa tudi vegetarjanske družine precej težko postavljati.Ko se odločiš že samo glede sebe naletiš, kot  je marsikateri dobro znano, na razne očitke,ko so pa zraven še otroci, so pa vsi ti očitki še toliko večji. Tako stabilnost takih staršov kar občudujem.


  • 0
Kakršna sem pač sem. Tako sem narejena, to sem pač jaz. Kadar mi gre na smeh, smejem se na ves glas.
Ljubim tistega, ki me ljubi. Mar je to moja stvar, če res ni zmerom isti ta, ki me vzame za par.
Kakršna sem pač sem. Taka sem, to sem pač jaz.

Jacques Prévert ,Sem kakršna sem

#1850 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25344 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 21 July 2014 - 11:03 AM

Tukaj je ogromno enih dejavnikov, ki vplivajo drug na drugega, tako da je tezko konkretno o cem splosnem govorit v mesanici mnenj, prepricanj, fleksibilnosti, razumevanja ipd. Jaz bi/bom vseeno poskusila otroku privzgojit svoje vrednote (kot vsak drug stars), partner me v tem tudi podpira, kako bova pa z ostalimi uredila, pa se ne vem. Zaenkrat si mislim, da bi znali bit kar razumljivi, bo pa verjetno vmes se par debat na to temo (in nutricionistike) na sporedu. 

 

Znajo bit pa take situacije zoprne za vse udelezene na trenutke, tako kot npr. obiski zdravnikov z vege otroci. Ampak nekdo zal mora biti prvi, da zdravniki ne poznajo veganskih otrok samo iz kaksnih grozljivih medijskih novic in polresnic.


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#1851 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 17027 posts
  • Gender:Female

Posted 22 July 2014 - 11:34 AM

Jaz tudi otroku ne bom dajala mesa, ko/če ga bom nekoč imela, če bova pa s fantom ostala skupaj (kar upam, da ja :D) bo pa treba sklenit kompromis. 

 

Otroci so res taka občutljiva skupina, da določene stvari enostavno težko razumejo; jaz si že predstavljam, da bi lahko razumeli, da so živali prijatelji in ne hrana, 

po drugi strani pa bi bili najbrž zmedeni, ker bi vsi drugi otroci jedli meso, on pa bi bil nekaj "posebnega", in vemo, da so takšni otroci lahka tarča posmeha. 


  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#1852 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25344 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 22 July 2014 - 11:39 AM

Gotovo, po drugi strani pa otroci vedno najdejo nekaj, na cemer gradijo svojo 'hierarhijo', pa naj bo to otrokovo ime, obleke, igrace (ali odsotnost le-teh), narodnost, frizura ali kaj tretjega. Se pa gotovo moras o teh stvareh nekako pogovorit z otrokom in jih smatrat v kontekstu stvari, ki pac so bolj kot ne 'there to stay'.


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#1853 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 23 July 2014 - 12:33 PM

Zakaj ljubimo pse, jemo prašiče in nosimo krave
  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 


#1854 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 17027 posts
  • Gender:Female

Posted 27 July 2014 - 01:46 PM

Kam spadajo izdelki, kjer ni navedenih sestavin zivalskega izvora, pise pa npr. da lahko vsebujejo mleko ali sledove mleka/jajc? To verjetno se ne steje pod vegansko?
  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#1855 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25344 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 27 July 2014 - 03:10 PM

Do vegans avoid items that say "may contain traces of milk and eggs"?


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#1856 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 04 August 2014 - 03:56 PM

http://www.bodieko.s...i-vegetarijanci


  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 


#1857 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 17027 posts
  • Gender:Female

Posted 17 August 2014 - 04:04 PM

Prejšnji mesec je minilo eno leto, odkar ne jem mesa :) počutje je OK, ne dosti drugače kot prej (zdravje mi nikoli ni nagajalo razen sezonskih prehladov). 

Sem že omenjala, da pomladi 2013, ko sem še bila vsejedka, nisem imela dovolj Hb za (prvo) krvodajalsko, potem pa sem jeseni (nekaj mesecev vegi)

lahko dala kri in letos pomladi spet. Morda je samo naključje,...ali pa tudi ne :)

Po mesu nimam cravingsov, razen mi morda zadiši za trenutek na kakšnih družabnih dogodkih s hrano. 

 

Kar se pa tiče raznih prepričevanj drugih... se mi pa ne da, nisem jaz za to, sploh glede na to kaj vse sem že slišala. Zadnjič mi je en ves mozoljav tip 

zatrjeval, da smo ljudje vsejedi in da živali niso razumna bitja itd. itd. sploh ga ni zanimalo, kaj imam jaz za povedat in na koncu je lepo zaključil, da sem blesava. 

 

Še to moram dodati, da se mi zdi na takšni prehrani vzdrževati telesno težo mala malca! Čeprav se zadnje čase ful premalo gibljem, 

pa jem kar hočem in kolikor hočem - predvsem OH, teža pa se ne spreminja. Seveda pa ne jem skos junk-a, nekje zmerno, v osnovi pa

veliko sadja in zelenjave. 


  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#1858 Sinnaia

Sinnaia

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 18898 posts
  • Gender:Female
  • Location:Vrhnika.

Posted 17 August 2014 - 04:51 PM

Jaz se pa žal BP veselo redim tudi na veganski, pa junka praktično ne jem.


  • 0

#1859 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 19 August 2014 - 10:11 AM

1555469_731532766930046_7086553370299298


  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 


#1860 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 20 August 2014 - 09:25 AM

10629720_10153075508000299_2550405644069

 

http://www.animalsau...en-battery-hens


  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 





2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users