Jump to content


Photo

Pralni praški, mehčalci & ostala čistila


  • Please log in to reply
376 replies to this topic

#121 Kinky

Kinky

    Železna devica

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 38152 posts
  • Gender:Not Telling
  • Interests:krompir

Posted 27 January 2012 - 08:10 AM

QUOTE(Frčica @ 27. 1. 2012 - 7:32) View Post

Kje pa dobiš marsejsko milo?


DM (pa še kje).
  • 0
“It was true that I didn’t have much ambition, but there ought to be a place for people without ambition, I mean a better place than the one usually reserved. How in the hell could a man enjoy being awakened at 6:30 a.m. by an alarm clock, leap out of bed, dress, force-feed, shit, piss, brush teeth and hair, and fight traffic to get to a place where essentially you made lots of money for somebody else and were asked to be grateful for the opportunity to do so?” (Charles Bukowski)

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

When you open your mind to the impossible, sometimes you find the truth.


#122 Ancka Pomarancka

Ancka Pomarancka

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25830 posts
  • Gender:Female

Posted 27 January 2012 - 08:12 AM

wow, to bom pa tudi jaz poskusila naredit
  • 0

#123 Kinky

Kinky

    Železna devica

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 38152 posts
  • Gender:Not Telling
  • Interests:krompir

Posted 27 January 2012 - 08:13 AM

Ja, tudi jaz, DIY projekt ta vikend. biggrin.gif
  • 0
“It was true that I didn’t have much ambition, but there ought to be a place for people without ambition, I mean a better place than the one usually reserved. How in the hell could a man enjoy being awakened at 6:30 a.m. by an alarm clock, leap out of bed, dress, force-feed, shit, piss, brush teeth and hair, and fight traffic to get to a place where essentially you made lots of money for somebody else and were asked to be grateful for the opportunity to do so?” (Charles Bukowski)

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

When you open your mind to the impossible, sometimes you find the truth.


#124 Ancka Pomarancka

Ancka Pomarancka

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25830 posts
  • Gender:Female

Posted 27 January 2012 - 08:14 AM

builder.gif
  • 0

#125 Frčica

Frčica

    Dobra Samaritanka

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 13972 posts
  • Gender:Female

Posted 27 January 2012 - 09:00 AM

QUOTE(Kinky @ 27. 1. 2012 - 8:10) View Post

DM (pa še kje).

HVala, bom šla ponj. Bom jaz tudi naredila.
  • 0

Ljudje imajo radi, da jim kaj poveš, v pravih količinah, v skromnem, zaupnem tonu, in mislijo, da te poznajo, ampak te ne poznajo, poznajo podatke o tebi, dobijo samo dejstva, ne občutkov, ne, kaj si misliš o čemer koli, ne, kako si zaradi stvari, ki so se ti zgodile ali si se odločil zanje, tak, kot si. Vse, kar naredijo, je, da te napolnijo s svojimi občutki in mnenji in opažanji in ustvarijo novo življenje, ki ima s tvojim  bolj malo zveze, in tako si varen. (Per Petterson: Konje krast)


#126

  • Guests

Posted 27 January 2012 - 08:37 PM

QUOTE(Frčica @ 27. 1. 2012 - 7:32) View Post

Kje pa dobiš marsejsko milo?


Danes sem bila v DM, pa ga niso imeli. hmm.gif Vem, da so pred časom imeli znižanega enega v kosmičih (v kartonasti škatli), ampak sem takrat imela občutek, da je šlo za znižanje pred ukinitvijo prodaje. ermm.gif V kosu ga pa še nisem videla. hmm.gif

Drugače imajo pa tistega v kosu v Kalčku (prav tako v kosmičih), za tega sigurno vem, da je naravno.
Edit: tega imam:
IPB Image

Baje se dobi tudi eno marsejsko milo v Mercatorju v Supernovi na Rudniku na bio oddelku, ampak spet ne vem, ali je res naravno (pretežno iz olivnega in drugih olj) ali je glicerinsko ...

Aja, še update glede črnega perila. Zdaj sem zložila črne kavbojke in majice in so super mehke, lepe, črne, in nič sive. Juhej! laugh.gif

Poročajte, kako vam bo šlo. cool.gif
Aja, pa po mojih izkušnjah je po mojem 100 g mila za ene 3 litre vode ali več (mogoče tudi odvisno od tega, katerega uporabiš). Moj gel je danes še vedno ravno prav tekoč, se ni ponovno zgostil, tako da super. wink.gif
  • 0

#127 Marmelada

Marmelada

    cca 270 kcal/100 g

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 22776 posts
  • Gender:Female

Posted 30 January 2012 - 12:45 PM

QUOTE(Nila @ 27. 1. 2012 - 5:48) View Post

Hehe, hecno, Marmelada, sem šla iskat zdaj to temo, da ponosno naznanim, da sem končno naredila svoj prvi domači gel za pranje perila, pa vidim, da ravno o tem sprašuješ. biggrin.gif

Marmelada, omenjaš, da bi dala v mehčalec sodo bikarbono IN alkoholni kis. Nekje sem nedavno brala, da to dvoje ne gre skupaj, da skupaj pač izničita učinek. hmm.gif Verjetno res, ker če ju daš skupaj, se tekočina ful speni in cvrči. ermm.gif Poleg tega pa soda res lahko vpliva na barvo oz. posivi perilo ali pusti svetle madeže na črnem perilu, tako da bi jo jaz res uporabljala bolj za svetlo. Kaj več ti pa ne znam povedati glede mehčalcev, do zdaj sem uporabljala kis, ampak očitno tudi tega ne bom več potrebovala.

Hvala za izčrpno poročilo! biggrin.gif Jaz sem se ob branju raznih navodil za mehčalce in domače gele prav navdušila, ker sigurno pride fuuuul ceneje in še ful manj kemikalij je notri, oziroma nič. Jaz sem v vseh receptih na internetu brala, da se da noter tudi PRALNO sodo. Pralna soda nima enake kemične sestave, kot soda bikarbona, torej ne gre za isto stvar. Nisem pa nikjer zasledila, da sode ni dobro uporabljati skupaj s črnim perilom, tako da hvala za opozorilo. wink.gif Tudi tega nisem vedela, da se učinek sode in kisa izniči, če ju daš skupaj. Nisem tako podrobno brala vseh teh tem. Me pa malo bega to, da imam jaz večinoma črne cunje in ne vem, če bi si upala dati prat samo s tem home made gelom. Jaz zdaj pri pranju črnih cunj dam tisti tekoči detergent za črno perilo in še malo navadnega pralnega praška/gela. Jaz bom obdržala detergenta za črno in barvno perilo, samo namesto navadnega praška/gela, bi imela tega domačega.

Glede eteričnega olja pa se tudi meni zdi, da nekaj kapljic ne naredi nobenega učinka. Kaj pa 10 ml na 3 - 5 l gela, bi bilo v redu, ali je to že preveč?

Nila, še eno vprašanje imam. A je marsejsko milo najbolj učinkovito? Tam, kjer sem brala, piše, da daš naravno rastlinsko milo, zdaj pa ne vem, ali so vsa enako učinkovita.
  • 0

"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."


#128

  • Guests

Posted 01 February 2012 - 11:42 PM

Joj, to pa ne bi vedela. hmm.gif Meni je tale, ki sem ga zgoraj prilepila, odpravil tudi že kakšne dve leti stare madeže (na primer na pasjih brisačah, kuhinjskih krpah), za katere sem mislila, da ne bodo nikoli več izginili. Nimam izkušenj z ostalimi, žal. Ke zadnjič so v Kalčku dobili tudi dve vrsti ta temnega marsejskega mila (ko sem ga jaz kupovala, so imeli samo tega belega) in nimam pojma, ali bi bila kakšna razlika v učinkovitosti. Poleg tega imam pomisleke pri temnem marsejskem, kako se obnese pri belem perilo.

Kar se pa tiče pralne sode - a si ziher, da je to drugačna sestava? Ker ja, sem videla že pralno sodo v Mullerju enkrat, ampak sem mislila, da je pač to soda bikarbona, ki jo pač prodajajo na oddelku za pranje, da ti je jasno, da jo za pranje uporabljaš, ne za pečenje peciva. laugh.gif Pojma nimam, res. Ampak sem pa kdaj sodo bikarbono dodala v boben tudi prej, pa so bile na črnem in temnem perilu vidne lise (sicer so izginile po ponovnem pranju). Zaenkrat pač nimam občutka, da bi bila črna oblačila kaj drugačna (po dveh pranjih), lahko pa, da se bo kaj poznalo čez čas, čeprav se mi zdi, da so kemični praški bolj agresivni kot pa neko naravno milo. Na podlagi kakšne kemije pa deluje ta gel za črno perilo, pa tudi ne vem.

Ne morem se pa načuditi, kako za hudiča kemični praški uspejo narediti perilo tako trdo? blink.gif Ker ko zdaj perem s tem domačim gelom, pride ven perilo bolj mehko kot s katerimkoli mehčalcem (sicer jih že sto let nisem uporabljala, ampak malo se pa spomnim njihovega učinka).
  • 0

#129 Marmelada

Marmelada

    cca 270 kcal/100 g

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 22776 posts
  • Gender:Female

Posted 02 February 2012 - 12:17 AM

Ja, sem sigurna, da pralna soda in soda bikarbona nista ista zadeva. Ne najdem zdaj tiste strani, kjer je bila napisana prav sestava obeh. Je pa pralna soda baje bolj agresivna od sode bikarbone in brala sem tudi, da je soda bikarbona čisto dovolj za običajno pranje.

Jaz Kalčka nimam pri roki, bom šla v Biotopic trgovino pogledat, pomoje bi morali imeti kakšno marsejsko milo. Na spletni strani Tovarna Organika pa prodajajo npr. kokosovo milo za pranje.

Črnega perila si jaz ne bi upala prat samo z domačim gelom, ker se bojim, da bi hitro zbledelo. Ne vem. ermm.gif

Še eno vprašanje imam glede domačega mehčalca, oz. kisa. Ti torej daš samo navaden alkoholni kis za vlaganje, brez sode? A nalijež že na začetku v tisti predalček za mehčalec ali po končanem pranju daš še enkrat na spiranje in kis noter? Nič ne smrdi, če daš brez eteričnega olja?
  • 0

"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."


#130

  • Guests

Posted 02 February 2012 - 08:55 PM

Zdaj ne uporabljam več mehčalca oz. kisa, ampak prej sem ga pa dala malo v posodico za mehčalec, kar pred vklopom stroja. Nisem dala eteričnih olj, ker je v najboljšem primeru samo mokro perilo rahlo dišalo, ko se je posušilo, ni bilo ne duha ne sluha po eteričnem olju. laugh.gif

Kar se pa vonja po kisu tiče. Če sem ga dala malo (ne polno posodico) in še malo razredčila z vodo, ni bilo nobenega vonja več, ko se je perilo posušilo, res ne. Enkrat, ko sem malo pretiravala s količino, se je pa tudi pri posušenem perilu rahlo vohalo. Tako da ne pretiravat. Aja, pa ne uporabit tistega aromatiziranega alkoholnega kisa, jaz sem se enkrat zmotila pri nakupu. oops.gif laugh.gif

Jaz bom zdaj prala tudi črno perilo s tem domačim gelom, pa bom po nekaj pranjih verjetno že videla, ali bo kaj zbledelo. Načeloma gre zgolj za milo iz naravnih olj, ne za agresivno kemijo. Ampak madeže res učinkovito opere, tako da upam, da ne bo tako učinkovit tudi pri spiranju črne barve z oblačil. biggrin.gif
  • 0

#131 Frčica

Frčica

    Dobra Samaritanka

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 13972 posts
  • Gender:Female

Posted 22 February 2012 - 10:11 AM

Včeraj sem naredila tekoči prašek, kot je Nila napisala. res je gost! na 30 g mila sem dala liter vode in sem danes zjutraj razredčila.
Če sem prav razumela, moram za črno perilo dodati še pralno sodo. Dobim jo pa v Mullerju?
  • 0

Ljudje imajo radi, da jim kaj poveš, v pravih količinah, v skromnem, zaupnem tonu, in mislijo, da te poznajo, ampak te ne poznajo, poznajo podatke o tebi, dobijo samo dejstva, ne občutkov, ne, kaj si misliš o čemer koli, ne, kako si zaradi stvari, ki so se ti zgodile ali si se odločil zanje, tak, kot si. Vse, kar naredijo, je, da te napolnijo s svojimi občutki in mnenji in opažanji in ustvarijo novo življenje, ki ima s tvojim  bolj malo zveze, in tako si varen. (Per Petterson: Konje krast)


#132 Marmelada

Marmelada

    cca 270 kcal/100 g

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 22776 posts
  • Gender:Female

Posted 22 February 2012 - 05:34 PM

Ne, glih za črno ne uporabit sode. :) Vsaj tako je Nila napisala, ker baje pušča bele lise na črnih cunjah. Ja, v Mullerju jo imajo, tam pri pralnih praških, mehčalcih in teh stvareh. 500 g je približno 1 €. Je pa v papirnatem zeleno - belem paketu. Sem jo ravno kak teden nazaj kupila, sprobala pa še nisem. Čakam, da s fantom porabiva običajen pralni gel, potem pa grem nabavit še naravno milo. V navodilih za domač pralni gel sem sicer povsod videla, da se da zraven tudi pralno sodo, tako da ne vem...verjetno bom tudi jaz naredila samo z milom in vodo, sodo pa dodala v boben pri pranju barvnih in belih cunj.

Za mehčalec pa zdaj tudi ne vem, ker je Nila rekla, da ima kontra učinek, če zmešaš kis in sodo, kot piše v navodilih. Bo treba še malo preizkusit.
  • 0

"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."


#133 Frčica

Frčica

    Dobra Samaritanka

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 13972 posts
  • Gender:Female

Posted 22 February 2012 - 08:03 PM

Haha, punce, ste ve pokupile vso sodo? :D
V glavnem, ni je bilo. Prašek se pa res zgosti, zdaj ej ko en gost smrkelj :D
  • 0

Ljudje imajo radi, da jim kaj poveš, v pravih količinah, v skromnem, zaupnem tonu, in mislijo, da te poznajo, ampak te ne poznajo, poznajo podatke o tebi, dobijo samo dejstva, ne občutkov, ne, kaj si misliš o čemer koli, ne, kako si zaradi stvari, ki so se ti zgodile ali si se odločil zanje, tak, kot si. Vse, kar naredijo, je, da te napolnijo s svojimi občutki in mnenji in opažanji in ustvarijo novo življenje, ki ima s tvojim  bolj malo zveze, in tako si varen. (Per Petterson: Konje krast)


#134 Lo-Fi

Lo-Fi

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 4884 posts

Posted 22 February 2012 - 08:09 PM

uf...zanimivo, ampak meni se to ne da packat, raje ostajam pri Ariel kapsulah....mehčalca pa itak več sploh ne uporabljam, saj ni potrebe,ker vse sušim v sušilcu
  • 0

#135 Marmelada

Marmelada

    cca 270 kcal/100 g

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 22776 posts
  • Gender:Female

Posted 22 February 2012 - 08:38 PM

Haha, punce, ste ve pokupile vso sodo? :D
V glavnem, ni je bilo. Prašek se pa res zgosti, zdaj ej ko en gost smrkelj :D

Meni jo je uslužbenka prinesla iz skladišča, je bila prazna polica.:)

uf...zanimivo, ampak meni se to ne da packat, raje ostajam pri Ariel kapsulah....mehčalca pa itak več sploh ne uporabljam, saj ni potrebe,ker vse sušim v sušilcu

Pa saj ni nobenega packanja. Samo milo naribaš in zmešaš z vodo. :) Če preračunaš, pa pride fuuul ceneje, kot kupljeni praški in geli. 100 g naravnega trdega mila dobiš že za 2 do 3 €, ne vem pa, koliko litrov iz tega pride...sigurno vsaj 3.
  • 0

"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."


#136 Frčica

Frčica

    Dobra Samaritanka

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 13972 posts
  • Gender:Female

Posted 22 February 2012 - 09:00 PM

jaz sem milo dobila za 1.5 evra.
bom jutri šla vprašat trgovko za sodo. nisem vedela, da ti prinesejo tudi iz skladišča.
  • 0

Ljudje imajo radi, da jim kaj poveš, v pravih količinah, v skromnem, zaupnem tonu, in mislijo, da te poznajo, ampak te ne poznajo, poznajo podatke o tebi, dobijo samo dejstva, ne občutkov, ne, kaj si misliš o čemer koli, ne, kako si zaradi stvari, ki so se ti zgodile ali si se odločil zanje, tak, kot si. Vse, kar naredijo, je, da te napolnijo s svojimi občutki in mnenji in opažanji in ustvarijo novo življenje, ki ima s tvojim  bolj malo zveze, in tako si varen. (Per Petterson: Konje krast)


#137 Dragica

Dragica

    prismojena učiteljica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 15570 posts
  • Gender:Female

Posted 23 February 2012 - 09:18 AM

Posted Image

Uporabljam tele tri Froscheve praške in tudi njihove mehčalce. Zdej pa tudi mene mika, da bi sama naredila prašek. Dejte še mal poročat.
  • 0
Če hočeš nekaj, česar še nimaš in nisi nikoli imel, naredi nekaj, česar nisi še nikoli naredil.

#138 Marmelada

Marmelada

    cca 270 kcal/100 g

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 22776 posts
  • Gender:Female

Posted 23 February 2012 - 01:33 PM

jaz sem milo dobila za 1.5 evra.
bom jutri šla vprašat trgovko za sodo. nisem vedela, da ti prinesejo tudi iz skladišča.

Jaz, jaz sem cela izgubljena iskala to sodo in ker je nisem našla, sem vprašala uslužbenko, ki je slučajno prišla mimo in mi je šla pogledat v skladišče. Včasih je za vprašat, ker imajo kljub prazni polici kaj še zadaj spravljeno.:)

Dragica, kolikšna pa je količina teh praškov in mehčalcev in koliko stanejo?
Jaz sem zadnjič prvič nabavila Frosch čistilo s kisom, za kopalnico in se mi je zdelo ful poceni za ekološko čistilo, pod 2 €.
  • 0

"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."


#139 Dragica

Dragica

    prismojena učiteljica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 15570 posts
  • Gender:Female

Posted 23 February 2012 - 07:19 PM

Ja, to čistilo s kisom je fenomenalno. Ga že dolgo uporabljam. 1.5 l so, pa stanejo nekaj čez 6 €. Maš pa trenutno za 150 točk v knjižici popustov DM (gospodinjstvo) bon za 50 % off. Pa lahko kupiš tri praške.

Mehčalci so pa 7.5 dcl, mislim da nekaj malega pod 2 €. Maš pa v Mullerju 1l za isti denar oz. še malo ceneje. Samo ni v trdi pakungi.
  • 0
Če hočeš nekaj, česar še nimaš in nisi nikoli imel, naredi nekaj, česar nisi še nikoli naredil.

#140 Frčica

Frčica

    Dobra Samaritanka

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 13972 posts
  • Gender:Female

Posted 24 February 2012 - 08:47 AM

Včeraj sem prvič oprala s home made praškom. Zgleda v redu, ni bilo pa nič umazanega, le za preprati.
Ta vikend bom oprala fantove lab. halje, se bo bolje videlo ali dobro opere ali ne.
  • 0

Ljudje imajo radi, da jim kaj poveš, v pravih količinah, v skromnem, zaupnem tonu, in mislijo, da te poznajo, ampak te ne poznajo, poznajo podatke o tebi, dobijo samo dejstva, ne občutkov, ne, kaj si misliš o čemer koli, ne, kako si zaradi stvari, ki so se ti zgodile ali si se odločil zanje, tak, kot si. Vse, kar naredijo, je, da te napolnijo s svojimi občutki in mnenji in opažanji in ustvarijo novo življenje, ki ima s tvojim  bolj malo zveze, in tako si varen. (Per Petterson: Konje krast)





0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users