Jump to content


Stroški


  • Please log in to reply
1335 replies to this topic

#1261 Fiona

Fiona

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 15774 posts
  • Gender:Female
  • Location:Over the hills and far away

Posted 04 January 2024 - 10:43 AM

Moj M to razume v nulo, pa bo zdej spisal za vas eno laicno razlago in jo pripopam sem.
On je to nastudiral v nulo.
V glavnem, cena elektricne energije bo 10x manjsa kot je zdaj.
Bo pa strosek vecji na racun omreznine in koriscenja moci.
  • 0
 

#1262 bellini

bellini

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3734 posts
  • Gender:Male

Posted 04 January 2024 - 10:51 AM

No saj to koriščenje moči je meni neznanka, ker zdaj je bila dogovorjena fiksna moč, od zdaj naprej pa ti bodo merili po posameznih dnevih in se bo lahko letno spreminjala.

 

No naj le napiše, da mi bo malo bolj jasno. Sem pa zdaj bolj vesela, da sta L. in oče vztrajala ob zamenjavi kurilnice pri peči na polena in ne topolotni črpalki, ker sva ugotovila, da imamo ob tako nizki porabi (zakuri se zgolj 1x na dan pa še ni fasada niti narejena) drvi za naslednjih 5 let in nimamo stroškov z  ogrevanjem. Če bomo dobili še 4000 EUR povrnjenih s strani EKO sklada, pa imamo investicijo že odplačano.


  • 0

#1263 Fiona

Fiona

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 15774 posts
  • Gender:Female
  • Location:Over the hills and far away

Posted 04 January 2024 - 10:55 AM

M razlaga:

Net metering ostane kot je, ampak to se nanaša samo na porabljeno ENERGIJO.

Vsi, ki so dobili soglasja za SE do konca 2023 bodo še vedno imeli LETNI net metering, kjer se gleda proizvedena in porabljena ENERGIJA. Pogleda se razlika in če je več porabljene kot proizvedene plačaš to ENERGIJO po novem ceniku (cca 0.012 €, zdaj je to 0,12 € za SE, se pravi bo ENERGIJA za 10x cenejša).

MOČ odjema pa bo veljala za vse in nima veze s soglasji za SE. To je omrežnina. In to MOČ bomo VSI plačevali po novem tarifnem sistemu.
Če vzamemo najdražjo tarifo 0 (zimski čas, od 7 do 14 in od 16 do 20), ima za vsak kW MOČI odjema ceno 3.3€. V praksi to pomeni:
- iz omrežja potegneš 10kW v 1h, to pomeni, da je v časovnem intervalu 1h hiša iz omrežja vlekla energijo z MOČJO 10kW -> cena na kW je 3.3€ in bo FIKSNA cena za to tarifo konec meseca potem 33€
- iz omrežja potegneš 10kW v 10h, to pomeni, da je v časovnem intervalu 10h hiša iz omrežja vlekla energijo z močjo 1kW -> cena na kW je 3.3€ in bo FIKSNA cena za to tarifo konec meseca potem 3.3€

OBA načina pa bosta imela ENAKO ceno za porabljeno ENERGIJO -> 10kWh * 0.012 = 1.2€, s tem, da bo prvi imel 33€ dodatka, drugi pa 3.3€ dodatka.

Teoretično, saj 1kW noben nima porabe v dražji tarifi, mislim, da je tako ali tako MIN dovoljena dogovorjena moč 3.8kW. Potem so pa tu še penali če greš nad to dogovorjeno moč, samo cene tega pa še nisem zasledil. Ampak se pribijajo ZA VSAKIH 15 minut, ko si nad dogovorjeno močjo za dano tarifo. Ne enkrat, vsakič, ko bo 15 minutni interval pokazal MOČ nad dogovorjeno za dani termin bo pribitek na računu.
  • 0
 

#1264 _M_

_M_

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 31311 posts
  • Location:Primorska

Posted 04 January 2024 - 06:00 PM

Npr tole sem si shranila
  • 0

#1265 Podgana

Podgana

    Miss Havisham

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16767 posts
  • Gender:Male

Posted 04 January 2024 - 06:25 PM

Wtf. Skratka ziveli bomo po urniku in ponoci v hrupu.
  • 0

Dear Leonard. To look life in the face, always, to look life in the face and to know it for what it is. At last to know it, to love it for what it is, and then, to put it away. Leonard, always the years between us, always the years. Always the love. Always the hours.

 

Tumblr


#1266 Buggy

Buggy

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 5109 posts
  • Gender:Female

Posted 04 January 2024 - 07:34 PM

No more work from home al kaj 😅 meni je vse skupaj kar nekaj.
  • 0
Seduce my mind and you can have my body.
Find my soul and I'm yours forever.

#1267 _Planet_

_Planet_

    human search engine of cudovita.si

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26588 posts
  • Gender:Female

Posted 04 January 2024 - 10:56 PM

Jaz sem si nov način obračunavanja OMREŽNINE razložila tako: sedaj se moč obračunava FIKSNO, glede na PRIKLJUČNO MOČ varovalk, po novem se bo pa glede na DEJANSKO PORABO moči. Cena dejanske porabe moči pa bo razdeljena v pet časovnih blokov.

Imam pa jaz že tako porabo moči na zgornji meji priključne moči varovalk, vsaj tako mi piše na računu, tako da zaenkrat ne bom ničesar spreminjala, ker ni računice (da bi npr. priglasila nižjo porabo moči ter nato za vse presežke porabe moči plačevala penale). Hb za prehodno obdobje, da se bomo malo navadili.

Je pa vse skupaj eno s*anje, ja.

Jina, hvala za info! Tudi jaz sem pred časom prešla na ledice.
Aja, kakšno menjavo ste pa pri TV naredili?
  • 0
Rape of the mind is a social disorder...

#1268 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 83984 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 04 January 2024 - 11:20 PM

Plazmo je zamenjal z LED TV. Mi imamo pa se vedno plazmo, ker nama je skoda menjat popolnoma OK TV (pa se LED te velikosti so 1500+).
  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#1269 _Planet_

_Planet_

    human search engine of cudovita.si

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26588 posts
  • Gender:Female

Posted 04 January 2024 - 11:23 PM

Štekam, hvala.
  • 0
Rape of the mind is a social disorder...

#1270 _M_

_M_

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 31311 posts
  • Location:Primorska

Posted 05 January 2024 - 08:38 AM

Imam pa jaz že tako porabo moči na zgornji meji priključne moči varovalk, vsaj tako mi piše na računu, tako da zaenkrat ne bom ničesar spreminjala...


Planet, kje je to napisano na racunu? Pri katerem ponudniku pa imaš eelktriko?

Jaz sem ravno dobil racum za DEC in je nižji od predhodnega, kar mi je cudno, ker smo bili DEC sigurno vec doma kot novembra... Bwoooo.
  • 0

#1271 _Planet_

_Planet_

    human search engine of cudovita.si

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26588 posts
  • Gender:Female

Posted 05 January 2024 - 02:27 PM

E3 imam. Pod specifikacijo mesečne porabe elektrike je napisano to (ampak samo na računih za junij, julij in avgust):

Attached Files


  • 0
Rape of the mind is a social disorder...

#1272 _M_

_M_

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 31311 posts
  • Location:Primorska

Posted 05 January 2024 - 02:34 PM

Aaa, hvala, bom poiskala, mi imamo tudi E3.
  • 0

#1273 _Planet_

_Planet_

    human search engine of cudovita.si

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26588 posts
  • Gender:Female

Posted 05 January 2024 - 03:02 PM

Potem boš zagotovo našla. : )
  • 0
Rape of the mind is a social disorder...

#1274 _M_

_M_

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 31311 posts
  • Location:Primorska

Posted 05 January 2024 - 03:07 PM

Ja, 3,8 imamo mi.
  • 0

#1275 _Planet_

_Planet_

    human search engine of cudovita.si

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26588 posts
  • Gender:Female

Posted 05 January 2024 - 08:56 PM

No, torej je to moč, ki je ni dobro presegati (potrebno bo paziti na ustrezno razporeditev uporabe električnih aparatov), ker bo drago. V prehodnem obdobju bodo presežki sicer prikazani na računu za elektriko, se pa ne bodo obračunavali, tako da pričakujem, da se bomo lahko v tem času navadili, kako in kaj.
  • 0
Rape of the mind is a social disorder...

#1276 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 17193 posts
  • Gender:Female

Posted 05 January 2024 - 10:00 PM

Wtf. Skratka ziveli bomo po urniku in ponoci v hrupu.


To mi pa ni jasen komentar. Po dosedanjem dvotarifnem zaracunavanju kdor ga je imel, se je tudi laufalo stroje ponoči.
  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#1277 Podgana

Podgana

    Miss Havisham

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16767 posts
  • Gender:Male

Posted 06 January 2024 - 07:14 AM

Ampak je bila proti koncu res majhna razlika. Ni slo za pol cene, tako kot vcasih. Zdaj bo ogromna. Pa kje v blokih se ne sme laufati strojev ponoci. Ne bo samo ponoci, ampak bos ocitno pazil tudi kaj bos istocasno priklopil cez dan v visoki tarifi glede na Planetino anekdoto iz Italije in M-in clanek. Vse bomo naredili od dveh do stirih, ce bomo doma. Mi si bomo zagotovo zamenjali termostat in kurili samo v najnizjih tarifah. Ampak se bomo ze navadili, da ne bo nekdo istocasno pekel piskotov in si nekdo drug susil lase, tretji pa gledal TV. Svoboda.
No, bomo videli, ampak slisi se pa res ne dobro, ce nas ze zdaj ucijo razlicne kombinacije uporabe razlicnih aparatov. To se bos kar tresel, ce bos za en toast zalaufal toaster :D
  • 0

Dear Leonard. To look life in the face, always, to look life in the face and to know it for what it is. At last to know it, to love it for what it is, and then, to put it away. Leonard, always the years between us, always the years. Always the love. Always the hours.

 

Tumblr


#1278 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 17193 posts
  • Gender:Female

Posted 06 January 2024 - 08:51 AM

Ne vem, jaz pa na to bolj lahkotno gledam. V smislu, če je predvideno predhodno obdobje, se bomo že nekako navadili, saj se bomo morali, in ne bo to vplivalo bistveno recimo temu na kvaliteto življenja. Kavni aparat, indukcijo itd rabim, ko rabim ne takrat ko bo pocen tarifa, ostalo je pa lažje prilagoditi.
  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#1279 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 83984 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 06 January 2024 - 09:21 AM

Meni se tudi vse skupaj bere 100x bolj zakomplicirano od trenutnega dvotafirnega sistema (se tega se ne drzimo cisto, z izjemo pomivalnega, pralnega in susilnega stroja). Koliko je npr. dela od doma, FFS.
  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#1280 Podgana

Podgana

    Miss Havisham

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16767 posts
  • Gender:Male

Posted 06 January 2024 - 09:42 AM

Itak, clovek se vsega hudega navadi. Poglejte Natascho Kampusch :lol: V drugi temi smo pa glih o razlicnih zivljenjskih okoliscinah in navadah debatirali, ki se bodo tu morale koncati, ce bos hotel preziveti. Ze tako je ogromno energetske revscine, eni so recimo ze nehali peci za praznike.
Mogoce bomo se kamin namontirali in kurili smeti :D Zihr bo vec tega, ker "nam" je toliko do okolja. Kje se bo 90 letna mamca navadila... Financno jo bo pokopal njen radiatorcek za dogrevanje.
  • 0

Dear Leonard. To look life in the face, always, to look life in the face and to know it for what it is. At last to know it, to love it for what it is, and then, to put it away. Leonard, always the years between us, always the years. Always the love. Always the hours.

 

Tumblr





0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users