Jump to content


Photo

ZOO


  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#101 Sarah

Sarah

    Chihuahua with Attitude

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 30831 posts
  • Gender:Female
  • Location:Costa

Posted 31 August 2013 - 09:40 PM

Prvi dve sliki :lol: <3

 

Ayla je ista, ko stoji na zadnjih catah z ušesi dol  :lol:


  • 0

Cosa vuoi che ti scriva?
Cosa vuoi che ti dica?
Tu sei ovunque in me.


#102 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45502 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 01 September 2013 - 03:48 PM

Jaz sem bila nedavno nazaj ponovno v Züriškem živalskem vrtu in z veseljem ugotavljam, da se razvija in širi. Ograda za južnoameriške živali, ki so jo ob mojem zadnjem obisku šele gradili je ogromna in podobno kot velika večina preostalih ograd, daje živalim možnost, da se umaknejo izpred oči obiskovalcev. Zadnja pridobitev, ki jo trenutno gradijo, se bo odprla prihodnjo pomlad je ogromna nova ograda za slone.

 

Všeč mi je tudi, da sem po celotnem živalskem vrtu zasledila ogromno informacijskih tabel, ki ne učijo samo o živalih in njihovih značilnostih in navadah, temveč tudi opozarjajo na naravovarstvene probleme, ki grozijo obstoju določenih vrst, prav tako kot tudi na nevarnost, ki jo predstavlja človek. Marsikje sporočilo besedila in slik dodatno podkrepijo še z predmeti povezanimi z problematiko, ki jo obravnavajo. V novi južnoameriški ogradi je tako slikovito predstavljen problem ilegalne trgovine z eksotičnimi živalmi. Rekonstrukcije kletk z ujetimi mrtvimi pticami, kože mrtvih živali, ki so jih zaplenili, itd... Ko vidiš žival v živo in nato vidiš v kletke v katere jih zapirajo divji lovci in njihove odrte kože, ki so jih v preteklosti zaplenili tihotapcem, ima to (vsaj zame) veliko večji efekt kot pa če o tem problemu bereš v časopisu ali gledaš dokumentarec po televiziji...

 

Za ta živalski vrt mi res ni težko plačati drage vstopnine, saj vidim, da se res trudijo izboljšati življenjski standard živali in hkrati izobraziti ljudi in jih opozoriti na probleme in nevarnosti, ki grozijo obstoju živalskih vrst. 

 

Par impresij: 

[attachment=8330:DSC05026.JPG][attachment=8331:DSC05187.JPG][attachment=8333:DSC05011.JPG][attachment=8334:DSC04993.JPG][attachment=8335:DSC04994.JPG][attachment=8336:DSC05087.JPG]

 

Masoala, rekonstrukcija deževnega pragozda iz Madagaskarja - tokrat lemurji niso bili razpoloženi za druženje z obiskovalci, zato nisem videla nobenega, sem pa imela priložnost opazovat raznobarvne ptiče, netopirje, kameleona (ki se je na ograji ob potki pretvarjal da je list :)) in par živo zelenih kuščarjev.

[attachment=8332:DSC05240.JPG][attachment=8337:DSC05308.JPG]

 

 

  • 1

#103 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82814 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 01 September 2013 - 04:25 PM

Tjulnja. :wub:

 

Za ogled tropskega deževnega pragozda ful priporočam Science Museum (Museu de la Ciencia) v Barceloni, res imajo noro narejeno. 


  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#104 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45502 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 06 June 2014 - 04:27 PM

V Zürichu so odprli novo ogrado za slone

Kak plavajo :woot: :woot: 


  • 0

#105 Nincha

Nincha

    HP freak

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 18222 posts
  • Gender:Female
  • Location:Hogwarts

Posted 06 June 2014 - 04:33 PM

Wauuu, to pa je ograda pa pol, ne pa kot tista luknja, ki jo ma slonček pri nas. Ful srečni zgledajo k jih tuširajo. :D


  • 0

After all this time?

Always.


#106 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45502 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 18 June 2014 - 05:41 PM

:yes:

 

 

Pa še slonček se jim je skotil: KLIK za video


  • 0

#107 Bea

Bea

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 302 posts
  • Gender:Female
  • Interests:music, animals, travel, books, computers, shopping ;-)

Posted 20 December 2014 - 05:55 PM

Je bila ktera/kteri že v Zoo v Radencih? Zadnjič sm se peljala mimo in me zanima če se splača it pogledat.


  • 0

#108 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45502 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 20 March 2017 - 07:03 PM

Jaz pa imam malce drugačno mnenje glede živalskih vrtov kot večina, ki je podala svoje komentarje v Vtisih današnjega dne - jih podpiram v kolikor živalim nudijo odlične življenjske pogoje, dovolj velike ograde, zadostno animacijo in zdravstveno oskrbo. Vrtovi, ki ne skrbijo za ohranjanje ogroženih živalskih vrst in ekosistemov samo v živalskem vrtu, ampak aktivno sodelujejo in podpirajo projekte v ogroženih regijah. Vrtovi, ki obiskovalce učijo in ozaveščajo o samih živalih, njihovih lastnostih, ter tudi o nevarnostih ki jim pretijo s strani človeka. Žal pa ugotavljam, da takšnih živalskih vrtov ni veliko. 

 

 


  • 0

#109 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 17006 posts
  • Gender:Female

Posted 20 March 2017 - 07:17 PM

No, vidiš. Torej večine živalskih vrtov po teh kriterijih ne podpiraš.


  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#110 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45502 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 20 March 2017 - 08:01 PM

Res je. Ampak po napisanem sem dobila vtis, da veliko deklet ne podpira niti ideje ideje živalskih vrtov. Jaz jo za razliko od njih podpiram.
  • 0

#111 Ana

Ana

    terpsihora

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 30932 posts

Posted 21 March 2017 - 12:16 AM

v kolikor živalim nudijo odlične življenjske pogoje, dovolj velike ograde, zadostno animacijo in zdravstveno oskrbo.
 
 


Meni je pa to izkljucno tolazba vesti.
Nic od nastetega nikoli ne bo nadomestilo naravnega habitata.
  • 0
Viens, reste ici!

#112 Barbarina

Barbarina

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 17970 posts
  • Gender:Female
  • Location:Pohorje

Posted 21 March 2017 - 07:44 AM

O akvarijih menite enako?


  • 0

#113 Podgana

Podgana

    Miss Havisham

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16546 posts
  • Gender:Male

Posted 21 March 2017 - 07:52 AM

Akvariji so ekstra grozni. Poglej Sea World. Vsaj pri orkah so popustili in jih počasi ne bodo več imeli.


  • 0

Dear Leonard. To look life in the face, always, to look life in the face and to know it for what it is. At last to know it, to love it for what it is, and then, to put it away. Leonard, always the years between us, always the years. Always the love. Always the hours.

 

Tumblr


#114 bellini

bellini

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3496 posts
  • Gender:Male

Posted 21 March 2017 - 08:05 AM

Če gremo tako ektremno, potem nobene živali ne bi smeli imeti doma, niti psov. Saj to ni njihov "naravni" habitat, da so v hiši ali ograjenem vrtu. Treba se je zavedat, da velika večina živali na svetu nima več naravnega habitata, če pa ga še ima, je ta veliko bolj nevaren in  neprijazen. Jaz v živalskih vrtovih ne vidim samo slabe stvari, ampak tudi dobre, še posebej, če se za živali in njihovo oskrbo resnično potrudijo.


  • 0

#115 Podgana

Podgana

    Miss Havisham

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16546 posts
  • Gender:Male

Posted 21 March 2017 - 08:28 AM

Da bi mačke in pse navadili na ''naravni'' habitat (ki ga je poznal nek praprednik), bi pretekla stoletja. To je tako umetno vzrejeno, da so jim naravni habitat hišno ognjišče, človek in hrana na krožniku.

 

Moja mama gre večkrat v lj. živalski, ker pelje otroke. Ni poznavalka te problematike pa vedno komentira, da je to narobe, da je zanikrn in da se ne trudijo. Beseda, ki jo uporablja, je morbiden in mislim, da to dobro opiše zooje.


  • 0

Dear Leonard. To look life in the face, always, to look life in the face and to know it for what it is. At last to know it, to love it for what it is, and then, to put it away. Leonard, always the years between us, always the years. Always the love. Always the hours.

 

Tumblr


#116 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25328 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 21 March 2017 - 09:16 AM

Psom in mackam je clovekov habitat trenutno se najblizje naravnemu, in ja, veliko ljudi se tudi trudi, da bi se zivali s ceste in iz zavetisc posvojile in njihov brezglavi razplod ustavil (posvojitev brez s/k je danes skoraj ze misija nemogoce). 

 

"Window washing" ZOO-jev z izobrazevanjem ljudi in vecanjem ograd in izboljsanju oskrbe za zivali v ZOO-jih je po mojem mnenju cisto zgresen (in tudi - koliko je "dovolj" prostora za zivali, da ga ni prevec za obiskovalce, ki bodo jamrali, ce v 10ih sekundah niso uspeli zapazit tega ali onega eksponata). Ja, najbrz obstaja kaksen ZOO, v katerem oskrbujejo zgolj poskodovane/resene zivali, ki se v naravi ne bi vec znasle in njihova rehabilitacija in ponovni izpust v okolje ni mogoc (vkljucno z odsluzenimi zivali iz cirkuskih in drugih atrakcij), pa kaksen tak, ki vecino pridobljenih financnih sredstev nameni ohranjanju naravnih habitatov zivali, ampak velika vecina ZOO-jev je pac biznis (namenjem cloveski zabavi/preganjanju dolgcasa/sprehajanju) pri katerem bodisi neposkodovane zivali odtujijo iz svojih druzin/naravnega habitata, bodisi jih umetno namnozujejo, da se lahko kitijo z vecjo "ponudbo" (po moznosti toliko brezglavo, da pride do "viskov", ki jih potem bolj ali manj javno "pospravijo") za obiskovalce, ki se pred posamezno kletko/ogrado zadrzijo 20 sekund. Stres takega zivljenja zivalim pac ne predstavlja ravno terne na lotu in smiselno se je vprasat, komu na cast to res pocnemo - in dvomim, da lahko iskreno odgovorimo, da je to v prid zivalim in ne cloveskemu interesu (tudi futranju ega/resiteljskega kompleksa). Kot da jih ni (v grobem) ravno nas bozji kompleks spravil v eksistencno krizo, ko smo kot populacija eksplodirali in ziveli preko vseh meja okolja/ekosistema/karksnihkoli eticnih pomislekov. Tudi danes so zivali se vedno v 99% videne kot objekti, resorsi, s katerimi lahko pocnemo, kar se nam zdi. "Ohranjanje vrst" in "ekosistema" se morda v izolaciji slisita blazno plemenito, ampak ce je to samo sebi namen - da imamo v vsakem ZOO-ju par pripadnikov vsake vrste, ki jih vsake toliko po moznosti "posodimo" kaksni drugi drzavi, ki nikoli niso bili in nikoli ne bodo tam, kamor pravzaprav spadajo, kjer bi lahko ziveli v interakciji s svojo socialno mrezo, ohranjali instinkte in razvijali naravno vedenje ... si upam trdit, da individualnim zivalim s tem delamo medvedjo uslugo, ker jim (ce pustimo ob strani gonitveni instinkt) za nadaljevanje lastne vrste (kot neko vrednoto) najbrz precej dol maha. Tem (in drugim) zivalim smo naredili ze toliko skode, da bi se morali precej skesano lotit ohranitve ekosistemov, dovoljsnjih naravnih habitatov in rehabilitacijskih zavetisc, pri cemer bi morali v prvi (ce ne sploh edini) vrsti gledati na njihovo dobrobit (in pricakovanje, da bomo pri tem tudi mi delezni neke kupcije, bodisi v obliki financ ali zabave, je precej osabna). Sam koncept zivalskih vrtov in njegova zgodovina (vkljucno z "etnoloskimi razstavami" ljudi - t.i. "human ZOOs") je pa tudi tako kosmata, da je vse skupaj en zalosten prikaz tega, kako pocasi (ce sploh?) se ljudje ucimo iz lastnih napak. Enostavno nam ne potegne. 

 

Menim, da se otroci lahko o zivalih (kot recimo o dinozavrih ipd.) precej vec naucijo v interaktivnih naravoslovnih muzejih, iz dokumentarnih filmov, zivali v naravnem okolju in iz interakcije z drugimi zivalmi (recimo v animal sanctuaries), pod pogojem, da tem zivalim interakcija ne predstavlja stresa (torej - se lahko umaknejo, ce so jim stiki z ljudmi neprijetni ali odvec). Za otrokov razvoj ni potrebno, da ima otrok z vsako zivalsko vrsto nek 1:1 stik (ceprav je itak vprasljivo, koliko tega "dobijo" v ZOO-jih in koliko tega "pristnega stika" bi komot dobili, ce bi v ogradah imeli projektirane/robotizirane "zivali" s parimi 30-sekundnimi programi). Mislim, da je to, da otroci spoznajo, da so zivali tudi ziva, cuteca, spostovanja vredna bitja z lastnimi interesi in razlicno izrazenimi osebnostmi nekaj, kar dosezemo na cisto drugacen nacin, kot pa s hitrim sprehodom mimo kletk. 


  • 3
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#117 Ana

Ana

    terpsihora

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 30932 posts

Posted 21 March 2017 - 09:29 AM

O akvarijih menite enako?

 

Ja.


  • 0
Viens, reste ici!

#118 _Planet_

_Planet_

    human search engine of cudovita.si

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26053 posts
  • Gender:Female

Posted 21 March 2017 - 09:43 AM

Tudi meni je v ZOO bolj neprijetno kot ne, se spomnim, kako mi je bilo kot otroku hudo, ko sem gledala volka, ki je brez predaha hodil gor in dol po kletki.

Glede domačih živali pa se mi upira dejstvo vzrejanja pasem s točno določenimi značilnostmi in zdravstvenimi težavami, ki jih nekatere značilnosti potegnejo za seboj.
  • 0
Rape of the mind is a social disorder...

#119 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45502 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 21 March 2017 - 11:47 AM

Meni je pa to izkljucno tolazba vesti.
Nic od nastetega nikoli ne bo nadomestilo naravnega habitata.

Se strinjam. Ampak kot je bellini že omenila, je naravni habitat v veliko primerih zaradi najrazličnejših dejavnikov (globalno segrevanje, posek pragozda, v okolje naseljena ogroženi vrsti sovražna vrsta itd.) ogrožen in ponekod celo na robu uničenja. V takšnih primerih vidim živalske vrtove kot način preko katerega se ohranjajo ogrožene vrste. V kolikor je živalski vrt tudi aktivno vpleten v ohranjevanje in reševanje naravnega habitata (npr. finančno, strokovno itd.), in s programi pomaga povečevati ogrožene populacije v naravnem okolju potem ne vidim v njem nič slabega. Nič slabši kot raznorazni animal sanctuaries. Tudi ti sprejemajo obiskovalce, ki si ogledujejo živali in se ne branijo njihovega denarja. Samo poglejte kako se je izrodila ideja tiger temple sanctuary na Tajskem...

 

T.i. learning theories sugestirajo, da ljudje (še posebej otroci) najbolj efektivno sprejemajo informacije izven formalnega okolja, prek osebnega stika. Ne da se mi na dolgo in široko razpredati o teh teorijah, ampak noben video, nobena fotografija, nobena knjiga ne da enake precepcije in globine, kot jo da večini ljudi osebni stik/izkušnja. Ne samo, da je človek bolj efektivno "vpija" informacije, poleg vizualne podobe, se mu v spomin vtisnejo še vonj, zvok in še veliko drugih stvari. Na tak način se ustvarijo spomini, ki ostanejo bolj globoko zasidrani v človeku.  

Pri učenju izključno prek dokumentarcev in videov vidim problem, da lahko hitro prikažejo izkrivljeno sliko o živalih. Večinoma so fokusirani samo na najbolj atraktivne prizore obnašanja živali. Otroci (in odrasli), si lahko na tak način ustvarijo napačno predstavo. 

Najbolje je IMHO, da se o živalih učiš z opazovanjem v naravnem okolju, ampak to zahteva veliko več truda, potrpežljivosti in običajno tudi veliko več denarja. To pa ni za vsakega. Ne samo otroci, tudi marsikateri odrasel nima ne volje, ne potrpežljivosti, da bi nekaj ur sedel v skrivališču in čakal, da se žival prikaže (ali pa tudi ne). Da o stroških takšnih tur opazovanja živali v divjini, raje niti ne govorimo. Tura opazovanja mededov v Sloveniji stane skoraj 200 EUR, tura opazovanja goril v Ugandi stane okoli 600 USD, itd.

 

Moje mnenje je seveda izoblikovano na podlagi živalskih vrtov, ki sem jih obiskala. Največkrat sem bila v stiku z živalskim vrtom in živali v njem v Zürichu, ki je odličen. Verjetno sem prav zaradi teh izkušenj naklonjena ideji živalskih vrtov. Zavedam se, da živalski vrtovi niso idealna rešitev, ampak v njih (tistih, ki ustrezajo pogojem, ki sem jih navedla v prejšnjem postu, da ne bo pomote) vseeno vidim manjše zlo od alternativnih opcij. Mogoče sem naivna, ne vem. 

Všeč mi je Anoukina ideja o robotiziranih/projektiranih živalih. Morda je to prava ideja za prihodnost, ki bo lahko ponudila podobno pristno alternativo obiska živalskega vrta, ki bo dala obiskovalcu vse ali še več kot nudi obisk živalskega vrta leta 2017


  • 0

#120 Ana

Ana

    terpsihora

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 30932 posts

Posted 21 March 2017 - 12:00 PM

Kalypso, niti z eno besedo ne omenjaš tega kar je Anouk lepo razložila - živali, ki se umetno reproducirajo, da se lahko ZOO kiti z veliko ponudbo. 

Vse ostalo - "ohranjenje živalske vrste" in ostalo kar si naštela je pa, si upam trditi da v večini primerov, samo pretveza s katero se 1. suportira izprijen biznis, 2. hrani naša naša vest.

 

Dejansko jaz na grobo razumem, da tebi to da ima človek "pristen/oseben" stik z živaljo odtehta koncept ZOOja. 

Najbrž ne rabim še enkrat omenjat kako sebično je to...


  • 0
Viens, reste ici!




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users