Jump to content


Photo

Pralni praški, mehčalci & ostala čistila


  • Please log in to reply
370 replies to this topic

#101 URŠKA

URŠKA

    Wind-addict kitesurfer

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 7203 posts
  • Gender:Female

Posted 16 November 2010 - 12:48 PM

QUOTE(Marmelada @ 16. 11. 2010 - 12:03) View Post


Kje pa se dobijo pralne vrečke za modrce? Na koliko stopinj in na kateri program perete modrce v tej vrečki?

Špar, ukol 2€ (bela, mrežasta); na 30°C
  • 0
"Celotno moč pridobiš šele takrat, ko se zaveš, da si prav to moč uporabljal že ves čas za to, da si sam sebe spodnašal." Deepak Chopra

#102 Marmelada

Marmelada

    cca 270 kcal/100 g

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 22465 posts
  • Gender:Female

Posted 16 November 2010 - 05:04 PM

Ok, hvala! smile.gif Bom šla res nabavit to vrečko, je praktična.
  • 0

"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."


#103 Špela

Špela

    čajna žlička

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 29004 posts
  • Gender:Female
  • Location:following passion
  • Interests:making it happen. :)

Posted 16 November 2010 - 05:42 PM

hvala, urška. js mam samo eno, ki mi jo je že pred leti teta prinesla z Japana, bom šla v Špar še kakšno kupit.

Marmelada, jaz dam včasih v posodici v boben, včasih pa v predalček v stroju tekoči detergent. uporavljam Frosch, še nikoli nisem prala s Perwollom ali podobnim. belo perem izključno s praškom ne z gelom.

  • 0

“… People are rivers, always ready to move from one state of being into another. It is not fair, to treat people as if they are finished beings. Everyone is always becoming and unbecoming.” (Kathleen Winter: Annabel.)

 

Point of view is everything.(Kathleen Winter: Annabel.)


LIVE. LEARN.TRAVEL. LOVE.

 

 


#104 URŠKA

URŠKA

    Wind-addict kitesurfer

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 7203 posts
  • Gender:Female

Posted 16 November 2010 - 06:09 PM

Zelo je praktična. Enkrat in edinkrat sem dala modrc v pranje, ne da bi ali zapela zadaj ali dala v vrečko, pa se je zataknil za gumo in smo morali kupiti novo. Če je lepo zapakiran, ni šans, da bi se kaj zgodilo. Bolje 2€ kot 80€ za popravilo...

Malenkost smile.gif

IPB Image


  • 0
"Celotno moč pridobiš šele takrat, ko se zaveš, da si prav to moč uporabljal že ves čas za to, da si sam sebe spodnašal." Deepak Chopra

#105 Kami

Kami

    Ginger Mrs. Darcy / Fraser

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 23564 posts
  • Gender:Not Telling
  • Location:Highlands

Posted 15 April 2011 - 08:31 AM

Če bo bog dal, bom danes prvič v življenju uporabila pomivalni stroj ... od sreče se mi lahko kar zmeša.

Me pa zanima katere tablete priporočate in kaj moram še kupit, da bo delal (ker jaz ga še nikoli nisem uporabljala in pojma nimam).
  • 0

Put A Kilt On It!

Everybody knows how to raise children, except the people who have them.

 

 


#106 Ancka Pomarancka

Ancka Pomarancka

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25759 posts
  • Gender:Female

Posted 15 April 2011 - 08:42 AM

jaz priporočam dvofazni gel (v eni taki oranžni pakungi z modrim pokrovčkom je), ker drugače znajo kozarci postati flekasti down.gif
IPB Image

kupit pa moraš še cca 2kg soli za pomivalni stroj (v principu lahko tud navadno sol not rukneš) pa tekočino za sijaj posode.
  • 0

#107 Kami

Kami

    Ginger Mrs. Darcy / Fraser

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 23564 posts
  • Gender:Not Telling
  • Location:Highlands

Posted 15 April 2011 - 08:50 AM

Hvala!

Kako se pa obnesejo tiste tablete ki imajo kao 3v1, 4v1 in podobno? Prebrala sem, da že vsebujejo sol in sredstvo za lesk.
  • 0

Put A Kilt On It!

Everybody knows how to raise children, except the people who have them.

 

 


#108 Ancka Pomarancka

Ancka Pomarancka

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25759 posts
  • Gender:Female

Posted 15 April 2011 - 08:52 AM

tisto je čist OK (jaz perem s tistimi), ampak če ne boš dala soli in tekočine za lesk, ti bosta 2 lučki svetili - sonček za sol in nevemkaj za tekočino.

Moja mami je šaltala na gel izrecno samo zaradi tega, da nima flekastih kozarcev.
  • 0

#109 Fluffy The Stud Eater

Fluffy The Stud Eater

    weird stuff lover

  • Člani
  • PipPipPipPipPip
  • 54873 posts
  • Gender:Female
  • Location:The Twilight Zone

Posted 15 April 2011 - 11:22 AM


Nam tablet velikokrat ni raztopilo. Zadnjič pa smo imeli majstra za pomivalne stroje in je rekel, da je gel
tudi za stroj boljši. Uporabljamo pa Calgonit, že dolgo. Sol in tekočina za lesk sta tudi obvezni pri nas.

  • 0
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">“Someone once told me the definition of Hell: </span></strong></span></span></p>
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">The last day you have on earth, the person you became </span></strong></span></span></p>
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">will meet the person you could have become.”<br>
- </span></strong><span style="font-size:12px;">Anonymous</span></span></span></p>
<p style="text-align:center;"> </p>
<p style="text-align:center;"> </p>
<p style="text-align:center;"> </p>

#110 Kami

Kami

    Ginger Mrs. Darcy / Fraser

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 23564 posts
  • Gender:Not Telling
  • Location:Highlands

Posted 15 April 2011 - 12:10 PM

Hvala za nasvete.
Sem res kupila vse troje in za prvič kar vse od DenkMit (od DM) zdaj bom pa videla kje sem. Je bilo precej ceneje in če se ok odreže, bom uporabljala naprej, drugače grem na Calgonit.

Bom pa ob priliku kupila tudi gel, ker sem prebrala tudi v navodilih, da sploh za kratka pranja (ko samo kozarce preplakneš) gel boljši, saj se tableta ne raztopi.
  • 0

Put A Kilt On It!

Everybody knows how to raise children, except the people who have them.

 

 


#111 Fluffy The Stud Eater

Fluffy The Stud Eater

    weird stuff lover

  • Člani
  • PipPipPipPipPip
  • 54873 posts
  • Gender:Female
  • Location:The Twilight Zone

Posted 15 April 2011 - 12:37 PM



Obilo veselja s strojem! x)
Jaz si življenja brez njega ne predstavljam! : )

  • 0
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">“Someone once told me the definition of Hell: </span></strong></span></span></p>
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">The last day you have on earth, the person you became </span></strong></span></span></p>
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">will meet the person you could have become.”<br>
- </span></strong><span style="font-size:12px;">Anonymous</span></span></span></p>
<p style="text-align:center;"> </p>
<p style="text-align:center;"> </p>
<p style="text-align:center;"> </p>

#112 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82845 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 15 April 2011 - 06:09 PM


Ta Somat dvofazni gel je super, nam vse ostalo pušča bele sledi, sploh tablete. Sol je pa itak nuja.

  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#113 Fluffy The Stud Eater

Fluffy The Stud Eater

    weird stuff lover

  • Člani
  • PipPipPipPipPip
  • 54873 posts
  • Gender:Female
  • Location:The Twilight Zone

Posted 15 April 2011 - 07:07 PM



Hm, Somat se mi je skos zdela ena taka češka firma. Morda pa kupimo. Opažamo namreč po določenih
posodah te bele fleke.

  • 0
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">“Someone once told me the definition of Hell: </span></strong></span></span></p>
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">The last day you have on earth, the person you became </span></strong></span></span></p>
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">will meet the person you could have become.”<br>
- </span></strong><span style="font-size:12px;">Anonymous</span></span></span></p>
<p style="text-align:center;"> </p>
<p style="text-align:center;"> </p>
<p style="text-align:center;"> </p>

#114 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82845 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 15 April 2011 - 07:11 PM


Ni češka, ta gel je najdražji med vsemi. XD

  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#115 Fluffy The Stud Eater

Fluffy The Stud Eater

    weird stuff lover

  • Člani
  • PipPipPipPipPip
  • 54873 posts
  • Gender:Female
  • Location:The Twilight Zone

Posted 15 April 2011 - 07:18 PM



Od Calgonita tudi? Mislim, da ne.
  • 0
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">“Someone once told me the definition of Hell: </span></strong></span></span></p>
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">The last day you have on earth, the person you became </span></strong></span></span></p>
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">will meet the person you could have become.”<br>
- </span></strong><span style="font-size:12px;">Anonymous</span></span></span></p>
<p style="text-align:center;"> </p>
<p style="text-align:center;"> </p>
<p style="text-align:center;"> </p>

#116 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82845 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 15 April 2011 - 10:39 PM


Ne, Somat.

  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#117 Fluffy The Stud Eater

Fluffy The Stud Eater

    weird stuff lover

  • Člani
  • PipPipPipPipPip
  • 54873 posts
  • Gender:Female
  • Location:The Twilight Zone

Posted 21 April 2011 - 11:28 PM



ohmy.gif Ko porabimo Calgonit, kupimo Somat, pa da vidimo.

  • 0
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">“Someone once told me the definition of Hell: </span></strong></span></span></p>
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">The last day you have on earth, the person you became </span></strong></span></span></p>
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">will meet the person you could have become.”<br>
- </span></strong><span style="font-size:12px;">Anonymous</span></span></span></p>
<p style="text-align:center;"> </p>
<p style="text-align:center;"> </p>
<p style="text-align:center;"> </p>

#118 Marmelada

Marmelada

    cca 270 kcal/100 g

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 22465 posts
  • Gender:Female

Posted 14 January 2012 - 12:59 AM

Zdaj sem brskala na internetu recepte za doma narejene mehčalce in sem našla tudi za domače pralne praške oz. gele in me zanima, če je katera že preizkusila doma narejen pralni prašek, če je učinkovit? Me zelo mika. Sestavine pa so podobne, kot za domač mehčalec. Voda, kakšno naravno milo, pralna soda, eterično olje po želji, boraks/alkoholni kis. Za ta boraks sem brala, da je to zmes nekih naravnih mineralov, baje pa je tudi strupen, tako da je mogoče bolje uporabiti kis, namesto tega.
  • 0

"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."


#119

  • Guests

Posted 27 January 2012 - 05:48 AM

Hehe, hecno, Marmelada, sem šla iskat zdaj to temo, da ponosno naznanim, da sem končno naredila svoj prvi domači gel za pranje perila, pa vidim, da ravno o tem sprašuješ. biggrin.gif

No, da poročam. Naredila sem ga tri dni nazaj in sicer samo iz vode in marsejskega mila. :-)
Najprej sem naribala 100 g mila (kar na good old "ribežn" wink.gif, kupi se ga pa tudi že v kosmičih). Ker je bila moja akcija tokrat narediti čim cenejše (ekološko) učinkovito pralno sredstvo, sem se odločila za nakup tistega v kosu in doma malo ribala namesto fitnesa. laugh.gif
Nato sem zavrela dva litra filtrirane vode (mogoče mora biti destilirana? hmm.gif, sem pozabila, ampak meni se je tudi z navadno filtrirano izšlo) in vanjo vmešala milne kosmiče. Po enem od receptov naj bi notri vmešala še sodo bikarbono, ampak jaz se za ta korak nisem odločila, ker sem hotela univerzalni gel v smislu pranja vseh vrst perila, tudi črnega (slednji pa mojih skromnih izkušnjah ne gre skupaj s sodo, ker soda pobeli oz. posivi temno perilo). V primeru pranja belega perila bom pač dodala žlico sode v boben ali predal zgoraj. No, zmes sem mešala, dokler se milo ni povsem stopilo in pustila nekaj časa v loncu, da se shladi.
Ker sem mislila, da bo zadeva ostala tekoča in prozorna, sem jo, ko se je tekočina shladila na mlačno, prelila v plastenko od enega kupljenega ekološkega gela. Čez pol ure sem preverila, kako ji gre tongue.gif in me je rahlo do pretežno presenetilo, da je zadeva postala bela in zelo gosta, da sem jo komaj spravila ven. laugh.gif In edina logična stvar se mi je zdela, da moram verjetno zavreti še malo vode, nekaj gela spraviti v drugo posodo in jo razredčiti. Na srečo je uspelo, ampak sem morala postopek ponoviti, tako da sem dobila ven več kot 5 litrov gela! blink.gif Ko sem preračunala, koliko me je stal liter gela, sem prišla na cifto med 20 in 30 centov! thumbup.gif Aja, dodala sem še 10 kapjic eteričnega olja (v prvo nastalo mešanico), ampak sem ugotovila, da nima smisla, ker bi verjetno morala dodati kar zajetno količino olja, da bi bil kakšen učinek v smislu vonja. Aja, še to, zdaj je gel bel, gost, a dovolj tekoč, da ga lepo prelijem v dozirno posodico. Dam ga pa v boben skupaj s posodico, ker mi je en serviser rekel, da se ti tekoči geli nalepijo povsod in škodijo stroju, če ga natakaš v posodo zgoraj. Mene ne moti, da dam zadevo v boben, kamor nenazadnje sodi.

Potem je sledil prvi preizkus. Oprala sem nekaj majic in kavbojk na 30 st. in perilo je bilo čisto, zelo mehko na otip, nevtralnega, a čistega vonja. Mehčalca (alkoholnega kisa) nisem uporabila, ker mi ga je ravno zmanjkalo, ampak je perilo, ko se je posušilo, kljub temu izredno mehko na otip, nič zmečano in tudi zlaga se povsem enostavno (brez trdih robov ipd.).
Ker pa v tem bobnu ni bilo nekih umazanih zadev, nisem mogla preveriti, ali je pralni gel res učinkovit, zato sem se lotila novega projekta - pranja umazanih pasjih brisač in krp za pomivanje tal. Vse skupaj sem prala na 40 st. in ko sem perilo vzela ven, nisem mogla verjet, da so umazane lise in tace iz svetle brisače izginili! ohmy.gif Ne glede na to, ali sem jo prala tudi na 60 st., ti madeži nikoli niso izginili, zdaj pa jih ni več! No, tega od mojega prvega gela res nisem pričakovala, tako da sem res navdušena. thumbup.gif

Zadnji stroj, ki sem ga oprala včeraj, je bil poln črnih oblačil, od črnih kavbojk do športnih majic, nogavic ipd. Ne vem še, kako bo, ker se še suši, ampak ko sem perilo obešala, je bilo čisto mehko (tudi ene črne kavbojke, ki so iz stroja vedno prišle čisto trde), nič sivo, realna barva pa se bo videla, ko se posuši.

Skratka, to je moja izkušnja z DIY gelom za perilo. Upam, da se ne bo pokvarilo, ker nisem dala ničesar drugega notri (čeprav ne vem, zakaj bi se voda in milo pokvarila hmm.gif) in zaenkrat nimam nobene pripombe, same pohvale. Res sem mislila, da me bo od vsega najbolj navdušila cena, ampak je učinek nad vsemi pričakovanji.

Marmelada, omenjaš, da bi dala v mehčalec sodo bikarbono IN alkoholni kis. Nekje sem nedavno brala, da to dvoje ne gre skupaj, da skupaj pač izničita učinek. hmm.gif Verjetno res, ker če ju daš skupaj, se tekočina ful speni in cvrči. ermm.gif Poleg tega pa soda res lahko vpliva na barvo oz. posivi perilo ali pusti svetle madeže na črnem perilu, tako da bi jo jaz res uporabljala bolj za svetlo. Kaj več ti pa ne znam povedati glede mehčalcev, do zdaj sem uporabljala kis, ampak očitno tudi tega ne bom več potrebovala.
  • 0

#120 Frčica

Frčica

    Dobra Samaritanka

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 13781 posts
  • Gender:Female

Posted 27 January 2012 - 07:32 AM

Kje pa dobiš marsejsko milo?
  • 0

Ljudje imajo radi, da jim kaj poveš, v pravih količinah, v skromnem, zaupnem tonu, in mislijo, da te poznajo, ampak te ne poznajo, poznajo podatke o tebi, dobijo samo dejstva, ne občutkov, ne, kaj si misliš o čemer koli, ne, kako si zaradi stvari, ki so se ti zgodile ali si se odločil zanje, tak, kot si. Vse, kar naredijo, je, da te napolnijo s svojimi občutki in mnenji in opažanji in ustvarijo novo življenje, ki ima s tvojim  bolj malo zveze, in tako si varen. (Per Petterson: Konje krast)





0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users