Jump to content


Photo

Ščitnica


  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#81 Braunkopf

Braunkopf

    Little Miss Greedy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 21767 posts
  • Location:pred računalnikom
  • Interests:sevanje anti-mojo občutij

Posted 07 April 2009 - 08:21 PM

Čaki kako si pa pol gor nekaj pisala o tem, da maš že zdaj tablete? Kolikor razumem tvoje pisanje imaš le vnetje ščitnice, ne pa prav hipo ali hiper stanja (sklepam po tem da si imela šele zdaj in rentgen in vse krvne preiskave brez katerih ti zdravil ne morejo predpisat), torej tablet ne potrebuješ.

KT dvomim da bi povzročile "ščitnico", bi pa čisto laično rekla da lahko poslabšajo neke genetske predpostavke glede teh obolenj, ker nasplošno KT - not good for you. yes.gif




Simptomi:
- počutje utrujenosti, izčrpanosti, potrebap o veliko spanja,- dperesije, žalosti, melanholočno razpoloženje
- povečanje telesne teže
- izpadanje las
- lomljenje nohtov
- bolečine v mišicah in sklepih možna diagnoza fibromalgije
- simptomi kronične utrujenosti
- možen nizek spolni libido
- prehod skozi simptome menopavze ali prezgodnja menopavza
- podvrženost nekaterim alergijam in infekcijam ( ...tudi fungusne )
- anemija ali presežek železa ( hemakromatoza )
- težka koncetracija, spomin
- potenje v področju vratu.



Tole denimo jaz opažam pri sebi, medtem ko ostalih simptomov niti ne. Pa še to se včasih počutim bolj "za en drek", včasih manj, včasih skoraj normalno laugh.gif. Se pa to vleče že par let in ne verjamem da bo kaj bolje, pač sem stalno utrujena in zmedena, razen ob tistih parih dobrih dneh v letu.
So pa to ena tako splošna stanja, da bi brez krvnega pregleda človek težko določil kaj mi je; crknjen si lahko pri eni bežni gripici, ščitnici ali pa raku.

Zdej melanholija in to... Mislim da ima vsakdo izmed nas kdaj take misli, mene denimo precej zdela stres in pa pritisk na delu/faxu/v razmerju.
  • 0
Vuelvo al Sur,
como se vuelve siempre al amor,
vuelvo a vos,
con mi deseo, con mi temor.



#82 Nincha

Nincha

    HP freak

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 18222 posts
  • Gender:Female
  • Location:Hogwarts

Posted 07 April 2009 - 10:31 PM

Ne ne, nimam tabletov, sem misnla da jih bom pač dobila? Ne, men je ful bedno ker pač NIČ nisem zvedla dons. Seprav obstajajo tri obolenja- hipo, hiper, in samo vnetje? Hipo in hiper se "zdravita" s tableti oz. sta neozdravljiva v večini primerov in so tablete pač nujno potrebne, vnetje je pa samo prehodna faza k pač sčasoma mine? Ker jst zdej nimam pojm ain sem čist zmedena confused.gif Če mam samo vnetje bo še use ok? smile.gif
  • 0

After all this time?

Always.


#83 Braunkopf

Braunkopf

    Little Miss Greedy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 21767 posts
  • Location:pred računalnikom
  • Interests:sevanje anti-mojo občutij

Posted 07 April 2009 - 11:06 PM

Vnetje je "prehodno" obolenje in lahko mine (tega je ful! malo), v veliki večini pa je to doživljenjska težava in imaš vsako leto 1x pregled, da se stanje nadzoruje.
Načeloma se iz Hashimota bolezen spremeni v hiper ali hipo obolenje (prizadeta ščitnica vedno slabše deluje), za kar dobiš zdravila.

Ej saj meni tudi niso nič rekli. Samo da je ok, da ne rabim zdravil in da imam čez 1 leto pregled. Samo vsakič ko grem na pregled sprašujem in pol pač zvem vedno več informacij, največ info pa dobim od tega da sama kaj preberem.
  • 0
Vuelvo al Sur,
como se vuelve siempre al amor,
vuelvo a vos,
con mi deseo, con mi temor.



#84 Nincha

Nincha

    HP freak

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 18222 posts
  • Gender:Female
  • Location:Hogwarts

Posted 07 April 2009 - 11:16 PM

Aha, sej jst isto. Če mi ne bi tuki ve kej povedale sploh ne bi mela pojma. Tut k me je ona prašala če opažam kkšne simptome- ja hvala k mi jih je kdo sploh naštel rolleyes.gif Aha, seprav iz vnetja potem enkrat sledi hipo ali hiper. Razumem. Tnx smile.gif A če bi biu zdej izvid ful slab bi mogla že zdej začet jest tablete? Če bo pa samo mal potem bojo pač pustil za eno leto vse skupi na miru in potem naprej?
  • 0

After all this time?

Always.


#85 Braunkopf

Braunkopf

    Little Miss Greedy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 21767 posts
  • Location:pred računalnikom
  • Interests:sevanje anti-mojo občutij

Posted 07 April 2009 - 11:55 PM

Ja če bi bil izvid slab bi dobila že zdaj papico.

No, verjamem da ti bo pa še zdravnica rekla kako boš mela kontrolo.
  • 0
Vuelvo al Sur,
como se vuelve siempre al amor,
vuelvo a vos,
con mi deseo, con mi temor.



#86 BusyBee

BusyBee

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1401 posts
  • Location:Malo tu, malo tam ...

Posted 08 April 2009 - 12:18 AM

QUOTE(crna @ 7. 4. 2009 - 21:21) View Post

KT dvomim da bi povzročile "ščitnico", bi pa čisto laično rekla da lahko poslabšajo neke genetske predpostavke glede teh obolenj, ker nasplošno KT - not good for you. yes.gif


Ja, točno to sem želela on dan tudi sama povedati, pa se nisem uspela tako izraziti. smile.gif
  • 0
Strength is the capacity to break a chocolate bar into four pieces with your bare hands -- and then eat just one of the pieces. (Judith Viorst)

#87 Braunkopf

Braunkopf

    Little Miss Greedy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 21767 posts
  • Location:pred računalnikom
  • Interests:sevanje anti-mojo občutij

Posted 08 April 2009 - 12:09 PM

smile.gif
  • 0
Vuelvo al Sur,
como se vuelve siempre al amor,
vuelvo a vos,
con mi deseo, con mi temor.



#88 -supergirl-

-supergirl-

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 5738 posts
  • Gender:Female

Posted 06 May 2009 - 10:03 AM

bila na pregledu.
prijazen zdravnik je ugotovil, da očitno z mojo ščitnico bo nekja narobe, vendar pa še nismo tako daleč. čakam še na krvne izvide.
mi je pa povedal, da verjetno bom potrebovala tablete, vendar pa ne more povedat kdaj. če ne bo po morebitnem porodu slabše, je pa tudi verjetno, da ne bo potrebno jemat tablet. čeprav pravi, da ko bom rodila bo skoraj ziher potrebno zdravljenje.

  • 0

#89

  • Guests

Posted 07 August 2009 - 03:43 PM

Tole sem skopirala iz ene druge teme, v kateri sem pisala o ščitnici, pa se mi zdi fajn, da je objavljeno tudi tukaj. Odgovor je bil pa namenjen Jini.


"Verjetno greš k tirologu, a ne? No sej, boš videla, mogoče ti sploh ne bo še treba jemati tablet (morda si na meji), ampak če ti jih pač predpišejo, jih moraš jemati do smrti. ermm.gif Zato jaz kar še malo oklevam (ker pri meni še ni tako hudo, čeprav sem dobila terapijo - umetni hormon) in veliko berem o tem, predvsem o prehrani. Zdravnica mi o tem ni nič povedala, ker pač ... uradna medicina. Pri pretvorbi iz enega v drug hormon, ki ju ščitnica proizvaja je npr. potreben holesterol (in pa selen), jaz imam pa oba holesterola full prenizka, tako da je lahko tudi to vzrok, a ne, selena pa tudi morda ne jem dovolj, zato zdaj jemljem dodatek, ki ga vsebuje, pa še cink, omega 3 itd. Samo saj pravim, zdravnica mi tega niti omenila ni, človek mora vedno potem sam raziskovati naprej ... Sicer pa verjetno tudi jemanje hormona ni nek baubau, samo meni telo avtoimuno uničuje celice ščitnice, ker je ne prepoznava (več) kot lastno tkivo (wtf?!), tako da iz tega stališča z umetnim hormonom daješ potuho telesu, meni pa gre za to, da bi ščitnico vendarle stimulirala (tudi z vajami itd.). Držim pesti, da pri tebi ne bo nič hujšega!

Aja, še glede soje. Po mnogih raziskavah, narejenih predvsem v Ameriki, so ugotovili, da soja vsebuje neko snov, ki pač škodi ščitnici. Ker predvsem v Ameriki so po 2. svet. vojni začeli z res množično pridelavo soje in sojino olje tlačijo v vse mogoče pripravljene jedi - peciva, torte, krofe itd., vemo pa, kako se večina Američanov prehranjuje. Zato vidijo vzroke za povečano št. ljudi z obolenji ščitnice tudi v tem (samo v Ameriki je okrog 5 milijonov ljudi, ki jim ščitnica premalo deluje, potem je pa še nekaj milijonov tistih, ki jim preveč itd.) Največkrat se pa kot sprožilec pojavi stres, pa razni toksini (v okolju, zraku, težke kovine in flor v vodi, zobnih pastah), lahko tudi alergije na hrano, gluten ..."
  • 0

#90 levck

levck

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3194 posts
  • Location:Živalski vrt

Posted 07 August 2009 - 05:02 PM

jao bol k berem te pa une bolezni bol se mi zdi da mam vse, jaz sem tut konstantno zaspana in crknena kot da bi bla fizički radnik, je pa to tudi posledica mojga super duper ultra nizkega pritiska. Za ščitnico se bom šla pa vseeno preverit. Ziher je ziher.
  • 0

#91

  • Guests

Posted 07 August 2009 - 06:11 PM

Meni je pred enim letom odpadlo like ... 50 % las, kar naekrat, pojma nisem imela, zakaj pravzaprav. hmm.gif Morda se katera še spomni, ko sem lani utrujala v temah o laseh. smile.gif oops.gif No, in še vsi ostali simptomi, ki so se pojavljali, me niso spravili na pregled ščitnice, ker sem bila o tem premalo poučena. Danes vem, da je bila ščitnica vzrok za izpadanje las, kao neka stopnja pred res tistim evidentnim zmanjšanjem delovanja ščitnice. Počasi potem z raziskovanjem dobivaš odgovore na vprašanja, na katera pač prej nekako ni bilo odgovora..

No, danes sem našla še ena priporočila glede prehrane za premalo delujočo ščitnico: klik.
  • 0

#92 Neytiri

Neytiri

    djevuška kraužlova

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 19768 posts

Posted 01 April 2014 - 07:28 PM

Ste imele vse, ki ste imele probleme s ščitnico, slabe krvne izvide?

 

Meni je kri dala pregledati in je ok, mi pa vsakič tiplje, da je nekam velika in me misli dati na UZ kmalu.

 

Šla pa sem tja prvotno zato, ker težko diham oz. zelo velikokrat ne morem vdihniti do konca.


  • 0
Svet je tak, kot si ga pripravljen videti

#93 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82831 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 01 April 2014 - 07:29 PM

Kako misliš slabe krvne izvide? Če ti ščitnica premalo dela, imaš premalo ščitničnih hormonov in obratno, to ti v vsakem primeru pokaže.


  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#94 Neytiri

Neytiri

    djevuška kraužlova

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 19768 posts

Posted 01 April 2014 - 07:33 PM

To sem mislila, ja. Ker meni je dala kri za ščitnične hormone pregledat dva tedna nazaj in je bilo to okej, pa jo še vedno skrbi, ker jo tiplje malo preveliko.

 

Zanima me, če je imela katera kaj resnejšega narobe kljub zadovoljivim izvidom.


  • 0
Svet je tak, kot si ga pripravljen videti

#95 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82831 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 01 April 2014 - 07:44 PM

Če so izvidi v redu; kar pomeni, da ščitnica normalno dela, ni nič narobe. Drugače bi bilo, če bi imela prav kakšne bule. Meni npr. ščitnica malo premalo dela (vsaj pred leti mi je, nisem dala krvi od takrat), malenkost je povečana, pa mi ni treba jemati zdravil, niti nimam ne vem kakšnih simptomov (sploh kar se teže tiče ne).


  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#96 Neytiri

Neytiri

    djevuška kraužlova

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 19768 posts

Posted 01 April 2014 - 07:47 PM

Sem zdele malo brala na netu in vidim, da veliko ljudi ob povečani ščitnici poroča o slabšem dihanju oz. zapirajnu grla itd. :/. Upam, da bo izginilo.


  • 0
Svet je tak, kot si ga pripravljen videti

#97 Neytiri

Neytiri

    djevuška kraužlova

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 19768 posts

Posted 10 April 2014 - 10:27 PM

Sem sedaj napotnico za ultrazvok dobila. Po eni strani upam, da kaj najdejo, ker nocem, da ostane tako kot ze nekaj mesecev.


  • 0
Svet je tak, kot si ga pripravljen videti

#98 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 82831 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 10 April 2014 - 10:39 PM

Ampak če imaš ščitnico povečano, ti ne morejo nič konkretnega naredit, pa kronično je. 


  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#99 Ancka Pomarancka

Ancka Pomarancka

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25759 posts
  • Gender:Female

Posted 11 April 2014 - 06:05 AM

Moji babici so je 1/2 odstranili....


  • 0

#100 -supergirl-

-supergirl-

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 5738 posts
  • Gender:Female

Posted 11 April 2014 - 06:37 AM

Moji mami so tudi odstranili pol scitnice, oce pa je ze vec kot 20 let na tabletah. Res je , je neozdravlhivo, vendar pa s tabletami popolnoma obvladljivo. In mislim, da je bolje pojesti eno dozo zdravila na dan (recimo sinteticnega hormona, ki ga telo pac potrebuje, ampak ne proizvaja) kot trpeti in imeti zmanjsano kvaliteto zivljenja.
  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users