Jump to content


Pogrebi


  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#81 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25376 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 03 December 2018 - 09:16 AM

Na NL obstaja relativno nova iniciativa Natuur Begraven Nederland, kjer lahko zakupis del narave (na dolocenem obmocju) - v gozdu, med vresjem, na jasi - mislim, da je standard 1,5m². Tam te pokopljejo brez nekega kamna in kica (dobis pa koordinate lokacije) - na grob lahko namesto nagrobnega spomenika polozis licno vgraviran kos debla, ki scasoma strohni, roze tudi ponavadi po dolocenem stevilu dni odstranijo. Ko se to obmocje zapolni (konkretno na tem je okrog 7000 predvidenih mest), se celotno obmocje preda v roke organizaciji natuurmonumenten, ki se ukvarja z naravno varscino, ki potem za vedno upravlja z obmocjem kot z naravnim parkom - vzdrzuje pes poti, spominske klopi ipd. Meni se zdi ful lepa ideja, smo vceraj prebirali brosure in izbirali lokacijo, ker si je dedek zelel biti tam pokopan. Vsec mi je tudi to, da ne morejo se kar po dolocenem obdobju spomnit, da bi park pozidali ali spremenili v parkirisce, nakupovalni center ali industrijsko regijo, ker bi morali vsakega posameznega lastnika kvadratnih metrov kontaktirat, urejat stvari z notarji, izkopat in premestit preminule ... tako da se na nek nacin preobrazis v varuha narave.

 

placeholder-3x2.png


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#82 Frčica

Frčica

    Dobra Samaritanka

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 13825 posts
  • Gender:Female

Posted 03 December 2018 - 10:17 AM

Lepo.

Jaz bi se takoj odločila za to možnost, če bi jo imeli.


  • 0

Ljudje imajo radi, da jim kaj poveš, v pravih količinah, v skromnem, zaupnem tonu, in mislijo, da te poznajo, ampak te ne poznajo, poznajo podatke o tebi, dobijo samo dejstva, ne občutkov, ne, kaj si misliš o čemer koli, ne, kako si zaradi stvari, ki so se ti zgodile ali si se odločil zanje, tak, kot si. Vse, kar naredijo, je, da te napolnijo s svojimi občutki in mnenji in opažanji in ustvarijo novo življenje, ki ima s tvojim  bolj malo zveze, in tako si varen. (Per Petterson: Konje krast)


#83 Kami

Kami

    Ginger Mrs. Darcy / Fraser

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 23634 posts
  • Gender:Not Telling
  • Location:Highlands

Posted 03 December 2018 - 10:18 AM

se strinjam. Meni je vedno bližje ali raztros ali pa tisti primeri, ko imaš namesto nagrobnika posajeno drevo.


  • 0

Put A Kilt On It!

Everybody knows how to raise children, except the people who have them.

 

 


#84 Frčica

Frčica

    Dobra Samaritanka

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 13825 posts
  • Gender:Female

Posted 03 December 2018 - 10:19 AM

Moji že vedo, da nočem groba, da želim raztros.


  • 0

Ljudje imajo radi, da jim kaj poveš, v pravih količinah, v skromnem, zaupnem tonu, in mislijo, da te poznajo, ampak te ne poznajo, poznajo podatke o tebi, dobijo samo dejstva, ne občutkov, ne, kaj si misliš o čemer koli, ne, kako si zaradi stvari, ki so se ti zgodile ali si se odločil zanje, tak, kot si. Vse, kar naredijo, je, da te napolnijo s svojimi občutki in mnenji in opažanji in ustvarijo novo življenje, ki ima s tvojim  bolj malo zveze, in tako si varen. (Per Petterson: Konje krast)


#85 ora

ora

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26476 posts

Posted 03 December 2018 - 10:49 AM

Meni je vsec misel, da naredijo iz tebe diamante, ki jih imajo potem tvoji najblizji.
  • 0

#86 Coco*

Coco*

    Dedek Mraz

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 27109 posts
  • Location:v tvoji omari
  • Interests:kaj te briga :O

Posted 03 December 2018 - 11:12 AM

^ Meni je ta misel srhljiva in res tuja.
  • 0
Everything you can imagine is real.
Pablo Picasso

#87 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45504 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 03 December 2018 - 04:52 PM

Tudi meni. 

 

Jaz imam glede teh alternativnih pogrebov in pokopov mešano mnenje. Po eni strani se mi zdijo dober način, ampak po drugi strani pa sem menja, da so pogrebi v prvi meri namenjeni živečim in se zato se sprašujem ali najbližjim res nudijo primerno slovo in prostor spomina. Je pa res da smo si ljudje smo si različni in žalujemo na različne načine, tako da je verjetno odvisno od posameznika. Pa glede na to, da svojci nosijo stroške pogreba (verjetno je takih, ki imajo prihranke namenjene pogrebu le za vzorec) in vzdrževanja mesta pokopa, se sprašujem ali so alternativni pogrebi/pokopi tudi cenovno dostopnejša alternativa klasičnim pogrebom.  


  • 0

#88 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25376 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 03 December 2018 - 05:07 PM

Konkretno za NL je ta nova vrsta pokopa malenkost cenejsa od standardnega, s tem da ne rabis nic vzdrzevat in nimas nobenih drugih dodanih stroskov kasneje, ker prostora ne najames, ampak ga dejansko kupis. Na NL sicer nimajo obicaja prav veliko po pokopaliscih hodit (recimo svec prizigat ipd.), tudi roz je na pogrebih res presenetljivo malo - smo Slovenci glede tega res svojevrsten fenomen, ker mislimo (ali pa vsaj imamo obcutek), da moramo tako pokazat, koliko so nam umrli pomenili. Mesto lahko tudi ze vnaprej rezerviras/zakupis (tudi vec njih skupaj, ce bi zelel biti blizu drugim svojcem). Opazam, da imajo nasploh manj nekih rigidnih regelcev glede pokopa, tako da lahko zalujoci zalujejo na svoj nacin in jih zato nihce ne gleda postrani - nekateri zalujejo bolj javno in druzabno, drugi v tisini in sami zase - tudi v prostoru za kropit recimo ni nujno vedno vsa druzina prisotna vse dni ali vecino dni. Vedno pa takoj po smrti vsem znancem, prijateljem, sosedom, druzinskim clanom posljejo zalne kartice (kot neke vrste osmrtnico), ki jo potem shranis kot nek spomin (ponavadi imajo na naslovnici kaksno lepo sliko nasploh ali portret preminulega). 

 

Aja, pa Nizozemci imajo zavarovanje za vsako stvar in je prav nacionalni hobi bit zavarovan za VSE. Tako da imas tudi za pogrebne storitve zavarovanje (pa kaksna varcevalna shema je verjetno tudi na voljo). 


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#89 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45504 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 03 December 2018 - 06:38 PM

Anouk, hvala za te info. Mi je vedno zanimivo prebrat kako razlicni so obicaji v razlicnih drzavah.
  • 0

#90 Christianne

Christianne

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 6527 posts
  • Gender:Female

Posted 03 December 2018 - 07:30 PM

Meni je tudi zanimivo. Sploh pa glede teh naših sveč, ki se tako množično prižigajo pri nas.
  • 0

#91 Emily

Emily

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 11535 posts
  • Gender:Female

Posted 04 December 2018 - 03:10 PM

^ Meni je ta misel srhljiva in res tuja.

Tudi meni. 

 

Meni je tudi zanimivo. Sploh pa glede teh naših sveč, ki se tako množično prižigajo pri nas.

 

To je res slovensko. Tu pri nas se žaluje samo z rožami, niti ene sveče ni na grobovih, sploh še nisem videla teh plastičnih sveč niti v trgovinah. Nasploh ni nobenega pompa glede tega in 1. novembra ne praznujejo.


  • 0

Yes, it can happen so quickly. Life as we know it can change in a blink of an eye. Unlikely friendships can blossom, important careers can be tossed aside, a long lost hope can be rekindled. Still, we should be grateful for whatever changes life throws at us. Because all too soon, the day will come when there are no changes left.


#92 ora

ora

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26476 posts

Posted 04 December 2018 - 03:14 PM

Meni ni nic bolj srhljivega kot pokop v krsti.
  • 0

#93 -supergirl-

-supergirl-

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 5744 posts
  • Gender:Female

Posted 04 December 2018 - 03:22 PM

Te slovenske nagrobne svece so cisto nasa posebnost. So bile pa pred leti hit na nizozemskem (celo uvazali so jih) kot top shit retro dekoracija za stanovanja...
  • 0

#94 Kami

Kami

    Ginger Mrs. Darcy / Fraser

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 23634 posts
  • Gender:Not Telling
  • Location:Highlands

Posted 04 December 2018 - 03:33 PM

od kolegice oče je umrl in bo v četrtek pogreb. V takih primerih vedno poberemo denar in ima družba zdaj dilemo ali kupit sveče ali kar dat denar.

Par jih je proti svečam zaradi ekologije. Ker je v ožjem družinskem krogu, niti venca ne moremo kupit


  • 0

Put A Kilt On It!

Everybody knows how to raise children, except the people who have them.

 

 


#95 ora

ora

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26476 posts

Posted 04 December 2018 - 03:36 PM

Jaz sem vedno za to, da se da denar. Kuverta in noter par besed spisanih in denar. Mi je vsec to pri nas v sluzbi. Pogreb in vse le prinese za par tisocakov stroskov.
  • 0

#96 Emily

Emily

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 11535 posts
  • Gender:Female

Posted 04 December 2018 - 03:42 PM

Moj oči, ko smo žalovali je tudi dobil denar od sodelavcev in je bilo lepo in prav je prišlo. Tako, da jaz tudi sploh ne vidim dileme tukaj. Smo pa dobili od veliko ljudi sveče in nismo sploh vedeli kam z njimi, na koncu itak ne veš niti več od koga je kateri paket sveč. Sveče so meni nekaj najbolj neuporabnega kar lahko dobiš, da o tisti odvečni plastiki ki ostane na koncu niti ne govorim.

Z denarjem ne morete zgrešiti.


  • 0

Yes, it can happen so quickly. Life as we know it can change in a blink of an eye. Unlikely friendships can blossom, important careers can be tossed aside, a long lost hope can be rekindled. Still, we should be grateful for whatever changes life throws at us. Because all too soon, the day will come when there are no changes left.


#97 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45504 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 04 December 2018 - 03:59 PM

Denar pride veliko bolj prav. Pogrebi so prav božjastno dragi in po mojem mnenju je veliko bolje, da pomagaš pokrit vsaj majhen % izdatkov kot da podariš sveče.
Se tudi strinjam, da so sveče neuporabno darilo. Ko sta umrla dedek in babi smo za vsak pogreb dobili toliko sveč, da smo imeli problem najti prostor za njihovo hrambo. Pa po babičinem pogrebu smo jih prižigali še več kot leto dni, kljub temu, da je bil dedi vsak teden na pokopališču. 


  • 0

#98 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25376 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 04 December 2018 - 04:06 PM

Pomoje tudi, ja, s svecami nikomur ne naredis usluge (imho). Sicer ne vem, kako pogosto je, da svojci ze vnaprej jasno "hvalezno odklanjajo svece in cvetje ", ampak ce podaris denar, si lahko se vedno omislijo svece (in sveze cvetje kasneje, da ni tisti prvi teden vse v cvetu, potem pa nic vec) ali pa mogoce donacija kaksnemu drustvu/organizaciji, ki je bila pokojniku in/ali njegovi druzini blizu. 


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#99 _M_

_M_

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 30931 posts
  • Location:Primorska

Posted 04 December 2018 - 04:48 PM

Meni je pa cudno to zbiranje denarja ob pogrebih. Ne rečem, če gre za kaksno težjo situacijo ali socialni problem, drugače pa nisem ravno za to. V sluzbi smo običajno dali kak evro ali dva in nesli en paket sveč, ko smo šli kropit, zdaj smo pa parkrat nabrali kar konkretno vsoto. Sem se pač prilagodila večini in tudi jaz prispevala, čeprav mi je to res nenavadno.
  • 0

#100 Frčica

Frčica

    Dobra Samaritanka

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 13825 posts
  • Gender:Female

Posted 04 December 2018 - 09:13 PM

Očitno, k sreči, ne veš koliko stane vse to, sploh če nimaš družinskega groba. Če dedek ne bi kupil groba, bi moja mami verjetno morala vzeti kredit, ko je oči umrl. Pa to ni edini strošek, od oblačil, cvetja, osmrtnice,... Denar pride izjemno prav.

Če pa pomisliš, da ob smrti zakonca-pa naj bo v srednjih letih ali starejši, nekdo ostane sam, da do vdovskega dodatka ne pride kar čez noč, pa pride prav pri prvem plačilu položnic. malo je družin ali parov je, ki lahko izpad enega dohodka kar tako pogoltnejo.


  • 0

Ljudje imajo radi, da jim kaj poveš, v pravih količinah, v skromnem, zaupnem tonu, in mislijo, da te poznajo, ampak te ne poznajo, poznajo podatke o tebi, dobijo samo dejstva, ne občutkov, ne, kaj si misliš o čemer koli, ne, kako si zaradi stvari, ki so se ti zgodile ali si se odločil zanje, tak, kot si. Vse, kar naredijo, je, da te napolnijo s svojimi občutki in mnenji in opažanji in ustvarijo novo življenje, ki ima s tvojim  bolj malo zveze, in tako si varen. (Per Petterson: Konje krast)





0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users