Jump to content


The Handmaid's Tale


  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#61 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 17053 posts
  • Gender:Female

Posted 14 June 2018 - 11:17 AM

Patriarhalna druzba in omejevanje pravic zensk je se kako mozen in marsikje tudi realen scenarij. Cela zgodba okrog drzavnega udara itd. manj, ampak je to se vedno fikcija.
Se je pa vse skupaj zgradilo na podlagi krize (tako kot je vedno pri vojnah in drzavnih udarih), v tem primeru reprodukcijske.
Serena je videti polna obzalovanja, ampak mislim, da je njena zelja po otroku tako mocna, da se ne bi upala zoperstaviti sistemu.
  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#62 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 83004 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 14 June 2018 - 12:47 PM

Ampak prebrala sem vse vaše komentarje in veliko vas je reklo, da vas je serija izjemno pretresla, ker vidite veliko realnosti v njej, jaz pa je ne vidim. 

 

Tudi jaz ne in se mi zdi to pretirano, da ne rečem paranoično. Sem se pa kljub temu zelo vživela v zgodbo, v prvi sezoni sem praktično ob vsakem delu jokala.


  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#63 Ana

Ana

    terpsihora

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 30932 posts

Posted 14 June 2018 - 01:38 PM

Elisabeth Moss mi je fantastična. Že pri Mad Men sem jo rada gledala.


  • 0
Viens, reste ici!

#64 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45504 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 14 June 2018 - 03:13 PM

Jaz sem sicer malce zadaj in druge sezone še nisem pogledala do zadnjega dela, ki je trenutno na voljo, tako da mi morda manjka nekaj informacij, ki so jih podali v delih, ki jih še nisem pogledala. Pa tudi od ogleda prve sezone je minilo že nekaj časa, tako da mi je spomin na določene podrobnosti malce zbledel. 

 

Seveda je serija (in tudi knjiga) fikcija, tako da jo je treba gledat kot takšno in ne kot preroško napoved iz 80th let (ko je knjiga nastala). Priznavam pa, da se najde kar nekaj vzporednic z dogajanjem v resničnem svetu in žal še vedno v določenih delih sveta obstajajo ženske, katerih položaj ni nič boljši kot je položaj žensk v fiktivnem Gileadu. Misinterpretacija svetih tekstov za upravičevanje svojih prepričanj in dejanj je prav tako močno prisotna v resničnem življenju. 

 

Kar se same revolucije tiče, nobena revolucija v zgodovini se ni zgodila čez noč. Tudi ta v seriji ne, ampak so kolikor sem jaz razumela z majhnimi koraki pripravljali teren in pri tem več kot odlično izkoriščali krize s katerimi so se ZDA soočale (ekonomska, reproduktivna, okoljska kriza itd.) in nezadovoljstvo običajnih ljudi. Našli so si grešne kozle (npr. LGTB skupnost), S populizmom so še razpihovali nezadovoljstvo ljudi. Na ta način so pridobivali somišljenike in s tem tudi kapital. Tudi v vladajoči eliti, ne samo med navadnim prebivalstvom. Če se prav spomnim, v enem izmed delov lepo pokaže kako so "rekrutirali" Nicka. Podobno so verjetno tudi rekrutirali še tisoče drugih nezadovoljnih mladih moških, ki so nato postali njihova udarna sila. Po podobnem principu kot so nacisti gradili svoje enote. Za sam prevzem oblasti pa so v Gileadu, če se prav spomnim uporabili izgovor, da so kongres napadli Islamski separatisti. Pod to pretvezo so potem prevzeli oblast in uvedli vojaško diktaturo in dokončno obračunali z opozicijo. A sem edina, ki vidim v tem določene vzporednice z vzponom nacizma v predvojni Nemčiji? Nasprotnike režima in nezaželjene pripadnike prebivalstva so poslali v kolonije na prisilno delo, podobno kot sta to počela npr. nacistični in Stalinov režim s svojimi nasprotniki. Nadzor manjšine nad večino je, kot se je skozi zgodovino že večkrat pokazalo, povsem mogoč. Da se po udaru druge države niso vmešale in zakuhale kakšne vojne pa si razlagam, da se je to pač zgodilo v ZDA, in da se nobeni od držav ni bilo v interesu mešat v njihovo notranjo politiko. Kolikor sem razumela iz prikazanega, so se tudi druge države soočale s podobnimi krizami. 

Kako so izobražene ženske na visokih položajih sprejele svoj podrejen položaj sicer ni najbolje razloženo, ampak si to razlagam tako, da so jim jemali pravice po obrokih. Z vsakim ukrepom je šel del svoboščin, kar je potem na daljši rok pripeljalo do družbe kot je predstavljena. Najbolj glasne nasprotnice so verjetno po hitrem postopku odstranili že v začetnem delu procesa prevzema oblasti. Žene elite so pa skoraj zagotovo morale že v štartu imeti progresivna prepričanja in jim je želja po potomstvu verjetno odtehtala odvzem svoboščin.

V glavnem tako si jaz razlagam določene stvari, ki jih je izpostavila Ana. Ni nujno, da se strinjate z mano in to je povsem sprejemljivo, saj vsak doživlja serijo po svoje. Čeprav je razlaga spremembe režima precej ohlapna, je zame prikazana dovolj prepričljivo, da ustvari okvir zgodbe v katero je umeščena June/Offred. Konec koncev je to fiktivna serija in vse kar je prikazano v seriji je plod domišljije in ne potrebuje nujno tudi realistične razlage. 
Se strinjam z Ano, Elizabeth Moss je fenomenalna. 


  • 0

#65 Olivija

Olivija

    Banana Bro

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 14844 posts
  • Gender:Female
  • Interests:illustration, architecture, trees, cats, cats on trees...

Posted 14 June 2018 - 04:43 PM

Meni ni jasen ta pristop do 'dekel' - mučenje, teroriziranje, podrejanje, brutalno kaznovanje, poniževanje.. Če so to edine rodne ženske v državi, bi jih morali tretirat neprimerno boljše.


  • 0
 

Odkriti srečo. Jo loviti in ujeti. Se prepustiti. Gledati z odprtimi očmi, vonjati, poslušati, se čuditi. Biti radoveden, ceniti lepoto in preproste, majhne in srčne stvari, srčne ljudi, trenutke. Čričke. Predvsem ne pozabi na čričke. Brez njih ni poletja.

 
 

#66 Ana

Ana

    terpsihora

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 30932 posts

Posted 14 June 2018 - 04:50 PM

A, Olivija, si me spomnila na še eno stvar.

 

Oni imajo visokotehnološke bolnice, dejansko ne zavračajo tehnologije. Zakaj potem teh dekel ne dajo na umetno oploditev in jih nafilajo s hormoni? Bi bila rodnost zagotovo višja.


  • 0
Viens, reste ici!

#67 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 17053 posts
  • Gender:Female

Posted 14 June 2018 - 05:01 PM

Meni to tudi ne gre najbolj skupaj, ampak verjetno ima kaj opraviti z verskimi prepricanji, ces "umetno" narejeni otroci niso po zelji boga.
Sicer pa tudi tehnologijo zavracijo selektivno.
Se pa strinjam s Kalypso.
  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#68 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25373 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 14 June 2018 - 05:10 PM

klik

 

Par odgovorov v razpravi je se posebej zanimivih in se bolj jasnih glede na to, da neplodnost nikoli ni krivda commanderja, ampak je vedno handmaid na tapeti, ce v nekem casu (letu dni?) ni rezultata (verjetno zato, ker so gresnice in morajo zdaj na trnovo pot spokore). Torej niso najbolj result-driven, tehnologija gor ali dol, ta njihova sektaska ideologija ima ocitno globoke korenine in ce jih zelijo dalje propagirat (in s tem ohranjati druzbeno moc), morajo ocitno tudi sami neke resitve zrtvovati za "greater good", medtem ko so z drugimi resitvami precej kreativni in so jih raztegnili do tocke, kjer zdaj pasejo v njihov okvir. 

 

Kalypso, hvala za tvoj prispevek - o zgodovini jaz raje ne pisem prevec na siroko, ker nimam obcutka, da imam dovolj sirine in globine o teh temah. Bolj kot ne je moje zanimanje omejeno na nekaj vzorcev, trendov in domen in jih je zato vcasih tezko iz abstraktnih v konkretne pretekle kontekste prevajat. 


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#69 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45504 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 14 June 2018 - 07:07 PM

Anouk, sicer se skorajda več ne poglabljam v zgodovinske teme, sem se v vseh teh letih od konca študija kar precej oddaljila od njih, ampak tukaj pa res vidim vzporednice z zgodovinskimi dogodki. 

 

Olivija, da si zagotovijo dominacijo nad njimi? Da jih zlomijo in si jih povsem podredijo in tako brez protesta sodelujejo v posilstvih? 

 

Ana, se strinjam s Matildo in Anouk. Gilead je skrajna katoliška družba. Verski fanatiki. Umetna oploditev ni v skladu z njihovimi prepričanji. 

 

So nastali kar zanimivi pogovori o tej seriji. :thumbup:


  • 0

#70 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 17053 posts
  • Gender:Female

Posted 14 June 2018 - 07:27 PM

Se strinjam, da imajo skrajno nasilne pristope z namenom, da dekle mentalno povsem zlomijo in da nimajo tezav z neubogljivostjo.
Pravkar mi je prisla na misel vzporednica z dresiranjem zivali v cirkusih in podobne prakse (kjer le z veliko nasilja in povzrocanja bolecine dosezejo rezultate.)

Mene je serija tudi povsem prevzela in upam, da bom kmalu lahko prebrala knjigo. Mi je pa ravno to vsec, da ne ponuja odgovorov na dlani. Zelo me zanima vec informacij o Mayday gibanju - kdo so, kako so organizirani, kaj je bilo s tem bombnim napadom.
Pridruzujem se pa mnenju Frčice, da se vleče ta status quo, čeprav pa se s prikazovanjem Sereninega notranjega konflikta stvari nekako odvijajo v bolj zanimivo smer.
  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#71 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25373 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 14 June 2018 - 07:53 PM

Se strinjam, da imajo skrajno nasilne pristope z namenom, da dekle mentalno povsem zlomijo in da nimajo tezav z neubogljivostjo.
Pravkar mi je prisla na misel vzporednica z dresiranjem zivali v cirkusih in podobne prakse (kjer le z veliko nasilja in povzrocanja bolecine dosezejo rezultate.)

Mene je serija tudi povsem prevzela in upam, da bom kmalu lahko prebrala knjigo. Mi je pa ravno to vsec, da ne ponuja odgovorov na dlani. Zelo me zanima vec informacij o Mayday gibanju - kdo so, kako so organizirani, kaj je bilo s tem bombnim napadom.
Pridruzujem se pa mnenju Frčice, da se vleče ta status quo, čeprav pa se s prikazovanjem Sereninega notranjega konflikta stvari nekako odvijajo v bolj zanimivo smer.

 

Enako, v bistvu si prisiljen o vsem skupaj razmisljat, potegnit vzporednice, zakljucke, poiskat odgovore. In s tem analizirat primer na dlani, hkrati pa dobit vpogled v razlicne situacije po svetu, v kateremkoli casu ze, in mogoce razmislit o tem, kako se lahko se tako neverjetni scenariji razvijejo v verjetne v pravih okoliscinah. Pa seveda, le-te pravocasno zapazit, preizprasat, spodbijat in se odlocno (in pravocasno) upret, da se nekega dne ne zbudis kot zaba v vreli vodi. 


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#72 Ana

Ana

    terpsihora

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 30932 posts

Posted 14 June 2018 - 10:05 PM

To glede umetnih oploditev...

Sem tudi jaz razmisljala o tem, da umetna oploditev ni od “boga dana” in zato se je ne bodo posluzevali.

Ampak po drugi strani pa izbirajo tehnologijo selektivno, kot je ze ena omenila, pa tudi pravila druzbe so bila dolocena bolj tako na hojla dri (vsaj tako je bilo predstavljeno, ko so se v avtu pogovarjali glede tega “rituala” in nekako odlocili kako bo izgledal).

Bi lahko ze iz prakticnega vidika dolocili umetne oploditve, pa bi bilo bolj plodno (plus manj stresno za cisto vse vpletene).
  • 0
Viens, reste ici!

#73 Fiona

Fiona

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 15310 posts
  • Gender:Female
  • Location:Over the hills and far away

Posted 15 June 2018 - 07:31 AM

Mene je zadnji del ful pretresel in sem dosti jokala.
Zelo mi je vsec Nick. Se vedno si nisem na jasnem kaksna so June-ina custva do njega in kaksna do moza.
Pa Serena, kljub vsemu dvomim da bo kdaj zapustila to vlogo v Gileadu, ceprav se je jasno videlo d pogresa zivljenje "od prej".
Kako so Nicka rekrutirali, to mi je uslo?
  • 0
 

#74 Matilda

Matilda

    Snowflake on fire

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 17053 posts
  • Gender:Female

Posted 15 June 2018 - 07:39 AM

Meni je bilo epic, kako sta dobila Waterfordova nastavljeno ogledalo.
  • 0

"Opinion is really the lowest form of human knowledge. It requires no accountability, no understanding. The highest form of knowledge is empathy, for it requires us to suspend our egos and live in another’s world. It requires profound purpose larger than the self kind of understanding."

Bill Bullard

 


#75 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 83004 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 16 June 2018 - 07:47 AM

Upam, da bo Nick na koncu sezone se vedno ziv ...
  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#76 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25373 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 19 June 2018 - 04:06 PM

"There may be times when we are powerless to prevent injustice, but there must never be a time when we fail to protest."

 

Also, fuckin' epic. 

 

35644388_10216626355555580_2786652443243

 

35648739_10216626355595581_6012576441961

 

klik


  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#77 Fiona

Fiona

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 15310 posts
  • Gender:Female
  • Location:Over the hills and far away

Posted 22 June 2018 - 06:11 AM

Vceraj sem mislila, da bom oci izjokala ob zadnjem delu.
Prav noro, kaj ji pocnejo :cry: :cry: :cry:
  • 0
 

#78 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 83004 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 22 June 2018 - 07:20 AM

Enako. Moras bit dead inside, ce ob zadnjem delu nisi jokal.
  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#79 Fiona

Fiona

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 15310 posts
  • Gender:Female
  • Location:Over the hills and far away

Posted 28 June 2018 - 08:15 PM

Kaj pa zadnji del???
Noro obcudujem njen pogum.
Optimisticno upam, da se je v avtu na koncu pripeljal Nick. Verjetno too good to be true.
  • 0
 

#80 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 83004 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 29 June 2018 - 11:16 PM

Zadnji del je bil pa res disturbing. :S
  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 





0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users