Jump to content


Photo

Študij v tujini


  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#61 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25333 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 06 March 2010 - 01:55 PM

a je mogoče katera bila na izmenjavi na Nizozemskem? vtisi, izkušnje, zahtevnost? sem šla jezik čekirat na youtube ... this shall be fun, heh smile.gif
  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#62 tasika

tasika

    Sassenach

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16242 posts
  • Gender:Female
  • Location:on the dance floor

Posted 13 May 2010 - 08:07 AM

QUOTE(Kalypso @ 1. 6. 2009 - 9:42) View Post

Jaz bi šla v Anglijo na podiplomca, ker tam pa imajo res 1A programe moje smeri. Ko berem predmetnik, opise programov in imena predavateljev na nekaterih teh njihovih šolah, se mi kar smeji... Samo denar še rabim. Tega pa je vedno premalo. Štipendije za podiplomski študij v tujini pa tako ali tako nameravajo oklestiti, tako da bom ob moji sreči spet vletela ravno v to generacijo.

Podpis. Še ene moje ne uresničene sanje. Podiplomc na Oxfordu. wub.gif Mogoče če na lotu zadenem. smile.gif
Drugače pa sem gledala zdaj malo za Valencio študente, pa meje skoraj na rit vrglo. Okoli 400-500€ na mesec. je pa res da so to v bistvu rezidence po ameriškem vzoru. Imajo 2 knjižnici, menzo, skupne prostore, prostor za filme gledat in take zadeve. Ne pa simpl študent kot pri nas.
Pa tudi kosila v menzi na faxu so malo draga okoli 4,5€+, tako da si bom kr kuhala doma, I guess.

QUOTE(limeta @ 27. 2. 2010 - 16:45) View Post

Res da sem še v srednji, ampak zanima me če je bila katera na Erasmus izmenjavah? Vtisi? smile.gif

Drugo leto ob takem času vprašaj. tongue.gif Septembra gremo tri iz foruma na izmenjavo, pa ti bomo lahko potem kaj več povedale. Nika gre na Nizozemsko, Eve v Nemčijo, moja malenkost pa v Španijo. wink.gif
  • 0
Če že delaš bedarije naj se ti vsaj posrečijo!

[Napoleon]



#63 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25333 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 13 May 2010 - 09:09 AM

Za Niko še ni nič ziher, da kam gre - kar modro molčijo tam na severu zaenkrat ;) Upam, da bodo nehal komplicirat, sicer bom mogla za eno leto odložit vse skupaj (s čimer konec koncev ni nič narobe, v vsakem primeru sem imela namen vpisat absolventa).
  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#64 eve

eve

    trance chick

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10431 posts
  • Gender:Female
  • Location:Novo mesto

Posted 13 May 2010 - 02:37 PM

Jst sm lih včerej poslala prijavo še po pošti, pa za sobo tud, čeprav bom mogla to še enkrat.

Predmete sem tudi poštimala, bom imela skoraj vse priznane, ki jih bom gor delala, juhej. biggrin.gif

Zdej pa sam še za štipendijo še čakam, da lahk še tisto oddam.

Ja, drago pa bo. huh.gif Že soba v študentu je od 230€ naprej, maš svojo sobo v nekakšnem apartmaju in si ene par folka deli kopalnico in kuhinjo. Sem brala od enih, ki so bili v Tübingenu in so bli precej zadovoljni, kar se študenta tiče. biggrin.gif Pol pa še vse ostale brklarije in ful nanese. Bomo že. smile.gif
  • 0
Never allow someone to be your priority while you're just their option.

#65 tasika

tasika

    Sassenach

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16242 posts
  • Gender:Female
  • Location:on the dance floor

Posted 13 May 2010 - 05:40 PM

Jaz si bom pa kr stanovanje rentala, kr drugačni šans da pridem z dnarjem skoz. wacko.gif
  • 0
Če že delaš bedarije naj se ti vsaj posrečijo!

[Napoleon]



#66 eve

eve

    trance chick

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10431 posts
  • Gender:Female
  • Location:Novo mesto

Posted 13 May 2010 - 08:12 PM

Mnja, men se ne da iskat sama stanovanja, se mi zdi, da te lahko ful okrog prinesejo... Ampak znaš pa tud cenejš najdet, to pa res.
  • 0
Never allow someone to be your priority while you're just their option.

#67 tasika

tasika

    Sassenach

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16242 posts
  • Gender:Female
  • Location:on the dance floor

Posted 14 May 2010 - 02:24 PM

Na srečo sm dobila kontakte treh deklet, ki so bile v Valenciii. Grem naslednji teden z eno na pijačo, pa bom jo prosla za nasvete. Za prve par dni si bom hostel rezervirala, potem pa hitro stanovanje najdit. Mogoče bo tudi kaj preko neta. Sm našla eno fajno stran.
Meni kaj druga tako ali tako ne preostane, kr denarja za študenta nimam. Pa bolj kul mi je stanovanje, upam da bom mela tudi kul cimre. smile.gif

Aja, greta pa sošolc in sošolka v Prago na izmenjavo in baje pride študent za 3 mesece 150€. blink.gif To mi tudi ni jasno no. Me prav zanima kak študent je to?

Še nekaj sem se spomnila. smile.gif
Si že gledla že kaj zavarovanje za tujino, Coris ali kaj podobnega. Baje pride 200€ za pol leta. hmm.gif
  • 0
Če že delaš bedarije naj se ti vsaj posrečijo!

[Napoleon]



#68 eve

eve

    trance chick

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10431 posts
  • Gender:Female
  • Location:Novo mesto

Posted 14 May 2010 - 05:09 PM

Ja, sm gledala za Coris. Sicer mam možnost, da sklenem tud v Nemčiji to zavarovanje, prav za Erasmus študente, sam bi me ful dražje prišlo, tako da bom kar Coris vzela. Aham, malo pod 200€ pride za okoli pol leta...

Glede študentov... Se vid, višji standard in pol so tud cene nabite, nam se zdi pa to ful drago. Upam, da bo to leto štipendija kaj višja, čeprav dvomim, ne bi bla presenečena, če bi bla nižja. Ker pol pa ne vem, kje bom potegnila vse keš.

To poletje bom sam delala, pa nikamor tko na morje ne bom šla... sad.gif

Eto, tukej maš za zavarovanje - študij v tujini: Coris
  • 0
Never allow someone to be your priority while you're just their option.

#69 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45502 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 14 May 2010 - 07:04 PM

Punce glede zavarovanja... a izrecno zahtevajo to dodatno zavarovanje? Ker če ni, vama itak zadostuje evropska kartica zavarovanja (tista modra).
http://www.zzzs.si/z...1257474003D8F05
  • 0

#70 eve

eve

    trance chick

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10431 posts
  • Gender:Female
  • Location:Novo mesto

Posted 14 May 2010 - 07:24 PM

Kalypso, hvala za link, nisem sploh pomislna na to.

Bom malo pobrskala po njihovi strani, kaj zahtevajo. Se niti nisem še nekaj ful poglabljala v to.
  • 0
Never allow someone to be your priority while you're just their option.

#71 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45502 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 14 May 2010 - 07:32 PM

Ni zakaj. wink.gif
  • 0

#72 Plain Jane

Plain Jane

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 13529 posts
  • Gender:Female

Posted 14 May 2010 - 08:46 PM

Joj, jaz sem najbrž čudna al kaj, ampak mene študij v tujini popolnoma nič ne mika. Itak pa mi ne bi prav dost koristil, razen če bi se na kakšno mednarodno področje usmerila. hmm.gif
Uglavnem, zapečkar forever&always. biggrin.gif
  • 0

#73 Anja88

Anja88

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1321 posts

Posted 20 May 2010 - 06:48 PM

Za eno vem, da gre v edno izmed Skandinavskih držav (mogoče Norveška, Finska) in to z psom vred, pes je ogromen črni ruski terrier. thumbup.gif

Js bi pa šla na kako Nizozemsko, pod pogojem, da se bo Bina mal bol sprostila ob drugih psih...pol pa haaajdi na izmenjavo.
  • 0
IPB Image

#74 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45502 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 03 January 2011 - 01:12 AM

eve, tašika & Simone, je izmenjava upravičila vaša pričakovanja?
  • 0

#75 tasika

tasika

    Sassenach

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16242 posts
  • Gender:Female
  • Location:on the dance floor

Posted 03 January 2011 - 05:51 PM

Odvisno od pričakovanj. Jaz sem naprimer pričakovala, da se bom po hitrem postopku naučila, precej dobro govorit špansko. Vendar so se stvari potem zasukale, tako da sem pristala v družbi Angležev, tako da sem bolj ali manj govorila angleško, zaradi česar je španščina trpela.
Drugače pa je to enkratna izkušnja. Za mene je bilo prvič da sem živela stran od staršev, tako da je bilo že iz tega vidika precejšnja prelomnica, saj sem bila popolnoma sama, pa še v tuji državi za povrh.
Spoznaš ogromno ljudi, iz vseh koncev sveta, spoznavaš njihove navade, kulturo, skozi raznorazne debate sem se precej naučila o določenih državah. Prav tako bi rekla, da gre za veliko osebnostno preizkušnjo, kako se boš znašel v popolnoma tujem okolju, tujem jeziku in ob stiku z raznovrstnostjo, ki je mi v Sloveniji pač nismo tako navajeni (ten, vere, navade, jezik, ...).
Kar pa se tiče faxa, pa jaz nisem imela nekih visokih pričakovanj, saj Španci ne slovijo kot jezikoslovci. Španija je bila predvsem izbira ker sem se želela naučit španščine. In priznam, da glede študija nisem kaj prida pridobila. V primerjavi s kolegico, ki je na izmenjavi v Pragi in pravi kaj vse so delali pri angleščini, za prebrat ogromno, skoz eseji, domače naloge, slovnica gor, slovnica dol, verjamem da je ona veliko več pridobila od samega študija.
Jaz sem pridobila drugje, ker sem imela srečo, in pristala v angleški družbi, sem več pridobila kar se tiče naglasa, samozavesti pri pogovarjanju/govorjenju v tujem jeziku (to je ena izmed pomembnih stvari ki študentom jezika manjka se mi zdi; praksa v govorjenju. Sam sistem študija je nastavljen tako, da kaj veliko možnosti med predavanji nimaš, pač 1 ali 2 uri lektorskih vaj na teden, in če ni neke samoiniciative, je lahko to po koncu študija kar velik problem).

Aja, še to. Ful sem opazila, kako pri nas profesorji in vsi skačejo okoli erasmus študentov, se ful trudijo in vse, kar je nekoliko logično, ker erasmus študenti niso tako zelo pogosti tukaj. v Španiji, ko pa je Erasmovcev na tisoče, pa tega ni. Pač ti si tam kot vsak ostali študent, ni za pričakovat kakšnega popuščanja ali česarkoli ker si pač Erasmuvec, ko je to mogoče pri nas.
  • 0
Če že delaš bedarije naj se ti vsaj posrečijo!

[Napoleon]



#76 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45502 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 10 January 2011 - 06:53 PM

Hvala za odgovor. Ti si na izmenjavi samo zaradi angleščine, a ne? Za zgodovino ti bodo kaj priznali ali boš morala vse izpite opravljat pri nas?
  • 0

#77 Simone

Simone

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 321 posts

Posted 12 January 2011 - 07:35 PM

Glede izmenjave nisem imela prevelikih pričakovanj v bistvu, predvsem glede faksa ne, ker mi bodo priznali samo nekaj izpitov, ostale predmete imam da naberem tistih 20 kreditnih točk.
Bolj pomembno kot sam faks se mi zdi, da sem se tukaj naučila samostojnost in govorjenja v tujem jeziku. Prej sem se tako težko prisilila, da sem kaj povedala, tukaj pa veselo čvekam v angleščini in poljščini (sem v Krakowu).
Prvič sem popolnoma sama v tujini, to se mi zdi zelo pomembna izkušnja. Naučila sem se postaviti zase in sem bolj odločna.
Te stvari se mi zdijo precej bolj pomembne kot pa sam faks.
Faks res ni nič posebnega, Erazmus študente obravnavajo popolnoma drugače kot redne študente. Ne predstavljam si da bi dejansko študirala tukaj.
Sem vesela da sem tukaj samo en semester, ker bi drugače popolnoma izgubila stik z realnostjo. Skoz se nekaj dogaja, izleti,...
Zdaj se približuje izpitno obdobje, pa zna biti kar zanimivo :S.
Večina folka je tukaj zaradi žuranja (Španci, Francozi, Turki).
Ergo: izmenjava je zelo pozitivna izkušnja, čeprav ne glede študija smile.gif

  • 0

#78 tasika

tasika

    Sassenach

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16242 posts
  • Gender:Female
  • Location:on the dance floor

Posted 13 January 2011 - 11:38 AM

QUOTE(Kalypso @ 10. 1. 2011 - 18:53) View Post

Hvala za odgovor. Ti si na izmenjavi samo zaradi angleščine, a ne? Za zgodovino ti bodo kaj priznali ali boš morala vse izpite opravljat pri nas?

Jaz sem šla na izmenjavo, da bi se naučila španščine, če bi gledala na angleščino, bi vsekakor izbrala kakšno drugo državo. Ampak se je zaradi spleta okoliščin pokazalo, da moja angleščina ni preveč trpela.
Glede zgodovine pa je tako, priznali bi mi tri izpite. Balkan in Slovence bi seveda morala delat doma. Ampak bom zdaj samo en izpit iz zgo delala tu. Enga sem skenslala že na začetku, Evropa 1914-1918 al nekaj takega. Grem na predavanje na faxu za angl, kjer je bil to izbirni predmet, pa smo mogli neke tekste čudne brat, ki niso bili povezani z ničemer, potem grem na faxu za zgo, na novejšo zgodovino, pa baba goni nonstop o fr. revoluciji hmm.gif, potem grem pa še na predavanje z bolonjci, pa ženska jodlala o nekih mislecih and stuff.
Tadrugi, ki ga nebom delala, pa je evropa po 1941, pa mi je kr nekaj no. Totalno nesimpatično, pa 4 strani nečesa bi mogla napisat v španščini. wacko.gif
tak, da me malo skrbi glede zgo, bom mogla kr pljunit v roke, al ok, sem vsaj zvedla da bom slovence od lani lahko pri Rozmanu delala. smile.gif

Aja pa čisto izven konteksta. Sem bila med prazniki na faxu in se malo s sošolci pogovarjala, pa so bili vsi ful razočarani in nezadovoljni z zgo, so rekli, da sploh nisem nič zamudila.
  • 0
Če že delaš bedarije naj se ti vsaj posrečijo!

[Napoleon]



#79 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45502 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 13 January 2011 - 11:39 AM

Hehe, pol pa stanje ni nič kaj boljše kot pri nas. laugh.gif Saj bo šlo. Če boš kaj potrebovala, povej. wink.gif

Simone, kaj pa ti študiraš?
  • 0

#80 eve

eve

    trance chick

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10431 posts
  • Gender:Female
  • Location:Novo mesto

Posted 03 February 2011 - 10:43 PM

Ok, zdaj imam končno čas, da napišem še sama mojo izkušnjo.

Izmenjava je pri meni izpolnila vsa pričakovanje in jih v bistvu še presegla. Prva polovica lanskega leta pri meni ni bila preveč rožanata, kar je bil tudi eden, sicer manjših, razlogov, da se prijavim in malo zamenjam okolje. Z lahkoto lahko rečem, da je bila to najboljša odločitev do sedaj v mojem življenju.

Prijavila sem se predvsem zaradi jezika, obožujem nemščino in vse, kar je povezano z njo (zakaj, ne vem in marsikdo tega ne razume biggrin.gif ). Na začetku sem sicer imela kar nekaj strahu, kako se bom znašla tukaj, samozavest glede tujega jezika je bila pri meni res nizka. No, na koncu se je izkazalo, da v bistvu govorim precej dobro in sem tudi od drugih dobila to potrditev. Tako da cilj, pridobiti na samozavesti glede govorjenja v tujem jeziku, je definitivno dosežen. Sploh, ko vidim, koliko erasmus študentov je prišlo sem s tako malo znanja, ampak dejansko padeš tako hitro notri, da so napredki res vidni. Je pa res, kakor je že Tašika rekla, ful je odvisno tudi od tega, v kakšni družbi se giblješ. Jaz se recimo družim večinoma s Španci oz. špansko govorečimi in se je zato moja španščina v teh mesecih že res ful izboljšala. Ampak govorimo pa vedno v nemščini. Po drugi strani je pa tukaj ful Italijanov, ki so non stop skupaj in govorijo samo po italijansko. Jaz sicer te nevarnosti nimam, ker je tu malo slovencev. smile.gif

Študij mi je tudi fajn. Je drugače oblikovan kot v Sloveniji, v bistvu mi je ta sistem boljši. Pri nas so urniki že v naprej narejeni, tukaj si pa sam zbereš, katera predavanja, seminarje boš obiskoval (je tudi na voljo več predavanj pri različnih obdobjih). Imam pa tudi veliko več dela, sploh pri seminarjih, ki so kar obsežni in zahtevni. Ampak vse gre, samo malo več se treba učit. Profesorji so prijazni, ni pa neke popustljivosti samo zato, ker si Erasmus študent - pač v tem smislu, da ne bi rabila vsega narediti in podobno. Tukaj sta semestra tudi časovno drugače razporejena kot v Slo - prvi semester traja od oktobra do začetka februarja (v bistvu je jutri zadnji dan), sedaj pa imamo do 10. aprila počitnice. Ok, februarja so večinoma še izpiti, marec je pa ponavadi frej. Folk gre na kaka potovanja, domov ipd. Potem pa traja drugi semester od aprila do konca julija.

Tukaj bom v bitsvu naredila vse izpite za tretji letnik in bom imela tudi ksoraj vse celoti priznane. Le enega imam priznanega polovico, tako da bom polovico dokončala še septembra, ko pridem v Slo, ampak pogoje za četrti letnik bom tako imela narejene.

Poleg faksa vedno nekaj dogaja, nikoli mi ni dolgčas. Sploh na začetku, v septembru vsak dan fešte, zdaj pa sicer ˝samo˝ med vikendom.

Spoznala sem res krasne ljudi, se ful razumemo in imamo vsi filing, kot da se poznamo že xy let in ne pol leta.

Kakega domotožja nimam, seveda pogrešam domače in prijatelje, ampak drugače pa sploh ne. Tudi v bistvu resno razmišljam, da se septembra vrnem nazaj. Sicer imam za dokončati še eno leto zgodovine, ampak bi že nekako skombinirala in naredila te izpite. Bi pa tukaj vpisala germanistiko. Sicer še ne vem točno kje, nagibam se k Berlinu. Moram še malo raziskat, imam še nekaj časa.

V glavnem, res nepozabna izkušnja, ki bi jo priporočala prav vsakemu.
  • 0
Never allow someone to be your priority while you're just their option.




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users