Jump to content


Photo

Epiduralna anestezija


  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#61 Kami

Kami

    Ginger Mrs. Darcy / Fraser

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 23871 posts
  • Gender:Not Telling
  • Location:Highlands

Posted 03 February 2009 - 08:06 AM

Vem, že stara tema ampak so se mi zdeli zanimivi odgovori, pa da še jaz napišem svoje mnenje in pa svojo izkušnjo ...

Že od nekdaj sem se nagibala k "naravnemu" porodu, ker EA nekako ne zaupam (pa tudi če je samo 0,1 % šanse, da bom hroma) poleg tega, ker nič ne čutiš pri porodu menda ne moreš pomagat, če se otrok zaglavi. Še posebej pa sem se določila proti EA, ko sem slišala, da v xy% sploh ne prime in ti se ves čas pripravljaš na neboleč porod, na koncu pa ves paničen iztiskaš mulca, takrat te res boli ... - tega sem se najbolj bala.
Plus tega, da se s tem ne rešiš prerezanega presledka in šivov (če so ti namenjeni, so ti namenjeni evil.gif ) ...

Jaz sem mislila, da bom šla avtomatsko na CR (že zaradi dvojčkov), ampak sta se mi bučkota že zelo kmalu obrnila na glavo tako da nisem imela šanse mad.gif . Ko sem to izvedela, sem bila razočarana, saj sem imela v glavi kako za vraga pa naj jaz dva ven spravim, če so ženske po enem čisto fuč.
Kolegica me je potolažila (imela je dva CR), da je CR full zajeban, saj te prerežejo po slojih in tako tudi nazaj šivajo ... ker je to dejanska operacija, je okrevanje dolgo (menda si tudi od narkoze ves zadet) in še nevemkoliko časa ni mogla uporabljat trebušnih mišic kot je treba (te pa ti pri mulcih ZELO prav pridejo, ko se dvigaš iz postelje).

No, imela sem samo umetne popadke (nekatere trdijo, da full bolijo v primerjavi z naravnimi - brez veze, ampak tega zdaj ne bom šla razlagat), od čistega začetka je trajalo 8 ur, od sprejema v porodno sobo pa 5 ur.
Jaz sem itak ena tistih, ki ne komplicira, zato se mi je porod zdel precej enostaven. Ko si enkrat tako daleč, da se odločiš za otroka (in si ga tudi želiš) in ga imaš toliko časa v sebi, se mi zdi, da narava poskrbi, da vse usmeriš, da bi bilo z otrokom vse OK (ker sem sama precej sebičen človek, bi drugače sigurno najprej zase poskrbela - saj otrok se itak ne bi nič spomnil oops.gif ).
Tam te precej zadrogerajo s protibolečinskimi zadevami, pa še masko sem skoz vlekla cool.gif tako da spomin imam kot po eni totalno prijani noči (vse je nekako megleno, spomnim se samo delčke) med popadki sem pa itak skoz spala in mi je full hitro minilo - meni se res cel porod ni zdel nič posebnega, pač krči bolijo, spet pa ne toliko kot nekatere tulijo.
Bolj problem je prvih 14 dni po porodu (tle smo pa vse na istem, pa če je naravno, z EA ali CR) ... ko si totalno povožen, izčrpan, hormoni, nekakšne depresije (si v nebesih, pa kar na enkrat jokaš ko dež, pa si spet boljše) ukvarjaš se s šivi (trebuh ali presledek) ... hvala bogu spet pride na vrsto mati narava, ki te nafila s xy hormoni, da ti je spet otrok na prvem mestu (drugače bi moji precej kratko potegnili oops.gif ).
In tudi to drži, da takoj pozabiš na vse bolečine, nosečnost ...., ko otroka primeš v roke (verjetno spet hormoni).

Videla sem (za primerjavo) ko so kolegice v sosednji sobi ležale po CR ... jaz sem že veselo okoli skakala in skrbela za froce, tam so pa še večino časa ležale in okrevale. Nič ne rečem, tudi moji šivi niso bili prijetni, ampak sem po 14 dneh bila OK. Kolegice so rabile precej več časa za okrevanje. To ali se lahko sam dogovoriš za CR ali ne niti ne vem, ker se nisem nikoli zanimala.

Kar se pa tiče po porodnih kilogramov in ostalih zadev ... spet odvisno od vsake posameznice, koliko pretirava med nosečnostjo. Jaz sem se zredila za 15kg in sem nastradala, ker sem se premalo in je moja teža v 14 dneh po porodu padla na 50kg in so mi skoraj prepovedali dojenje. Če se pa ena zredi za 30kg, bo pa seveda imela nekaj dela. Zdaj sem 4 mesece po porodu (trebuh sem imela res ogromen) ostalo mi je malo strije in pa brez ene vaje za trebuh, mi je šla že skoraj vsa koža nazaj (ostalo bo šlo, ko začnem telovadit). Kakšne bodo joške, pa pojma nimam. Končno imam velike joške (75D) in se mi zdijo prevelke za življenje tongue.gif . Se pa bojim da bom ostala po končanem dojenju čisto brez, ker imam po naravi manjše (70B).
Skrbelo me je kako bo spodaj izgledalo in da bo potem vsa raztegnjena ... sploh ni res. Šivi se ne vidijo (moj jih sploh ni našel - je pa res, da ko je bila pa rana, mu pa tega res nisem šla kazat huh.gif ) in pravi da je vse nazaj na svojem mestu.

Je pa fajn, če si na otroke nekako pripravljen - življenje ti res postavijo na glavo .. večinoma v dobrem smislu, je pa seveda zraven tudi slaba stan. Zaradi vremena sem večino časa ujeta med 4 stene, časa zase imam ZELO malo, spanja še manj (prve mesece sem spala po 4 ure na noč in še kakšno čez dan, zdaj je že bolje; ampak zaradi nočnega hranjenja je noč še vedno razbita in to ni spanje v pravem pomenu) - ampak sta le dva, kar spet potegne svoj davek. Mi je pa trenutno življenje ena sama rutina: vstajanje, previjanje, hranjenje, črpanje mleka, hranjenje mene .... in ponovi vajo. Mulca sta še premajhna za kakšno igro.
Vedno sem sovražila, ko kolegice niso znale govorit o ničemer drugem, kot o svojih frocih - naj me koklja brcne, če sem jaz kaj drugačna oops.gif ... pa ne zaradi drugega, ampak v življenju se mi POPOLNOMA NIČ drugega za enkrat ne dogaja. TV skoraj da ne gledam, v družbo grem VELIKO redkeje in komaj čakam, da bosta toliko velika, da gresta za kakšen dan na "počitnice" k babicam in dedkom, saj sama sebe zaradi takega obnašanja sovražim ... ampak bo bolje - obljubim.
  • 0

Put A Kilt On It!

Everybody knows how to raise children, except the people who have them.

 

 


#62 ora

ora

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26733 posts

Posted 03 February 2009 - 09:25 AM

ooo, ful lepo napisano smile.gif . Si pa tudi predstavljat ne morem, kako bi blo met dva, ker so ene že od enega same totalno fuč smile.gif . Ti pa želim, da bi bla zelo pridna in bi ti čimprej pustila, da se malo naspiš wink.gif
  • 0

#63 celia

celia

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1626 posts

Posted 03 February 2009 - 12:11 PM

Ja, na carski rez ne moreš it kar tako, po želji, če ni za to indikacij. In s tem se strinjam, razen, če gre porodnica na svoje stroške na CR.

Drugače pa bi sama šla kar klasično rodit, da vidim, kako je.
  • 0

#64 ananas

ananas

    pharma tropicana

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 8041 posts
  • Gender:Female

Posted 03 February 2009 - 12:33 PM

Tudi jaz sem za naraven porod. Sam to zdej govorim, ko bom pa tik pred tem, pa me bo pomoje zvil od strahu. Dobr da ma mami same dobre izkušnje s tem, me bo že ona prepričala v naravni porod, če bom mela pomisleke.

Kami, res lepo napisano. Pa čestitam ne? wink.gif
A sta enojajčna al dvojajčna dvojčka woot.gif

Sploh si ne morem predstavljat (res sploh, ker nism dala tega še čez) kako je skrbet za dva dojenčka hkrati. Že pri enemu ženske jamrajo, kaj šele dva!
  • 0

#65 Ancka Pomarancka

Ancka Pomarancka

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25828 posts
  • Gender:Female

Posted 03 February 2009 - 01:53 PM

ananas, dvojajčna sta, ker sta punčka in fantek wink.gif
  • 0

#66 ananas

ananas

    pharma tropicana

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 8041 posts
  • Gender:Female

Posted 03 February 2009 - 02:00 PM

A je to kje napisala, al tko veš? Ker je drugač moje vprašnje zelooo blond biggrin.gif
  • 0

#67 Ancka Pomarancka

Ancka Pomarancka

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25828 posts
  • Gender:Female

Posted 03 February 2009 - 02:03 PM

v eno temo - krema proti strijam al neki - je nalepila slikce in se malo razpisala biggrin.gif
  • 0

#68 _Planet_

_Planet_

    human search engine of cudovita.si

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26579 posts
  • Gender:Female

Posted 03 February 2009 - 02:46 PM

Ananas: http://www2.cudovita...h...13313&st=40

;)


Drgac je pa mene taksnega ali drugacnega poroda, nosecnosti in kar se spada poleg tako groza, da se mi vcasih ponoci sanja, da sem noseca in potem sem vsa panicna. Nisem ravno materinski tip in si tudi ne zelim otrok.
  • 0
Rape of the mind is a social disorder...

#69 Princeska

Princeska

    drama queen

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 16360 posts
  • Gender:Female

Posted 03 February 2009 - 06:20 PM

QUOTE(Michelle @ 11. 10. 2008 - 20:03) View Post

Jaz pa na te stvari sploh ne gledam tak negativno, ne vem no... nosečnice so mi ful lepe, niti malo me ne skrbi to, da se bom zredila (vsaj 1x se bom lahko brez slabe vesti smile.gif), pa tudi to ne, kako bo moje telo po nosečnosti. Jaz si predstavljam, da bi pač poskusila maksimalno uživat v nosečnosti, meni je vse skupaj ful naravno in lepo.


Definitivno si povzela moje misli!! thumbup.gif

QUOTE(ora @ 17. 11. 2008 - 13:18) View Post

Epiduralne pa ne bi mela, če nebi blo lih mus, pa ne zaradi raznega naravnega ali nenaravnega sranja temveč zaradi možnih posledic epiduralne.


Se podpišem.

QUOTE(_Planet_ @ 3. 2. 2009 - 14:46) View Post

Ananas: http://www2.cudovita...h...13313&st=40

;)




Drgac je pa mene taksnega ali drugacnega poroda, nosecnosti in kar se spada poleg tako groza, da se mi vcasih ponoci sanja, da sem noseca in potem sem vsa panicna. Nisem ravno materinski tip in si tudi ne zelim otrok.


Ful zanimivo. Jst pa glih obratno. Sm prepričana, da če bi živela takrat kot moja mami, da bi pri svojih letih že sigurno imela otroka. Res mam ful ljubezni do otrok in razvit čut do njih. Ampak se pa zavedam, da trenutno otrok nikakor ne bi bil ustrezna opcija in bi mi obrnil življenje na glavo. Tako da mislim še počakat laugh.gif Dokler ne bova imela rednih prihodkov in urejenega življenja (glede na to, da oba študirava, še kar nekaj časa ne).


Mi je blo pa zelo lepo brat izkušnjo Kami.
  • 0
"First make it in your head. And then you can make it anywhere."


#70 bellini

bellini

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3724 posts
  • Gender:Male

Posted 03 February 2009 - 08:26 PM

Saj obstaja poleg epiduralne še dosti ostalih možnosti lajšanja bolečin. Kot je na primer ultiva in še kaj bi se našlo. Ko bom tak daleč se bom definitvno pozanimala o vseh možnih metodah, ki jih ponujajo naše porodnišnice in se potem odločila kaj meni ustreza. Glede na dejstvo, da imam prag bolečine izredno nizek in močne menstrualne krče se bom definitvno odločila za kako od teh metod. Mislim pa da čisto naravnega poroda brez kakršnihkoli protibolečinskih tablet tak ne prakticirajo več v porodnišnicah... lahko pa da se motim. oops.gif
  • 0

#71 Braunkopf

Braunkopf

    Little Miss Greedy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 21767 posts
  • Location:pred računalnikom
  • Interests:sevanje anti-mojo občutij

Posted 03 February 2009 - 10:44 PM

Čestitke za nadvse posrečena mala pamža sleep.gif . Pa hvala za eno tako obširno poročilo iz prve roke, je blo zanimivo prebrat.
  • 0
Vuelvo al Sur,
como se vuelve siempre al amor,
vuelvo a vos,
con mi deseo, con mi temor.



#72 Fluffy The Stud Eater

Fluffy The Stud Eater

    weird stuff lover

  • Člani
  • PipPipPipPipPip
  • 54873 posts
  • Gender:Female
  • Location:The Twilight Zone

Posted 04 February 2009 - 12:23 AM



Zanimivo napisano!

Pa tudi jaz seveda čestitam za dojencljasta mladička!

  • 0
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">“Someone once told me the definition of Hell: </span></strong></span></span></p>
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">The last day you have on earth, the person you became </span></strong></span></span></p>
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">will meet the person you could have become.”<br>
- </span></strong><span style="font-size:12px;">Anonymous</span></span></span></p>
<p style="text-align:center;"> </p>
<p style="text-align:center;"> </p>
<p style="text-align:center;"> </p>

#73 pinga

pinga

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3804 posts

Posted 11 February 2009 - 05:17 PM

čestitske, kami! smile.gif

sama ne kompliciram okrog poroda, pač bom dala čez, vn otrok more prit. EA ne bom zahtevala. nikoli nisem kaj dosti premišljevala o tem, zdaj me je pa malo prestrašil članek v Oni izpred parih tednov. In se mal bojim, da je res vse tko brezosebno, tole bojda pavšalno rezanje presredkov in posledično pohabljanje (wtf???) me je mal zmedlo, pa izogibanja že skoraj nujnim carskim rezom tudi ne razumem. ampak mi ne preostane drugega, kakor da si mislm, da verjetno že vejo, kaj delajo. upam, da bo moj hitro zunaj smile.gif
  • 0
"Freedom is just another word for nothing left to loose" (J. Joplin)

#74 diakana

diakana

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 136 posts

Posted 12 February 2009 - 07:25 PM

Vse lepo in prav o EA, ampak baje te to lahko tudi ohromi, če kiksnejo. Carski rez je pa zahtevna operacija, po kateri si ful boga in tega ne bi počela kar tako. je sigurno lažje naravno rodit kar se prebolevanja tiče.
  • 0

#75 sonchika

sonchika

    Lučka

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 18483 posts
  • Location:Velenje

Posted 12 February 2009 - 08:18 PM

Tule je dr. Pušenjak omenjal nekaj na temo tistega članka o porodih. Da slišimo še drugo stran.
  • 0
Z ljubeznijo je kakor s pečenko: čim starejši so zobje, tem mlajša mora biti jagnjetina.

#76 ora

ora

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26733 posts

Posted 12 February 2009 - 10:06 PM

Glede enih stvari se strinjam S tistim kar piše v oni, večina pa je za moje pojme popolnoma neutmeljenega in se mi zdi ta zdravnik popolnoma neodgovorna oseba, ki se čisto nič ne zaveda posledic svojih dejanj. Presenečena sem tudi nad tem, kako naivne so matere. Ne posplošujem, ampak glede na ravnokar prebrano, bi lahko rekla, da so nekatere neodgvorne do sebe in do svojih otrok.
  • 0

#77 Pipi

Pipi

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1092 posts

Posted 03 March 2009 - 07:31 PM

Zanimivo, jaz sem pa ravno z njim ful strinjam.

Se mi zdi, da je v zahodnih družbah porod postal cel nek bavbav in že skorajda bolezen. Nanj medicina gleda izključno iz medicinskega, fizičnega, brezosebnega stališča; z materjo kot strojem in otrokom kot izdelkom. Nič nimam proti rezanju presredka, EA in carskim rezom, ko je to neizogibno potrebno. Sem pa proti zlorabi tega, kadar je le-to namenjeno zgolj čimhitrejšemu in "čimlažjemu" porodu, brez ozira na tako fizične kot psihične posledice na mater in otroka.
  • 0
"It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society."

#78 Felicity

Felicity

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3216 posts
  • Gender:Female

Posted 30 March 2009 - 07:15 PM

Jaz bom pa tako rekla, nikoli več ne grem rodit brez EA ali pa vsaj ultive oz. česa drugega. Ko sem bila noseča sem se pripravljala za it rodit v PO (z EA). Na našem koncu namreč ni mogoče (oz. takrat ni bilo mogoče), rodit z EA (Goriška).
Je pa potem naneslo tako, da me je vse skupaj prehitelo in sem rodila 1 mesec predčasno. In ni bilo nič s PO.

Pa čestitke vsem mamicam (sploh nisem vedela da nas je toliko tukaj). A je kje kakšna posebna debata? rolleyes.gif

A ja PO (Postojna). wink.gif
  • 0

#79 Eli

Eli

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 6738 posts
  • Location:vsepovsod

Posted 29 June 2009 - 04:34 PM

Jaz sem pa načeloma za EA, sem zadnje čase prebrala veliko na to temo, sicer sem bila sprva nekoliko skleptična, oziroma celo nagnjena na zelo proti, se je na koncu moje mnenje sicer spremenilo, ko so mi jo še v bolnišnici predlagali, saj se bom na ta način izognila kakšnim zapletom in CR-ju, ampak jaz sem itak poseben primerek. . Sicer kako bo se izteklo še nevem, poročam čez 2 meseca.

Slišala sem tudi izkušnje bližnje sorodnice, ki je pravkar rodila z EA, dvakrat pa brez in je rekla, da tu ni primerjave, ker proti tistim horunskim bolečinam, je bila to mala malica laugh.gif

Se mi pa zdi pa izjemno butasto, da je v nekaterih porodnišnicah EA plačljiva, in to niso mali dnarji, spet drugje pa zastonj. Res ne razumem kako so lahko takšne razlike.


  • 0
With all the paradoxes in life...i could be mango and not know it!

#80 pinga

pinga

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3804 posts

Posted 01 July 2009 - 06:15 PM

ja tole plačevanje stvari je meni tudi zelo čudno, ker je čist vsaka stvar drugače zaračunana, začne se pa že pri samih ginekologih (js sm mogla že za materinsko knjižico plačat 7,5 eur, morala bi biti zastonj, za teste za sterptokok sem plačala 10 eur, drugje je 40 itd., prisotnost očeta pri porodu je tudi drugače zaračunana v vsaki porodnišnici). to me res bega in bi rada enkrat slišala, kaj ima zavarovalnica povedat na to temo

no takole, mi smo v pripravljenosti, do roka imam še 6 dni, za EA se pa nisem odločila in se tudi verjetno ne bom. ne vidim neke potrebe, morda si pa ob naslednji nosečnosti premislim smile.gif

aja ultivo so ukinili, ker metoda ni dovolj raziskana.
  • 0
"Freedom is just another word for nothing left to loose" (J. Joplin)




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users