Jump to content


Pogrebi


  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#61

  • Guests

Posted 08 November 2012 - 05:26 PM

Se strinjam. Istio bi lahko pepel presula v en obesek...voila!
  • 0

#62 Marmelada

Marmelada

    cca 270 kcal/100 g

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 22771 posts
  • Gender:Female

Posted 08 November 2012 - 05:52 PM

To o diamantu sem slišala pri poročilih pred dnevom mrtvih. Je tudi meni malo grozljivo, imeti diamant, narejen iz mrliča.
  • 0

"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."


#63 Ana

Ana

    terpsihora

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 30932 posts

Posted 09 November 2012 - 12:30 AM

Glede tega pepela, ki ga raztrosijo. To je meni rahlo fuj. Vem da je na Žalah predviden prostor za to, nisem še videla nikoli, ampak zadnjič sem videla kako to zgleda v Parizu in je prav takšna mala jasica in so povsod bele črte od pepela. FUJ :D
  • 0
Viens, reste ici!

#64 Olivija

Olivija

    Banana Bro

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 14902 posts
  • Gender:Female
  • Interests:illustration, architecture, trees, cats, cats on trees...

Posted 09 November 2012 - 09:21 AM

Če boš še šla kdaj mimo - a lahko pofotkaš?

Meni se zdi, da kar precej neposrečeno umeščajo prostore za raztros pepela (ker to delajo naknadno, ni bilo prvotno predvideno v planu pokopališča, potem jih pač umestijo, tam kjer še imajo prostor). To mora bit en intimen, odmaknjen del pokopališča, po možnosti z drevesi - ne razumem trenda, da se dela prostrane zelenice za to. Itak ne kosiš, ne vzdržuješ, mora bit nedostopno in neprehodno.

Sicer mi je bil pa v Piranu čuden način pokopavanja (en del) - krstni, kjer krste s posmrtnimi ostanki hranijo v posebni stavbi, obeležje je pa na zidcu - z nekakšno lučko/svečo + ime s sliko, spodaj pa en kup krame na tleh (rože, kipci).

Od slovenskih pokopališč mi je res lepo Novomeško, drugače sem pa vsako leto bolj zgrožena nad tem, kaj vse dajejo na grobove. Gozdni ali parkovni tip pokopališč, kot ga imajo v Skandinaviji mi je najbližje, ampak itak da se ne moreš it tega pri nas. :/

Pogrebi, kjer se dejansko vidi pokojnika v krsti, so mi ful strašljivi, žarno pokopavanje mi je tudi še vedno malo tuje, ampak po moje je to najboljši način. Žarno talno, žarni zidovi so mi tudi skrajno grozni, kot neka knjižnica trupel. Talno žarno, v travo (konstrukcija je skrita pod nagrobno ploščo) - ampak pri nas je to praktično nemogoče kje videt, razen, kot rečeno, v Novem mestu. Moram it še pa enkrat na Žale, ker me zanima, kakšno je tam. Jaz mislim, da se morajo počasi začet razbijat naši tabuji glede pokopališč, pa naše dojemanje (kultura, splošna družbena zavest) prehajanja živega v neživo. Pri nas se bodo (baje) počasi začela uveljavljati 'eko' pokopališča brez sveč - če bodo ponudili neke ustrezne alternative, se mi zdi to kar velik korak naprej.

Je pa fant bil na enem pogrebu v USA in je rekel, da je veliko manj morbidno, kot pri nas, tam je navada, da se na pogrebnem obredu spominjajo človeka takšnega, kot je bil, se pogovarjajo in imajo govore - se mi zdi, da moraš biti močen človek za kaj takega, ali pa preprosto imet to v zavesti, tako se to počne, takšna je normalna reakcija, itak vsak žaluje po svoje pri sebi. Pogreb kot obred se mi zdi nujen - zadnji del slovesa od pokojnega, tam se zaključi njegovo zemeljsko potovanje in preide v druge sfere, ne glede na to, katere religije je on / živeči. Ful mi je težko pisat o vsem takole objektivno in brezosebno, ker sem blazna cmera in čustvena in se spomnim, da bo to doletelo vse nas. Pa ne da se zdaj zase bojim, tega še najmanj, pač za vse ostale moje. :,/ Tudi pri projektiranju pokopališča smo se včasih pogovarjali o kakih tehničnih banalnostih, potem se pa spomniš, da je to en poseben spiritualen dogodek, nekaj, kar ima blazen vpliv na naše obnašanje in dojemanje sveta in sprejemanje sprememb v našem življenju, in je težko ostat od tega distanciran. Ampak je treba bit.
  • 0
 

Odkriti srečo. Jo loviti in ujeti. Se prepustiti. Gledati z odprtimi očmi, vonjati, poslušati, se čuditi. Biti radoveden, ceniti lepoto in preproste, majhne in srčne stvari, srčne ljudi, trenutke. Čričke. Predvsem ne pozabi na čričke. Brez njih ni poletja.

 
 

#65 Coco*

Coco*

    Dedek Mraz

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 27224 posts
  • Location:v tvoji omari
  • Interests:kaj te briga :O

Posted 09 November 2012 - 08:07 PM

Uhhh, meni je pa ta parkovni način precej neprijeten, hodiš ob parku in vidiš notri nagrobnike, ne hvala, jaz sem se tako sprehajala po parku in videla te kamne in sem povprašala, če so to kaki spomeniki, in mi odgovorijo, da so grobovi. Malo te stisne.
  • 0
Everything you can imagine is real.
Pablo Picasso

#66 -supergirl-

-supergirl-

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 5774 posts
  • Gender:Female

Posted 09 November 2012 - 11:48 PM

pri nas je trenutno ta tema zelo aktualna, ker imamo v torek pogreb. mama na smrt svojega očeta gleda zelo racionalno. in sedaj pripravlja pogreb. odklonila je vse kar pogrebna služba nudi, pevskega zbora niti podrazno noče imeti. sedaj bo na ogrebu pel en pevec in sicer Orion (čez 1000 let, ko naju več ne bo), govor bo imela pa kar sama. mislim, da bo ok izpadlo. najhujši so uniformni pogrebi s parimi pevci, ki brez žara zapojejo par pogrebnih pesmi, in je to to.

sicer pa se jaz smatram za strokovnjakinjo za pogrebe, ker živim ob pokoplišču in iz balkoa gledam direktno nanj. pokopališče mi pač predstavlja nek kraj miru in spokojnosti. sploh, če je urejeno (o samem okusu okoli nagrobnikov in aranžmajev pa ne bi trenutno. da ne omenjam mojih najljubših utripajočih večnih lučk in tega, da je po 1. novembru polno dogorelih sveč in ovenelih rož)
  • 0

#67 Marmelada

Marmelada

    cca 270 kcal/100 g

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 22771 posts
  • Gender:Female

Posted 10 November 2012 - 01:46 PM

Koliko pa sploh stane zdaj pogreb s krsto ali pa upepelitev? Jaz se spomnim samo za dedka, pa še to je bilo že pred 17 leti, da je bil pogreb s krsto nekje 200.000 SIT.
  • 0

"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."


#68 Lo-Fi

Lo-Fi

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 4884 posts

Posted 10 November 2012 - 05:47 PM

nekje med 1500-2000 se mi zdi
  • 0

#69 Anouk

Anouk

    pro libraries

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 25489 posts
  • Gender:Female
  • Location:head in the clouds, feet on the ground

Posted 10 November 2012 - 05:56 PM

U mater. Sploh nisem imela predstave o znesku, pa me je malo na rit vrglo zdajle tole.
  • 0
“Your assumptions are your windows on the world. Scrub them off every once in awhile, or the light won't come in.” - A. Alda
 
 

#70 Kinky

Kinky

    Železna devica

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 38152 posts
  • Gender:Not Telling
  • Interests:krompir

Posted 10 November 2012 - 05:57 PM

Enako. Kaj pa je najcenejša možnost? Mislim kakšna je res tista osnovna cena? Brez petja, cvetja, nič.

Od kje naj človek potegne 1500 evrov? V tej državi še umret ne moreš. :wacko:
  • 0
“It was true that I didn’t have much ambition, but there ought to be a place for people without ambition, I mean a better place than the one usually reserved. How in the hell could a man enjoy being awakened at 6:30 a.m. by an alarm clock, leap out of bed, dress, force-feed, shit, piss, brush teeth and hair, and fight traffic to get to a place where essentially you made lots of money for somebody else and were asked to be grateful for the opportunity to do so?” (Charles Bukowski)

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

When you open your mind to the impossible, sometimes you find the truth.


#71 Frida

Frida

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 11078 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 10 November 2012 - 06:07 PM

Nekaj gre tudi iz zdravstvenega zavarovanja, mislim da okrog 700€ (če ga je umrli imel).
  • 0

#72 Jinadaze

Jinadaze

    Tough cookie

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 83970 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 10 November 2012 - 06:11 PM

Enako. Kaj pa je najcenejša možnost? Mislim kakšna je res tista osnovna cena? Brez petja, cvetja, nič.

Od kje naj človek potegne 1500 evrov? V tej državi še umret ne moreš. :wacko:


Ok. 700, 800 € baje, ampak res osnovno. Pa 500 dobiš povrnjeno od države (tisti, ki so zavarovani).
  • 0

Normality is a paved road: It's comfortable to walk, but no flowers grow on it. 

― V. Van Gogh

 


#73 Kinky

Kinky

    Železna devica

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 38152 posts
  • Gender:Not Telling
  • Interests:krompir

Posted 10 November 2012 - 06:12 PM

Aha, hvala za info.
  • 0
“It was true that I didn’t have much ambition, but there ought to be a place for people without ambition, I mean a better place than the one usually reserved. How in the hell could a man enjoy being awakened at 6:30 a.m. by an alarm clock, leap out of bed, dress, force-feed, shit, piss, brush teeth and hair, and fight traffic to get to a place where essentially you made lots of money for somebody else and were asked to be grateful for the opportunity to do so?” (Charles Bukowski)

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

When you open your mind to the impossible, sometimes you find the truth.


#74 Marmelada

Marmelada

    cca 270 kcal/100 g

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 22771 posts
  • Gender:Female

Posted 10 November 2012 - 07:52 PM

Jaz sem vedela, da je preko 1000 €, ja. Se pa tudi meni zdijo cene res pretirane. Samo po drugi strani je pa to biznis, ki ne bo nikoli prenehal. Tako ali drugače mora biti za pokojnega pogreb. Najbrž ni dovoljeno, da bi ga kar sam pokopal pod domačim drevesom. :lol: Moraš prav šparat za lasten pogreb.
Kdo pa krije stroške pogreba brezdomcev ipd, ki so brez sorodnikov in niso zavarovani? Socialna?
  • 0

"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."


#75 Frčica

Frčica

    Dobra Samaritanka

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 13971 posts
  • Gender:Female

Posted 10 November 2012 - 10:24 PM

Upepelijo jih in pepel raztrosijo. Smo imeli tak primer, ko sosed ni imel nobenih svojcev, da bi ga pokopali. Je potem ena soseda zbiorala po hišah, da smo zbrali za pogreb. Pepel so pa raztresli.
  • 0

Ljudje imajo radi, da jim kaj poveš, v pravih količinah, v skromnem, zaupnem tonu, in mislijo, da te poznajo, ampak te ne poznajo, poznajo podatke o tebi, dobijo samo dejstva, ne občutkov, ne, kaj si misliš o čemer koli, ne, kako si zaradi stvari, ki so se ti zgodile ali si se odločil zanje, tak, kot si. Vse, kar naredijo, je, da te napolnijo s svojimi občutki in mnenji in opažanji in ustvarijo novo življenje, ki ima s tvojim  bolj malo zveze, in tako si varen. (Per Petterson: Konje krast)


#76 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45614 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 10 November 2012 - 10:56 PM

OT: Zakaj pišete z malo pisavo, to kar sploh ni off topic. Saj pa je to tema o pogrebih, v kateri IMO vprašanje cene pogreba ni off topic.
  • 0

#77 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 21 February 2013 - 11:25 PM

379289_158795497608621_827724732_n.jpg

 

How would you like to grow into a tree after you die? 

This is a Bios Urn, a completely biodegradable urn that contains a single tree seed. When planted, the tree seed is nourished by and absorbs the nutrients from the ashes. The urn itself is made from coconut shell and contains compacted peat and cellulose. The ashes are mixed with this, and the seed placed inside. You can even choose which type of tree you'd like to grow!

So which would you prefer; leaving behind a tree or a tombstone?


  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 


#78 Frida

Frida

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 11078 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 22 February 2013 - 10:26 AM

O hudo, jst bi bila breza.


  • 0

#79 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 22 February 2013 - 03:06 PM

Še ena podobna stvar: http://www.thespiritree.com/


  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 


#80 Gold Lion

Gold Lion

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 128 posts
  • Gender:Female

Posted 22 February 2013 - 09:54 PM

Mal je sam bedno, če seme pol ne vzklije :)


  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users