Jump to content


Photo

Skandinavija in Severne države


  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#41

  • Guests

Posted 11 June 2012 - 07:30 PM

Kakšen nasvet, kaj naj si ogledam v Stockholmu ali v Köpingu v enem dnevu (oz. dveh)? Kaj najbolj priporočate?
  • 0

#42 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45502 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 15 July 2012 - 09:46 PM

Fortress of Suomenlinna

Posted Image
Posted Image
Posted Image
Built in the second half of the 18th century by Sweden on a group of islands located at the entrance of Helsinki's harbour, this fortress is an especially interesting example of European military architecture of the time.


Bila katera?
  • 0

#43 Coco*

Coco*

    Dedek Mraz

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 27091 posts
  • Location:v tvoji omari
  • Interests:kaj te briga :O

Posted 16 July 2012 - 03:35 PM

Ne, ker je bila napovedana hardkor nevihta, in so mi odsvetovali (na koncu je samo malo deževalo). :cry1:
Verjetno je bila Parvinder.
  • 0
Everything you can imagine is real.
Pablo Picasso

#44 Parvinder

Parvinder

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3483 posts
  • Gender:Female
  • Location:Suomi

Posted 16 July 2012 - 07:10 PM

Ja, jaz sem bila :) Ful je lep otok blizu Helsinkov- trajekt pelje vsake pol ure, se mi zdi. Jaz nisem nek zgodovinski tip, me take stvari ne zanimajo, ampak je bil zanimiv tudi meni, ko sem hodila okrog, povsod obzidja in vsi objekti zelo lepo ohranjeni. Mi smo imeli tam piknik, res lep ambient za sprostitev, tudi kopat se lahko greš itd. Jaz sem bila enkrat, ampak bi šla še, ker itak nisem videla vsega, po mojem. Če se boš kdaj potikala po Helsinkih (in bo ugodna vremenska napoved ;)) ti priporočam, da jo obiščeš.
  • 0
tudi pozimi dišiš po cvetju poležane trave spomladi

#45 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45502 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 16 July 2012 - 08:58 PM

Bom. Sicer ne vem kdaj, pa vendar je na listi "want to see" krajev. :)
Hvala za odgovor.
  • 0

#46 Parvinder

Parvinder

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3483 posts
  • Gender:Female
  • Location:Suomi

Posted 16 July 2012 - 09:26 PM

Ja, ni panike. Pa sorry, ker ne znam prav dobro opisati vsega, sploh ne za tvoje zanimanje, mogoče. Je pa res lepo, prav malo pravljično, ko se sprehajaš po tistih poteh, pa še en muzej je tam, ampak jaz nisem šla not. Kdaj drugič ;)
  • 0
tudi pozimi dišiš po cvetju poležane trave spomladi

#47 Izgubljena

Izgubljena

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 2544 posts
  • Gender:Female
  • Location:Slovenija

Posted 07 August 2012 - 11:22 PM

Ana, se spomniš, preko katere strani si bookirala hostel v Kopenhagnu?
(ali pa katera druga, me na splošno zanima, kako je kaj z bookiranjem hostlov, ker je milijon strani - glede varnosti itd.)
  • 0
Kdor hoče videti, mora gledati s srcem. Bistvo je očem nevidno.

#48 Olivija

Olivija

    Banana Bro

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 14835 posts
  • Gender:Female
  • Interests:illustration, architecture, trees, cats, cats on trees...

Posted 08 August 2012 - 06:28 AM

Jaz sem hostle do zdaj preko

hostelworld.com

in hotele preko

hotels.com

Pri hotels.com dobivaš ponudbe s posebnimi ugodnostmi, kot je 10% off, ali pa 1 night for free ali pa kakšne posebne vikend ponudbe, jaz sem bila zadovoljna. Na obeh straneh so tudi solidni opisi in reviewi gostov, ocene, slike.. Do zdaj sem bookirala samo prek teh dveh strani in je bilo oboje kul.
  • 0
 

Odkriti srečo. Jo loviti in ujeti. Se prepustiti. Gledati z odprtimi očmi, vonjati, poslušati, se čuditi. Biti radoveden, ceniti lepoto in preproste, majhne in srčne stvari, srčne ljudi, trenutke. Čričke. Predvsem ne pozabi na čričke. Brez njih ni poletja.

 
 

#49 Ana

Ana

    terpsihora

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 30932 posts

Posted 08 August 2012 - 09:12 AM

Jaz sem na prvem linku. :)
  • 0
Viens, reste ici!

#50 Izgubljena

Izgubljena

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 2544 posts
  • Gender:Female
  • Location:Slovenija

Posted 08 August 2012 - 11:43 AM

Aha, hvala. Tudi jaz sem na tem mislila, tudi, če bi drugje za okoli 10€ ceneje dobila.
  • 0
Kdor hoče videti, mora gledati s srcem. Bistvo je očem nevidno.

#51 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45502 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 13 November 2012 - 01:34 PM

Parvinder in ostale, ki ste se potikale po Helsinkih... kaj so must see zadeve?


Suomenlinna je že na listi, čeprav ne vem ali se splača obiskat v zimskem času...
  • 0

#52 Coco*

Coco*

    Dedek Mraz

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 27091 posts
  • Location:v tvoji omari
  • Interests:kaj te briga :O

Posted 13 November 2012 - 08:00 PM

Jaaaaaaz nisem prepričana, ampak mislim, da je čez zimo zaprto? Ne me vzet za besedo, ampak imam to v spominu, ne vem zakaj.
Lahko napišem kasneje, zdaj se mi ful mudi.
  • 0
Everything you can imagine is real.
Pablo Picasso

#53 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45502 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 14 November 2012 - 12:45 AM

Spletna stran pravi, da je odprto. Ampak po zimskem delovnem času... morm malce pobrskat po reviewih obiskalcev, da vidim ali se splača ali ne...

Lepo prosim, ja. :)
  • 0

#54 Coco*

Coco*

    Dedek Mraz

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 27091 posts
  • Location:v tvoji omari
  • Interests:kaj te briga :O

Posted 29 November 2012 - 10:01 PM

Kalypso, evo, kot obljubljeno, bom spisala nekaj, čeprav poudarjam, da sem bila tam le dva dni in sem si vzela bolj na easy, najprej sem si pogledala tiste tipične turistične točke in se potem zgubljala okoli + sigurno bom kaj spustila, ker je minilo toliko časa in se ne spomnem vsega natanko, imam v spominu bolj občutke/hrano/vonjave. Pa hodila sem na neplačljive destinacije, ker sem bila brez keša takrat, mi pa je malo žal, da nisem šla v muzej oblikovanja, bom pa naslednjič, ko se vrnem gor.
Z železniške postaje sem šla direktno do Tuomiokirkko (Lutheran Cathedral), malo postavala okoli, opazovala hecne Azijce, potem šla noter, meh, nič posebnega, sem videla že lepše cerkve, ta je bila čisto 'brez duše', če se lahko tako izrazim, tipična s turisti okupirana cerkev, kar je posledica tega, da je prva na seznamu must-see cerkva v mestu.
Potem sem se spustila do Sofiankatu B), kjer je mestni muzej, meni je bil zelo zanimiv, sem ostala notri kar nekaj časa in si res vse prebrala, pol sem se zadebatirala z nekim domačinom, večna tema pogovora s tujci - Jugoslavija, Slovenija, blabla, je bil pa hecen, na koncu ulice (ki je dolga like 20m), je pa že znamenita tržnica (Kauppatori). Jaz sem obstala češ 'a je to to ali kaj?', res nič posebnega, polovico zasedajo stojnice s hrano, drugo polovico pa stojnice s spominki, najdeš vse živo, od pletenih nogavic do najbolj čip razglednic (če boš pošiljala razglednice, so tu najcenejše, pri katedrali pa je ena trgovinica in so itak ful drage, hb sem kupila samo 2 tam, ostale pa na tržnici, izbira ful velika; no, če jih sploh pošiljaš, meni so zelo ljube, vedno pošljem eno domov, babici in babici+dedku, ko sem pri njih in mi je dolgčas, brskam po policah/škatlah in odkrijem stare razglednice in mi je prav toplo pri srcu, ko najdem neko kartico, ki sem jo poslala z izmenjave v OŠ, prikliče nazaj spomine :)). Zatem sem šla gor proti Uspenskin katedraali (po wiki sodeč je to največja pravoslavna cerkev v zahodni Evropi, čeprav jaz Finsko doživljam kot sever, ampak ajde), ki je na griču nad tržnico, si pogledala cerkev, opazovala folk, poslušala molitev, potem pa se šla izležavat na travo pred cerkvijo in lovit zadnje sončne močne žarke skandinavskega poletja, potem pa sem še malo vohljala okoli po soseski.
Šla nazaj do tržnice, ker mi fižoleti niso dali miru in nafehtala prodajalca, da mi da ene par za probat :lol:, stalno sem namreč videvala folk, ki je v roki nosil vrečo stročjega fižola in ga med potjo veselo zobal in mi ni bilo jasno, kaj je tako privlačnega na surovem stročjem fižolu, da ga vsiiiii toliko jejo, pa sem dobila odgovor, da je finski stročji fižol drugačen od evropskega, kao ful bolj sladek (jagodičevje je bilo res noro okusno ravno zaradi dolgih dni in količine svetlobe), ne vem kaj še vse, poskusim tiste fižolete - največje razočaranje ever, najnavadnejši fižoleti na svetu, isti kot naši, haha. Drugače pa mislim, da odtod vozijo trajekti za Suomenlinno, ampak se meni tisti dan časovno ni izšlo, ker bi zgrešila vlak za Tampere, ko pa sem se drugič vrnila, je bila napovedana nevihta in so mi odsvetovali ogled.
Zraven tržnice je Esplanadi Park, poln ljudi, ki se sončijo na travi, pijejo, igrajo, družijo, park pa je obdan z dvema ulicama (ne spomnem se imen), ki veljata za nakupovalni ulici, jaz sem vohljala po trgovinah, ker gre večinoma za trgovine domačih znamk/oblikovalcev (Marimekko, Iitala, Pentik, ipd.), potem pa sem kar hodila in hodilo in hodila in prišla do Parlamenta, pa se zgubljala po stranskih ulicah in pristala pri Temppeliaukion kirkko. Fascinantna že zaradi arhitekture, potem pa še tisti spokojen občutek, tega nisem doživela v nobeni cerkvi, jaz sem kar obsedela in poslušala tiste orgle, nekam me je odneslo, kot da ne bi bila prisotna, kot bi odplavala v nek drugi prostor, NORO. Mislim, da sem tam sedela ene 2 uri, preden sem se predramila in odločila, da počasi grem, čeprav bi po moje kar ostala in prespala tam, če bi lahko. Potem sem se spet zgubljala okoli, pristala pri nekem centru/kinu, notri je bil sklop nekih muzejev (umetnosti+sociologije+antropologije or sth, par razstav je bilo hudih, drugače pa nič posebnega), v muzeju metnosti/fotografije (?) je bila takrat ena blazno dobra razstava o gozdovih vzhodnega dela države, ki jih uničujejo, in so bile potem predvidene aktivnosti za otroke, sem kar sodelovala zraven, ker mi je bilo zanimivo. In potem sem se spet zgubljala, tavala po ulicah in opazovala.

Finci imajo blazno dobre pekovske izdelke, toplo priporočam.
Center je res ful majhen, vse je skoncentrirano na zelo majhnem območju, če bi dirjala, bi sigurno vse pogledala v 3h urah, tako pa sem si reees vzela čas. Drugače pa nimam pojma, kaj bi ti še napisala, rahlo sem utrujena in mi možgani ne funkcionirajo. :lol:
  • 1
Everything you can imagine is real.
Pablo Picasso

#55 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45502 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 30 November 2012 - 12:46 AM

Coco* wow, res najlepša hvala za to izčrpno poročilo in nasvete. Super si! :kiss1:

Razglednice pa tudi jaz vedno pošiljam, tako da mi bo tudi ta nasvet prišel še kako prav. :)
  • 0

#56 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45502 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 03 December 2012 - 08:57 PM

Torej, Helsinki so prav simpatično mesto, ampak december ni idealen čas za obisk, saj je svinjsko mrzlo. Trenutno je -10°C. Mraz je zaradi bližine morja drugačen kot pri nas na jugu, je vlažen in se ti zažere do kosti. Ko zapiha še leden veter te kljub neštetim plastem oblačil zazebe do kosti. Če se še kdaj vrnem bo to poleti.

Kaj več o tem kaj vse sem si ogledala pa spišem ko se vrnem domov...
  • 0

#57 sade

sade

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10098 posts

Posted 04 December 2012 - 10:00 AM

Kako pa to, da si tam, Kalypso? Verjetno si kje napisala, samo sem zgrešila...

Jaz bi ful šla na Finsko. Od fanta sodelavec je s Finske in naju je drugo leto povabil tja. Upam, da bo povabilo še držalo, ker bi res rada šla. Se mi zdijotaki posebni in zanimivi ljudje :turned: . Preberi si knjigo "How to marry a Finnish girl?" . Meni je je posodila punca od tega sodelavca (tudi Finka) in je rekla, da vse noter drži :D. Napisana pa je iz zornega kota Američana, ki je poročil Finko in se tja preselil. Opisuje pa njihove navade in značilnosti na ful smešen način. Priporočam! Bilo pa bi še boljzanimivo, če bi jo prebrala še preden si šla gor.
  • 0
"It's impossible." said pride. "It's risky." said experience. "It's
pointless." said reason. "Give it a try." whispered the heart.

#58 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45502 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 05 December 2012 - 06:09 PM

Predbožično/rojstnodnevni izlet je bil. :)
Hvala za info o tej knjigi.
  • 0

#59 Kami

Kami

    Ginger Mrs. Darcy / Fraser

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 23600 posts
  • Gender:Not Telling
  • Location:Highlands

Posted 04 January 2013 - 09:44 AM

Sicer vprašanje  ni ravno  za v to temo, ampak vseeno;

zanima me, če kdo pozna kakšno dobro knjigo, kjer je opisana zgodovina severnjakov (Švedska, Danska, Norveška). Blazno so mi interesantni, a sem ugotovila, ta tako rekoč nič ne vem o njihovi zgodovini in tudi v knjižnici nisem zasledila  nobene pametne knjige (vsaj v slovenščini ne).


  • 0

Put A Kilt On It!

Everybody knows how to raise children, except the people who have them.

 

 


#60 Immortelle

Immortelle

    Božanska

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 12251 posts
  • Gender:Female

Posted 01 April 2013 - 11:45 AM

 

Fotografije iz Skandinavije


  • 0

ॐ Be a voice, not an echo. 





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users