Jump to content


Photo

Škodljivost vitaminov (antioksidantov)


  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#21 Xena

Xena

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 126 posts

Posted 03 April 2007 - 01:05 PM

QUOTE(Hsul @ 3. 4. 2007 - 11:19) View Post
Očitno ti ne razumeš poant mojih komentarjev. Na te ne odgovarjaš, ker nimaš odgovora ali pa nočeš priznati zmote.


Vprašaj me še enkrat?
Glejte. Tud če bi to bilo to vse res, kar so ugotovili, človek je vedno tak, da se tega vstraši in taki kot si ti, se s tem še nekaj časa ne bi sprijaznili. To je to.
Poanta pa je, da odvrže veliko, kar se je prej mislilo o vitaminih, s čimer se ti še ne strinjaš, ker imaš svoje mnenje.

Zdaj pa, kaj naj ti odgovorim, ker jaz nimam tukaj nobene zmote za prizanti, le ti se lahko motiš, jaz te le predlagam da se nekako dobiš s temi raziskovalci, zdravniki, ki delajo na tem in jim ponudiš svoje odgovorje. Kaj misliš, da bi se zgodilo, ko bi jim ti povedal svoje mnenje, medtem ko oni delajo na tem?


  • 0

#22 nihrida

nihrida

    dark soul

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 4525 posts
  • Location:moj brlog

Posted 03 April 2007 - 01:21 PM

A pol ne velja: eno jabolko na dan odžene zdravnika stran? hmm.gif
  • 0
I'll place my bets and hope I'll always win
Even if I don't, I'm fucked because I live a life of sin
But it's alright, I don't give a damn
I don't play your rules I make my own
Tonight
I'll do what I want
Because I can

#23 Padme

Padme

    The Creator of my World

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 5521 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 03 April 2007 - 01:38 PM

Jst sm lihkar enga pojedla. tongue.gif

Od jabkov me pa menda ne bo pobral!
  • 0

The only thing standing between you and your goal

is the bullshit story you keep telling yourself

as to why you can't achieve it.


Jordan Belfort


#24 Xena

Xena

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 126 posts

Posted 03 April 2007 - 02:09 PM

QUOTE(Miss*69 @ 3. 4. 2007 - 15:38) View Post

Jst sm lihkar enga pojedla. tongue.gif

Od jabkov me pa menda ne bo pobral!


smile.gif
Od ničesar iz navadne hrane in ne v velikih merah (kot je bilo včasih mišljeno, posebej za Vitamin E, da je v večjih merah izjemno zdrav, zdaj velja čisto nasprotno, če to res drži) te ne bo pobralo, niti škodilo ne.
  • 0

#25 Hsul

Hsul

    Modern Love

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1647 posts
  • Gender:Male
  • Location:Always on the move

Posted 03 April 2007 - 02:37 PM

Torej priznaš, da vitamini niso škodljivi? Na začetku namreč pišeš
QUOTE
Glavno je to, da je to šok, prelomnica, da so VITAMINI ŠKODLJIVI.
V jabolku namreč so vitamini.

QUOTE
in taki kot si ti, se s tem še nekaj časa ne bi sprijaznili

Kaki so to ljudje? Ki razmišljajo s svojo glavo?

Zakaj pa bi te moral še enkrat spraševat? Saj noben ni zbrisal mojih prejšnjih vprašanj/komentarjev. Še vedno si jih lahko prebereš.

Sicer pa jaz popolnoma razumem in se strinjam z izsledki raziskave, kot sem že napisal. Pravim, da ti ne razumeš sploh o čem se je v raziskavi šlo!

In še na koncu, tvoje reference namreč. Študiraš mogoče medicino, biologijo, farmacijo, ali kaj podobnega? Se mogoče resno ukvarjaš s prehrano? Ali pa si samo ta članek prebrala in to je to?
  • 0
Moj cheap-healthy-cooking blog



Evey Hammond: Who are you?
V: Who? Who is but the form following the function of what and what I am is a man in a mask.
Evey Hammond: Well I can see that.
V: Of course you can. I'm not questioning your powers of observation I'm merely remarking upon the paradox of asking a masked man who he is.

#26 Xena

Xena

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 126 posts

Posted 03 April 2007 - 04:22 PM

QUOTE(Hsul @ 3. 4. 2007 - 16:37) View Post

Torej priznaš, da vitamini niso škodljivi? Na začetku namreč pišeš V jabolku namreč so vitamini.
Kaki so to ljudje? Ki razmišljajo s svojo glavo?


Kot sem rekla, razmišljanje s svojo glavo niti malo ne pomaga, ko pride do tega, ko nekaj ugotovijo, tuki tvoje mnenje odpade (ker je tvoje mnenje prišlo od prejšno znanih informacij).

QUOTE
Sicer pa jaz popolnoma razumem in se strinjam z izsledki raziskave kot sem že napisal. Pravim, da ti ne razumeš sploh o čem se je v raziskavi šlo!

In še na koncu, tvoje reference namreč. Študiraš mogoče medecino, biologijo, farmacijo, ali kaj podobnega? Se mogoče resno ukvarjaš s prehrano? Ali pa si samo ta članek prebrala in to je to?


Lahko bi rekla, da resno sledim prehrani in se prehranjujem že nekaj časa kakor se da zdravo glede ponujenih znanih informacij (vse, kot so vitamini, OH, beljakovine, maščobe, kalcij, magnezij), raziskujem pa ne. Bila pa sem precej presenečena nad tem, ker se je veliko prejšno znanih informacij porušilo, glede te najnovejše raziskave.

Si kdaj jemljaj te dodatke?

V jabolki so vitamini, seveda so in več jih je, venar niso tako zgoščeni.

Prebrala sem, da si že kak let nazaj zasledil to glede o škodljivosti vitaminov. Da, to se je eden znastvenik v ZDA posvetil in ugotovil te raziskave, glede škodljivosti in povečani smrtnosti (pač v teh merah, ki so prej veljale za najbolše), vendar so mu to izpodbili.
Te najnovejše raziskave pa so dali vedeti, da naj bil imel ta znanstvenik prav.

Zdaj za tiste, ki niso prebrali članka. Na kratko:

Govori o antioksidantnih vitaminih A, C in E. Gre se za največjo raziskavo antioksidantnih vitaminov do sedaj. Želeli so res ugotoviti njihove funkcije, ampak ne v merah, ki so jih predlagali le za vdrževanje funkcij, toda v večjih merah (ki se pa veljalje ne le za vdrževanje, ampak za okrepitev imunskega sistema in preventive boleznim), te mere pa so (za Vitamin C velja največja mera do 2000mg na dan, Vitamin E pa do 1000 mg, medtem ko so bile priporočene mere za održevanje funkcij, za C 75-90mg, za E pa 12-15mg).

Mera 200mg je za Vitamin E veljala kot za preventivo pred boleznimi za zdrave ljudi (in da naj bi bilo res učinkovito pred mnogi kot so rak in...).
To so mnogi ljudi jemali (Dr. Goran je rekel več 100 miljonov le v Evropi in SA), ker so bili v to prepričani zaradi prejšnih raziskav (zdaj so te prejšnje raziskave poimenovali kot slabo kvalitetne raziskave).
Zdaj so pa ugotovili, da Vitamin E v teh merah ne le da ne zdravi, ampak da škoduje, da lahko celo pospeši bolezni in da znatno poveča smrtnost. Se pravi, nič več vzeti kot priporočljive mere za održevanje funkcij, 12-15mg na dan, ker to Vitamini tudi počno (sodeč po teh raziskavah), so za vzdrževanje funkcij in ne zdravijo.

Za vitamin C je veljalo da npr. 1000 mg dobro deluju proti prehladom in za dobro okrepitev imunskega sistema, preventivo boleznim, zdaj je to povsem zavrnjeno. Vitamin C nič boljšega ne naredi kot pa v merah kot so 75mg-90mg. Vendar z razliko od Vitamina E, Vitamin C vsaj slabih učinkov nima pri teh merah, kot niti nobenega pozitivnega.

Za Vitamin A se je pa itak prej vedelo, da v že malo večjih merah lahko oksidira in z vso večjo mero vse več in več oksidira. To je zdaj le potrjeno. Kot pri Vitamnu E, tudi ta v teh merah lahko znatno poveča smrtnost.

Zato so rekli, da naj ljude več ne jemljejo dodatkov, večjih mer kot so bile včasih najbol priporočljive za zdravje (posebej za Vitamin E in C), kajti v resnici naj ne bi nič pomagalo, vendar le škodilo.

Tako, da predlagajo brez dodatkov in le navadni obroki, kjer z navadno hrano ne boš mogel preseči teh mer, ki so pa včasih veljale za najboljše, zdaj pa le pravijo da je edini učinek takih mer, da škoduje zdravju.

Vitaminom se odreči, vsekakor ne (saj navsezadnje so potrebni za funkcije telesa), le dodatkom, večjim meram, ki so včasih veljali za najbolše mere in najbolj zdrave.
Tako da pozabite na Evitol in take dodatke. Le naravno, kar je že čist dovolj in kjer ne boš kar tako presegel takih mer (čeprav za Vitamin A se lahko zgodi tudi to z naravno hrano, da prideš do teh škodljivh mer Vitamin A pa lahko močno oksidira).
Za Vitamin A je dovolj npr. en korenček na dan. Za Vitamin E pa 1-2 žličke sončničnege oziroma bučnega olja (hladno stiskanega seveda), Vitamin C pa en kivi na dan je dovolj, oziroma dve srednjo veliki pomaranči.

To je že dovolj za ohranjanje funkcij telesa (glede teh omenjenih Vitaminov), večje mere pa nič boljšega ne naredijo, kar je veljalo pred tem, vendar lahko le škodijo.

Zdaj verjeti tem raziskavam in ali so točni, to nihče ne more vedeti, tukaj pa pride svoje mišljenje in mnenja ter odločitve.
  • 0

#27 sonchika

sonchika

    Lučka

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 18483 posts
  • Location:Velenje

Posted 03 April 2007 - 04:36 PM

Kaj pa če bi rekli enostavno - z glavo in prekinili debato o manj in bolj škodljivih vitaminih?
  • 0
Z ljubeznijo je kakor s pečenko: čim starejši so zobje, tem mlajša mora biti jagnjetina.

#28 Ancka Pomarancka

Ancka Pomarancka

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25760 posts
  • Gender:Female

Posted 03 April 2007 - 04:56 PM

Meni se zdi neumno verjet eni raziskavi in z glavo butat v zid ter trdit o njeni neizpodbitnosti.

Moje mnenje - (kakor smo se učili tudi na faksu) - AO so izredno kul.
  • 0

#29 soma

soma

    sramežljivec

  • Člani
  • 59 posts

Posted 03 April 2007 - 05:16 PM

Cisto realno imajo veliko besedo o skodljivosti in dobrodejnosti nekaterih stvari farmacevtske firme ki od tega lepo zivijo. Valda enim sede ta raziskava drugim pa spet ne.
  • 0

#30 URŠKA

URŠKA

    Wind-addict kitesurfer

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 7203 posts
  • Gender:Female

Posted 03 April 2007 - 05:47 PM

Ciljam na zlato sredino.

Mogoče je za verjet temu članku in raziskavam, samo je za moje pojme treba bistveno več vložit veleumnih izsledkov, raziskav, mnenj, znanja in truda, da bi me prepričali. Tako je. In vsaka informacija pride prav, ampak da ti pa nekdo proba vsilit mnenje...
  • 0
"Celotno moč pridobiš šele takrat, ko se zaveš, da si prav to moč uporabljal že ves čas za to, da si sam sebe spodnašal." Deepak Chopra

#31 Hsul

Hsul

    Modern Love

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1647 posts
  • Gender:Male
  • Location:Always on the move

Posted 03 April 2007 - 06:22 PM

Sama si si odgovorila. Sedaj seveda ignoriraš kaj si pisala v prvem postu, ker si tudi sama malo bolj pozorno prebrala kaj piše v članku. Korak v pravo smer. Moj namen je dosežen.
  • 0
Moj cheap-healthy-cooking blog



Evey Hammond: Who are you?
V: Who? Who is but the form following the function of what and what I am is a man in a mask.
Evey Hammond: Well I can see that.
V: Of course you can. I'm not questioning your powers of observation I'm merely remarking upon the paradox of asking a masked man who he is.

#32 Ancka Pomarancka

Ancka Pomarancka

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25760 posts
  • Gender:Female

Posted 03 April 2007 - 09:50 PM

OT.. članka sploh prebrala nisem, ampak glede na znanje, ki ga imam, vem da ni vreden, da na veliko razmišljam o morebitni škodljivosti AO.
  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users