Jump to content


Photo

Duševno zdravje in težave


  • Please log in to reply
337 replies to this topic

#221 ora

ora

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26432 posts

Posted 07 November 2011 - 08:25 AM

Sama sem imela 2x težave ampak vse v milejši obliki (ja to lahko rečem zdaj, ko je za mano, ko nimaš volje zjutraj vstat se ti ne zdi nič kaj milo). V začetku gimnazije je bil problem s hrano. Ob koncu depresija. Sem tudi vedno prišla skozi brez zdravil. Ampak ne uspe vsakemu in ko zdaj gledam nazaj sem veliko tvegala, ko nisem hotela pomoči... Ampak uspelo se mi je pobrat, trajalo je pa ziher eno leto, najmanj. Pusti posledice, spremeniš se...
  • 0

#222 luci

luci

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3943 posts
  • Gender:Female

Posted 07 November 2011 - 01:47 PM

Js nisem rekla, da nej ne sprejme pomoči, ampak da se lahko ozre tud za drigo vrsto pomoči, kot so pa tablete. Kar se pa posledic oz. sprememb tiče, so pa itak vedno, ne glede na vse (kemija tud pušča sledi za sabo). Itak se pa ljudje skoz spreminjamo, odraščamo, oz. duševno rastemo...

Odločitev je pa itak odvisna od vsakega posameznika ane smile.gif
  • 0

#223 riddle

riddle

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 355 posts
  • Gender:Female
  • Interests:vse po malem :)

Posted 07 November 2011 - 02:05 PM

Ena moja sošolka s faxa je pisala diplomo na to temo...nisem šla brat v detajle, se mi pa zdi zanimivo, zato delim z vami

diplomska
  • 0

#224 Ancka Pomarancka

Ancka Pomarancka

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 25760 posts
  • Gender:Female

Posted 07 November 2011 - 02:11 PM

^ link ne bo pravi smile.gif
  • 0

#225 riddle

riddle

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 355 posts
  • Gender:Female
  • Interests:vse po malem :)

Posted 07 November 2011 - 07:06 PM

popravljeno

Diploma
  • 0

#226

  • Guests

Posted 08 November 2011 - 12:47 AM

QUOTE(luci @ 7. 11. 2011 - 0:33) View Post

Te razumem čist dobro. Pri meni se je depresija v hudi meri vrnila, pred letom in pol, ko sem šla narazen s fantom. Ampak, sem jo takrat nekako zatrla s tableti, službo in pisanjem diplome. Po diplomiranju sem šla dol s tablet. Sej samo zato sem se odločila zanje, ker me je bilo strah, da ne bom zdržala in da ne bom nič naredila. V glavnem potem je seveda še enkrat usekalo, ker pač tablete problema ne odstranijo, samo olajšajo zadevo. Nato sem se pa vrgla res v telovadbo in je bilo kar lep čas mir. Še malo sem šla na svoje, da sem se nekako postavila na noge in da sem imela mir. No potem je sledil pa še en šok, izguba službe in vračanje nazaj domov in s tem tud huda depresija. Še zmeri sem brez službe, še zmeri me daje depresija, sam se trudim, da ne obupavam. So pa tudi taki dnevi, da ni sploh besed za to. Sem se pa zdej na podiplomca vpisala, da ne gledam v luft, pa na jogo sem začela hodit. To mi daje vsaj malo upanja, mi pomaga. Je pa fuking težko, še sploh ker mamo doma skoz neke scene. Sam v končni fazi glej tko, ti živiš zase, sam en lajf imaš, živi ga tako (vsak dan posebi), kot bi bil to tvoj zadnji dan. Mejbi ti bo to pomagal, pa zavedi se, da vedno je lahko še slabš. Čeprov js raj vedno rečem, da boljš tud smile.gif

Delej korak za korakom, ker če si boš preveč zadel, ti garantiram, da se ti bo vse sesul. Ni krajših poti pri tem, veliki ovinki so. Se pa splača, v končni fazi se splača, ker res vse te drobne poteze, koraki ki jih naredimo, da bi bili boljši, to nam otane, to je tisto kar nas nadgrajuje, da smo boljši in bolj srečni.


Trenutno se počutim tako kot, če ni poti več naprej. Kot, da slep tavam v večni temi. Veš, ko pride tisti moment v življenju, ko je človek siguren in stoprocenten v dobri veri, da je končno našel v življenju srečo in človeka svojega življenja pol pa se ti vse v sekundi zruši v prepad. V meni enostavni ni več mesta žalosti. Ne zmorem več žalosti in solz, ker sem preutrujen. Vem, da čas celi rane in to tudi drži ampak jaz bom rabil najverjetneje zelo dosti časa. Mislim oz. ne mislim vem, da se mi je zgodila ena prelomnica v življenju katera me bo spremljala več ali manj skozi celo življenje z priokusom grenkobe. To se popolnoma ne da prebolet. Rana je rana. Ampak to je življenje. Greš iz borbe v borbo. Problem je pa v tem, da se že zdaj bojim naslednje borbe pa naj bom še nanjo tako pripravljen.
Danes oz. včeraj sem uradno ovrgel Cipralex ter ga začasno zamenjal za Persen kapsule dokler se mi ne zgodi prvi zmenek z psihiatrom. Zaprosil sem za psihiatra, ker se hočem pogovort in ne zaradi močnejših tablet. Želim se pogovort o malo globljih rečeh in priti temu že enkrat za vselej do dna. Hočem postat boljša in bolj trdna oseba z več samospoštovanja. Hočem si pozdravit obolele korenine katere so se vnele že v otroštvu in mi zadajajo hude udarce pri sprejemanju ključnih trenutkov v mojem življenju.
Med drugim sem se odločil, da bom hodil v fitnes po nevem kolikih letih. Verjamem, da mi bo to koristilo. Če drugega ne si zapolnim le nekaj časa. Tek zjutraj in fitnes pozno popoldan. Knjige tudi berem vendar ne veliko, ker se nisem glih trenutno sposoben skoncentrirat v tolikšni meri.
Težko ampak res težko se mi je trenutno prebijat iz dneva v dan. Pač vstanem pogledam ven na okno pa če je le malo sončka pa žarkov mi je že bolje. Pač rečeš si danes je nov dan in to je to. Poizkušaš si ga narisat.
Kot pravi Gal Gjurin a ne.

Hvala za prijetne besede Luci, Ora...
p.s.- Diploma pa deluje zanimivo. Sem jo malo preletel in vsekakor si bom enkrat vzel čas pa jo bolj podrobneje pregledam. Hvala riddle..
  • 0

#227 ora

ora

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26432 posts

Posted 08 November 2011 - 09:03 AM

Mislim, da si na pravi poti.

Diploma mi je zanimiva, pokaže čisto nek drug zorni kot depresije. Meni je do zdaj znan bolj medicisnki, pa kar vem iz lastnih izkušenj. Kakorkoli, pod to diplomo se ne bi podpisala, ker se mi zdi zanikanje depresije kot bolezni, čeprav jo skozi vse delo poimenuje kot motnjo. Pa tudi definicije, razdelitve itd. si nasprotujejo z medicinskimi. Težko sprejmem in ni mi blizu.


Luc, ne vem zakaj si se na moj post obesila, pisala sem o sebi, svojih izkušnjah.
  • 0

#228 luci

luci

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3943 posts
  • Gender:Female

Posted 08 November 2011 - 02:18 PM

Aja, se opravičujem potem smile.gif
  • 0

#229 ora

ora

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26432 posts

Posted 08 November 2011 - 04:18 PM

smile.gif oproščeno
  • 0

#230

  • Guests

Posted 15 November 2011 - 03:50 AM

Še eno malce drugačno razmišljanje o depresiji, podkrepljeno z zamolčanimi študijami in naravnimi pomagali - klik.
  • 0

#231 ora

ora

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26432 posts

Posted 15 November 2011 - 06:39 AM

Meni se zdijo vsa ta zeliščna pomagala zelo fajn. Škoda ker ljudje več tega ne poznajo, vsi se vse preveč na zdravila obračajo. Saj so nam že kot malim vedno dajal časj kamilic, sivke itd. za pomiritev, pa kadar nismo mogli spat, ne vem zakaj to kot starejši opustimo. Pa šentjanževko starejši ljudje veliko uporabljajo, vsaj tisti, ki so doba s takih koncev, kjer jo je precej, si hitro spomagajo sami. Mi je pa zopet zgrešena miselnost, da depresija ni bolezen in uprašanja o njenem obstoju. Pa tudi zdravila, ki so tu navedena. V teh letih, ko sem vsako leto vsaj po en mesec delala na psihiatriji, še nisem videla, da bi kdo predpisal Prozac, Cipralex pa vsega skupaj mogoče 5x. Je pa res, da depresije, ki se zdravijo v bolnišnici zgledajo drugače, velikokrat so pridruženi še psihotični simptomi in znaki. Mogoče že zato depresivne motnje drugače tretiram, ker se mi zdijo le vrh ledene gore. Poleg tega ne gre za zdravljenje čustev in občutkov, ker le ta sama po sebi niso problem, problem nastane, ko se človek ne zmore soočiti s svojimi težavami ali je pri tem neuspešen, ne zna ukrepati. Žalost je normalna, jok je normalen, to ni nekaj, kar bi bilo potrebno zdraviti, potrebno je človeku pomagati se soočati, naučiti ga veščin, ki so za to potrebne. Mogoče je to znanje in sposobnost že imel, pa mu jo je spremebna okolja ali nek drug stresni dejavnik odvzel.

Nikomur ne vsiljujem svojega mnenja sm ga pa morala povedat smile.gif
  • 0

#232

  • Guests

Posted 15 November 2011 - 08:32 AM

Se strinjam Ora.
Jaz osebno zelo rad pijem zeliščne čaje, ker mi pomagajo. Tudi kake kapsule vzamem po potrebi. Je pa res, da mi športanje še največ pomeni. Za antidepresive ne morem kaj preveč govorit le to, da sem jih jemal ca. 3 mesece a stanje si ni izboljšalo nič. Stranskim učinkom pa ni bilo videti konca. Jaz verjamem, da so antidepresivi mogoče za nekatere ljudi vsakdanjik in brez njih si težko sploh predstavljajo oddelat dan. Sam se enostavno ne vidim v tem, ke že po naravi nisem nek pristaš kemikalij. Upam samo, da me psihiater ne bo ocenil preveč negativno, ker kakih težkih tablet pa res ne bi rad jemal.

Meni je jok nekaj najlepšega. Se rad zjokam. smile.gif

p.s.- Ora ti delaš kje v zdravstvu?
  • 0

#233 ora

ora

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26432 posts

Posted 15 November 2011 - 09:10 AM

Ja jok je lahko odličen za spoščanje negativnih čustev, ventilacijo. Včasih se ti res nabere toliko ene krame, ki je nisi sposoben ubesedit ali se pa nimaš komu zaupat in je jok prav terapevtski.

Šport je pa itak zakon zaradi ful stvari. Med tekom si jaz ful prepucam glavo, uredim misli, sprostim se, pa še utrujena sem in se lepo naspim. Meni ful pomaga pa tudi fitnes mi je fajn zdaj, ker si res v enem svojem svetu, pa koncentriraš se na pravilno izvajanje vaj, štetje ponovitev in ti vse ostalo nekak zbeži iz misli.

Sem študentka in sem prek študenta pa tudi skozi prakso dosti stvari videla. Zdaj trenutno sem v bolnici, ampak ne delam na oddelku. Končujem diplomo oz. bom mogla še malo popravit. Diploma je na temo duševnih motenj in komunikacije... Psihiatrija in psihologija sta me od vedno zanimali in si tudi želim delat na psihiatriji. Pri nas imamo v družini očitno to prav malo v krvi smile.gif skozi pripovedovanja starih staršev imam tudi priložnost primerjat med "včasih" in "danes" in je res super, ko mi pripovedujeta in res vidiš kako so se stvari spremenile, pa znata dat kašn fajn nasvet smile.gif
  • 0

#234

  • Guests

Posted 15 November 2011 - 10:04 AM

QUOTE(ora @ 15. 11. 2011 - 9:10) View Post

Ja jok je lahko odličen za spoščanje negativnih čustev, ventilacijo. Včasih se ti res nabere toliko ene krame, ki je nisi sposoben ubesedit ali se pa nimaš komu zaupat in je jok prav terapevtski.

Šport je pa itak zakon zaradi ful stvari. Med tekom si jaz ful prepucam glavo, uredim misli, sprostim se, pa še utrujena sem in se lepo naspim. Meni ful pomaga pa tudi fitnes mi je fajn zdaj, ker si res v enem svojem svetu, pa koncentriraš se na pravilno izvajanje vaj, štetje ponovitev in ti vse ostalo nekak zbeži iz misli.

Sem študentka in sem prek študenta pa tudi skozi prakso dosti stvari videla. Zdaj trenutno sem v bolnici, ampak ne delam na oddelku. Končujem diplomo oz. bom mogla še malo popravit. Diploma je na temo duševnih motenj in komunikacije... Psihiatrija in psihologija sta me od vedno zanimali in si tudi želim delat na psihiatriji. Pri nas imamo v družini očitno to prav malo v krvi smile.gif skozi pripovedovanja starih staršev imam tudi priložnost primerjat med "včasih" in "danes" in je res super, ko mi pripovedujeta in res vidiš kako so se stvari spremenile, pa znata dat kašn fajn nasvet smile.gif


Zanimivo. Fajn. Jaz sem tudi v zdravstvu ampak najraje bi delal kot maser. Mam vse končane izpite iz maserstva. Samo kaj, ko je pri nas situacija zelo težka. Čakam še na par odgovorov iz sosednje Avstrije. Mogoče pa le nekaj bo. Čeprav bi najraje ostal doma smile.gif
  • 0

#235 ora

ora

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26432 posts

Posted 15 November 2011 - 10:19 AM

Samo maser si težko, ni ravno biznis. Če pri komu delaš, ti on pobere del zaslužka, ostane ti samo še malo v šverc al pa s.p.
  • 0

#236

  • Guests

Posted 15 November 2011 - 12:37 PM

QUOTE(ora @ 15. 11. 2011 - 10:19) View Post

Samo maser si težko, ni ravno biznis. Če pri komu delaš, ti on pobere del zaslužka, ostane ti samo še malo v šverc al pa s.p.


Ja absolutno tega se jaz še kako zavedam. Sploh pa tukaj pri nas je tako. Zato pa težim iz dneva v dan bolj po tujini. Žal. S.p. pa mi ne diši. Nisem jaz tak tip.
  • 0

#237

  • Guests

Posted 15 November 2011 - 02:47 PM

Ora, saj po mojem se članek - del o zdravilih - nanaša bolj na tujino, ker npr. v ZDA goltajo takšna zdravila kot bonbone. Mislim, da bi morali veliko bolj "zdraviti" s pogovori, psihoterapijami, sprejemanjem, z neko toplino, (ki je morda človek v svojem okolju ni deležen) itd.

Čeprav me je zadnjič močno presenetilo spoznanje, koliko znanih Slovencev je na antidepresivih (ni bilo javno objavljeno, v nekem krogu ljudi, v katerem sem se enkrat znašla, so pripovedovali). blink.gif Na videz vsi zgledajo veseli, polni energije, "našponani", res za nobenega od njih ne bi niti pomislila, da ima kakšne težave, ampak brez tablet niti vstati ne morejo zjutraj. Se mi zdi, da je tega več, kot si predstavljamo. Pritiski, sploh v tej ekon. krizi, so vse večji, ljudje odtujeni itd. ermm.gif


  • 0

#238 luci

luci

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3943 posts
  • Gender:Female

Posted 15 November 2011 - 03:09 PM

Js sem še zmeri mnenja, da proti depresiji se da res veliko narest, brez kemije. Kot prvo se mora vsak posameznik najprej sprijaznit s tem, to sprejet kot del sebe in nato delt na tem, skoz. Šport res igra veliko vlogo pri tem tako, da to je res priporočljivo. Meditiranje, saj osnovno znanje je tud priporočljivo. Kar se zelišč tiče pa tud kaki čaji, super stvar. Pa še enkrat zelo fajn je, da se o tem res odkrito brez zadrškov pogovarjaš, da si najdeš nekoga, ki te bo poslušal in ti skušal pomagat.

Fino je tud, da če veš da si nagnjen k temu, da ne doziraš nekih supstanc ala alko, druge ipd. ker ti zna to celo štalo narest.

  • 0

#239 ora

ora

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 26432 posts

Posted 15 November 2011 - 05:09 PM

Psihologi se pri nas vedno bolj poslužujejo nekih delavnic avtogenega treninga, pa vedno več je skupin, kjer se dobivajo že ozdravljeni ali pa tisti, ki niso hospitalizirani. Se strinjam, da je veliko preveč kemije, ampak verjemite mi, da je ogromno ljudi, ki jim nič drugega ne pomaga ali pa rabijo eno udarno začetno dozo, ki jih "strezni" kar depresije še zdaleč niso le to, kar sem imela jaz, moja mama, luci, OR (mogoče vama delam krivico), to je le depresivna epizoda, obstajajo depresije pri katerih človek tudi blodi, halucinira (se mu zdi, da je nek njegov organ hudo prizadet, ga boli in skozi tisti organ in njega bolečine potem odraža svojo bolečino). Glede pogovorov, psihoterapije, dotikov... ja veliko več tega potrebuje, ampak samo za predstavo... za 35-45 pacientov so v bolnici v eni izmeni v službi 3 sestre/tehniki. 3-4 zdravniki pridejo na vizito in vodijo individalne pogovore s svojci, pacienti ( pa verjemte, da imajo dela da se vem ne vidijo), en psiholog vodi individalne pogovore, delovni terapevt je z njimi v prostih urah dopoldan med tednom. Kadra, ki bi tak način dela omogočal je zelo malo, pa še teh so ljudje siti, ker so utrujeni, jim je vsega preveč, nimajo volje energije, se jim zdi, da jih nihče resno ne jemlje... hude zadeve so to.. in potem dobijo zdravila, nekoliko otrpnejo, velik procent se po njih počuti vsaj toliko bolje, da so se pripravljeni pogovarjat, poiščejo bližino osebja, sopacientov... se začnejo malo po malo pobirat tudi sami od sebe (takrat preidejo nekako v to fazo, ki bi bila kot prvi pojav še znosna tudi izven bolnišnice, v fazo, ki smo jo nekateri občutili na lastni koži). Če vse to zaokrožim in zaključim, če je stanje v bolnišnicah tako (pa slovensko zdravstvo na tem področju ni slabo) je izven institucij za bruhat... Psihiatri imajo delo v dispanzerju omejeno na 15 minut za pacienta. Meni v petnajstih minutah pri zajtrku (govorim o hudo depresivnem pacientu) uspe povedat ali ima raje mleko ali čaj... karikiram seveda.

Škoda, ker ne obstaja kak sistem, kjer bi se lahko individualno dobivali posamezniki, pa se pogovarjali, kaj počeli skupaj. Obstoječa Šent ali pa Altra se mi zdi, da sta bolj zarodka nečesa, kar bi pod pravimi pogoji mogoče bilo dobro. Se prav brez zdravil bi bilo najbolj fajn, če bi vsak imel nekoga, ki bi ga spodbujal pa preganjal, da vstane, da se uredi,...

  • 0

#240 luci

luci

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 3943 posts
  • Gender:Female

Posted 15 November 2011 - 05:43 PM

Jah itak, da so tud taki primeri, k brz tablet ne gre. Sam če mene vprašaš, to ni potem sam depresija, ampak majo še kako kombinacijo s shizofrenijo ipd, duševnimi motnjami. Je pa res, da včasih, ko človk pade v tako hudo depresijo lahko počne marsikaj pa se tega sploh ne zaveda al pa tud. Js na primer, sem se včasih rezala, pa me to sploh ni bolelo, ker je bila duševna stiska tok grozna, da mi je fizična bolečina pol lajšala uno al kaj nej rečem. No sam na koncu je prišlo do take stopnje, da sem skor umrla. Sem bla neki časa celo v komi. Ene 13, 14 let nazaj, posledice pa bom imela skoz. Takrat so me tud hospitaliziral, sam zdravli prov s tabletami me pa niso. Pa povem še to, da je bilo mučno tisto obdobje zelo. Sem bila 2 leti od doma. V enem klinčevem zavodu, kjer se je vojna praktično šele začela. Ne samo, da so nas poniževali, še tko smo bli nekateri s strani zaposlenih nadlegovani. Tako , da eto, strokovna pomoč, ne hvala za tako ceno, nej jo dajo kar komu drugemu. Js sem od tam van pršla še bolj usekana kot pa ko sem šla notr. Sem pa od takrat naprej skoz delala oz. še zmeri delam na sebi. Sam sem najdla način, ki mi ustreza. Mislim, da je to največ kar lahko nardiš in se tega potem strogo držiš.
  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users