Jump to content


Photo

Dispozicija in diploma


  • Please log in to reply
256 replies to this topic

#201

  • Guests

Posted 20 November 2012 - 02:42 PM

Riddle, ja...tako nekako sem mela v mislih. Dokazovat da dalj časa ko je človek brezposeln, manj je motiviran. Ampak sem se osredotočila na tiste, ki vedo, da zaradi izobrazbe ne bodo dobili več kot minimalno (ali pa vsaj podpovprečno) plačo. Ampak je pa dobro naredit ankete tudi na drugih, ki majo boljšo izobrazbo, pa so manj časa prijavljeni...da se vidi, če so oni bolj motivirani, ker vejo, da lahko vsaj boljšo zaposlitev in plačo pričakujejo.

Sarah...ja, ampak jaz sem v intervjujih pač hotela izvedet, če se takšna oseba preživlja enako težko kot z minimalno plačo. Da mi pove, kolko ugodnosti ima ker je brezposelna, katere ugodnosti ima...itd. Pač sm hotela z intervjujem dokazat, da tisti brezposelni, ki so po dolgem času ostali brez dela, pogruntajo, da se za minimalca ne splača delat.
Potem mislite, da rajši ne? Da si grem na tak način samo pridobit podatke, kake ugodnosti ima brezposelna oseba na socalki?

Rekla je naj bo anketa s petstopenjsko lestvico. Js sem že mal pozabla, v skripti je pa ni. Pa pojma nimam, kako naj vprašanja oblikujem. Razen una...spol, starost. koliko časa ste prijavljeni za zavodu...jada jada jada.

A bi npr. kar nekaj takega:

Za delo niste motivirani, ker menite, da boste za vaše delo nepošteno oz. premalo plačani?
Pol pa uno: Se strinjam, se ne strinjam...al kaka je petstopenjska...aaaaa
  • 0

#202

  • Guests

Posted 20 November 2012 - 02:44 PM

po moje, če bi bla Ekaterina na kakšnem bolj "resnem faksu", bi se lahko bolj spuščala v detajle in iskala razne takšne in drugačne razlage, razvijala teorje. Samo dvomim, da je razvijanje nekih blaznih teorij njen cilj :D

Mi je pa zanimiva tematika...to pa :)


Heh...je tako. Njihov cilj je pa, da jim študent diplomira.

Ti je? Dej enkrat moraš ti pridet k meni...res :)

No, če se katera spomne kakega vprašanja, naj mi kar pove.

Aja, Sarah, Kalypso....a ta vprašanja o starosti in to....a to se šteje med tistih 10 vprašanj v anketi? Ne, jle?
  • 0

#203 Sarah

Sarah

    Chihuahua with Attitude

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 30831 posts
  • Gender:Female
  • Location:Costa

Posted 20 November 2012 - 02:48 PM

Joj ne vem veš, jaz nisem delala ankete :)
Sam pomojem da ne. A jih moraš imet točno 10, ali zakaj?
  • 0

Cosa vuoi che ti scriva?
Cosa vuoi che ti dica?
Tu sei ovunque in me.


#204 riddle

riddle

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 355 posts
  • Gender:Female
  • Interests:vse po malem :)

Posted 20 November 2012 - 02:50 PM

Po moje si si ti preširoko zastavila vse skupaj...si moraš postavit jasen cilj, kaj bi rada izvedela, vse ostalo pa lahko črtaš...ker če boš želela zvedet vse to, kar si napisala (kdo je bolj/manj motiviran, pa še ugodnosti pa to, pa ankete+intervjuje...) boš verjetno ful časa pisala, pa predolgo bo vse skupi...
Kolikor se jaz spomnem, je petstopenjsko točno tisto, kar si ti napisala (se zelo strinjam, se strinjam, ne vem, se ne strinjam, se sploh ne strinjam). ti samo pazi, da bo vsako vprašanje imelo svoj namen, da ni brezveze notri in da dejansko lahko nekaj zveš iz njega. zato moraš postavit jasna in ne preveč dolga vprašanja. (to je moje mnenje)
  • 0

#205

  • Guests

Posted 20 November 2012 - 02:51 PM

Ekaterina, na katerem faksu pa si?


Abitura d.o.o. smer Poslovni sekretar

Vpisala sem se takrat, ko sem doma živela, da pač ne bi bla na zavodu. Zaradi staršev, ker sta imela neko vizijo, da bom preko študenstkega dela prišla do dela. Neka gospa je mami obljubljala dobro zaposlitev, ampak z napotnico. In sem se vpisala, ampak ker sem že plačevala, sem tudi delala. Ampak ker nisem dobila zaposlitve tukaj v Zasavju, sem se vozila v Lj Brdo...in to je blo kar dosti bencina. Sem bla stalno v minusu, čeprav sem bla dobro plačana (5,5 na uro, za to da sem ponoči sedela v klicnem centru in večina časa čepela na internetu. Je pa blo po 12 ur, kar se je splačalo. Ampak potem so se neki preorganizirali in so včasih hoteli, da hodim po 4 uri čez dan ljudi na telefon nadlegovat. Sm v bistvu delala samo za vožnjo :S in tako sm 1. letnik končala...ampak ne vseh izpitov, ker nisem folgala več položnic. Potem sem se pa nazaj na zavod prijavila. Tam se pa tudi hočejo znebit aktivnih iskalcev, zato te radi vržejo v bilo kateri program. In tako so mi plačali drugi letnik in diplomo....sedaj moram pa pač obveznosti izpolnit. Sicer imam na Zavodu rok do 31.1.13, ampak so pa zato na šoli rok za prijavo na zagovor premaknili na zelo zelo kmalu.)

Niti malo me drugače ta poklic ne zanima.
  • 0

#206

  • Guests

Posted 20 November 2012 - 02:52 PM

Joj ne vem veš, jaz nisem delala ankete :)
Sam pomojem da ne. A jih moraš imet točno 10, ali zakaj?


Vsaj 10. Tako je rekla mentorica. In petstopensjko lestvico. Če je katera delala ankete, naj mi prosim pove, na kakšen način se je lotila, no.
Ne vem...a se to kar hipoteze dajo noter in potem ljudje obkrožijo, koliko se strinjajo s tem...al kako...
  • 0

#207 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45615 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 20 November 2012 - 02:54 PM

Jaz bi v tem primeru intevjuje kvecjemu naredila pred anketiranjem, da dobis vpogled v to temo in postavis hipoteze, namen, cilje.

To sem imela jaz v mislih, ko sem predlagala interviju....

Aja, Sarah, Kalypso....a ta vprašanja o starosti in to....a to se šteje med tistih 10 vprašanj v anketi? Ne, jle?

Nimam pojma. Enako kot Sarah, tudi jaz nisem delala ankete.
  • 0

#208 riddle

riddle

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 355 posts
  • Gender:Female
  • Interests:vse po malem :)

Posted 20 November 2012 - 02:58 PM

Malo se orientiraj po naslovih/podnaslovih...premalo poznam tvoj teoretični del oziroma sploh to temo, da bi lahko svetovala glede vprašanj...
  • 0

#209

  • Guests

Posted 20 November 2012 - 03:00 PM

Po moje si si ti preširoko zastavila vse skupaj...si moraš postavit jasen cilj, kaj bi rada izvedela, vse ostalo pa lahko črtaš...ker če boš želela zvedet vse to, kar si napisala (kdo je bolj/manj motiviran, pa še ugodnosti pa to, pa ankete+intervjuje...) boš verjetno ful časa pisala, pa predolgo bo vse skupi...
Kolikor se jaz spomnem, je petstopenjsko točno tisto, kar si ti napisala (se zelo strinjam, se strinjam, ne vem, se ne strinjam, se sploh ne strinjam). ti samo pazi, da bo vsako vprašanje imelo svoj namen, da ni brezveze notri in da dejansko lahko nekaj zveš iz njega. zato moraš postavit jasna in ne preveč dolga vprašanja. (to je moje mnenje)


Ugodnosti sem v bistvu hotela kar v enem od poglavij predstavit. Npr. Ko postaneš brezposeln. Nekaj kratkega.

Ja, begam jaz preveč...se zavedam :wallbash:

Hvala Riddle za odgovor o lestvici :)

Potem se bom kar osredotočila na to, da taki brezposelni niso motivirani, ker se enako zdej preživljajo kot takrat. Vprašanja pa okoli tega.
Hipoteze imam drugače:

-niso motivirani zaradi nizkih oz. nepoštenih plač (če jih sploh dobijo....ampak v to se nam spuščala)
-zaradi vse večjih kršitev pravic delavcev
-zaradi tega, ker se socialna pomoč viša, plače pa ostajajo iste oz. se celo zmanjšujejo

Potem sem dala pa še eno vprašanje zraven, da bi ga kao raziskala...pa je rekla da ne sme bit vprašanja. Čeprav v dispoziciji piše "Hipoteze oz. raziskovalna vprašanja (je pa možno, da sem si narobe razložila)

Zato bi morala vprašanje "Ali se delavec, ki je izgubil minimalno plačano delo, lažje oz. enako težko preživi s socialno podporo?" v trditev pretvorit.

Zdej pa anketna vprašanja okoli teh tez zastavit. Da dobim eno sliko, a je res al ni.
  • 0

#210

  • Guests

Posted 20 November 2012 - 03:02 PM

Kalypso....ja, sej nekako tako kot si ti rekla. :)

Hvala Riddle. Si mi že pomagala, ko si mi povedala za lestvico :)

Grem zdejle vprašat eno o tem malo. Kakšno plačo je imela / bi imela sedaj, koliko ima podpore, pa kolko ima zdej stvari plačanih od države, ki jih prej ni imela.
  • 0

#211 Michelle

Michelle

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 2687 posts
  • Gender:Female

Posted 20 November 2012 - 05:45 PM

Ekaterina, ja, jaz bi dala zraven tudi dejavnik izobrazbe, da lahko potem tudi na tem primerjaš, ali so tisti, ki so bolj izobraženi bolj motivirani, itd., saj to ti ne vzame več kot eno vprašanje v anketi, pač vprašaš osebo po stopnji izobrazbe, potem pa vidiš ali so med posameznimi stopnjami kakšne razlike v motiviranosti. Po mojih izkušnjah je bolje dati v anketo več vprašanj, pa če ti kaj ne pride v poštev, enostavno ven vržeš, ker naknadno pa je nemogoče karkoli dodajat. In ja, meni je res fajn, jaz imam itak ful rada statistiko, ampak nasploh je fino te rezultate potem dobivat, procente računat, ko vidiš, kam te je raziskava privedla in kakšen je zaključek, mogoče te bo celo presenetil glede na tvojo hipotezo. Bi pa jaz uporabila štiristopenjsko lestvico, če jo lahko, jaz jo pri svojih raziskavah vedno...pri petstopenjski mi gre na živce, da obstaja tista sredinska, nevtralna možnost, ki jo veliko ljudi izbere zaradi lenobe in si potem z njo ne moreš nič početi, pri 4-stopenjski pa se vsak odgovor vsaj malo nagiba v eno smer. Saj me razumeš? Drugače pa vidim, da imaš že ful lepo razdelano podlago diplomske, nisem tako pozorno spremljala.

Pa to bi še rada povedala, da ne dovoli, da ti kdorkoli zbija vrednost zaradi šole, na kateri si, jaz ošpice dobim ko se fakultete delijo na resne/manj resne, težke/lahke in dobre/slabe. Četudi si Ančki pritrdila, se mi zdi, da ti ni v interesu oddati nek špoc, samo zato, da pač nekaj oddaš...itak je vsakemu mar, kakšen izdelek odda in ti vsekakor daješ vtis, da se trudiš narediti dobro. Sicer ne vem, katero stopnjo izobrazbe boš imela, ko končaš, ampak si jo boš s svojim delom zaslužila tako kot vsak drugi, tudi tisti na fensi šmensi zajebanih fakultetah (ki to niso). :D

Aja, to še...jaz bi nekatera vprašanja postavila kot odprta, zato da ne sugeriraš preveč, ker če daš na izbiro različne odgovore, bo folk nekaj obkrožil in se jim ne bo ljubilo razmišljat. Recimo, zaradi katerih dejavnikov nimate motivacije za iskanje službe in kateri so dejavniki, ki vam motivacijo dajejo..tu bi jaz pustila odprte možnosti, naj sami napišejo. S tem, da vprašanja napiši v najbolj preprostem jeziku, da jih bodo vsi razumeli.
  • 0

#212

  • Guests

Posted 20 November 2012 - 09:17 PM

Hvala, Michelle. Ja, sem že dodala stopnjo izobrazbe, ker tudi predvidevam, da so bolj izobraženi bolj motivirani.

Mene tudi moti tisti "ne vem" vmes, ampak mentorica hoče petstopenjsko :S

Tudi to sem razmišljala, da bi dala več vprašanj...ker itak potem lahko izberem ven tista, ki mi bodo kaj povedala. Jih bom kar več dala, ja. Potem bom pa videla, katera mi bodo največ povedala.

Veš, za odprta vprašanja me malo skrbi, kako potem statistiko delat :S (sem slaba v Excelu....ogromno sem že pozabila, na žalost)

Lahko jih pa vseeno dam zraven, a bom videla, kako bo mentorici všeč. Drugače bom pa dala več trditev kot npr. Brezposelni niso motivirani za delo, ker menijo da so plače prenizke" Nekaj v tem smislu, no.

Al bi se vprašanja kako drugače postavila? Je boljše "Za delo nisem motiviran, ker menim, da so plače prenizke?"

Sej vem, da se npr. tudi jaz trudim, da speljem to diplomsko. Enkrat mi je že Adriane nekaj podobnega rekla...namreč, naj ne podcenjujem. Ampak vseeno....jaz se zavedam, da je ta moj faks eden tistih "čeških" (če hočeš, no heh....čeprav meni beseda češko ne pomeni nekvalitetna, se jo pa kar dosti uporablja za ta namen). Eden tistih faksov, ki pač denar pobira s temi smermi, ki niso niti iskane na trgu dela. Višja šola je, drugače to. Mislim, da je potem to 6. stopnja....smz..
Nekako mi ni pošteno, da bi jaz zdej svojo diplomo primerjala z diplomami punc, ki so reden faks delale in so se morale veliko bolj trudit...in pri izpitih in pri diplomski :) Imaš prav, da mi ni cilj kr nek zmazek na pol narejen oddat...ampak vseeno. 30 strani ali pa po 100 kot imajo nekateri....ne vem, no. Jaz bi rekla, kapo dol vsem, ki so take diplomske delale in ki jih še bodo.

Aja, glede preprostosti jezika v vprašanjih....sem razmišljala, da bi dala v anketo trditev o tem, da dolgotrajno brezposelni lažje razvijejo asocialno vedenje, ker sem v diplomski tudi to omenila. Da se jim vrednote spremenijo (sej veš...bolj so pripravljeni delat na črno ali pa celo kaj nezakonitega), ampak se mi zdi, da vprašanje ne bo razumljivo.

Hvala ti za spodbudo pa pomoč. Res :oops:
  • 0

#213 riddle

riddle

    čvekalo

  • Člani
  • Pip
  • 355 posts
  • Gender:Female
  • Interests:vse po malem :)

Posted 21 November 2012 - 10:20 AM

Se strinjam z Michelle, ko je napisala, da daj raje več vprašanj kot premalo. Kaj pa če bi recimo kakšno vprašanje tudi tako zastavila:
Zaradi katerih dejavnikov nimate motivacije? a) prenizka plača B) visoka soc. pomoč c)...d)...e)...f)drugo (tu napišejo sami)
Tisti sredinski ne vem je res problematičen, ker ti nič ne pomaga, če boš delala bolj "osebne" ankete lahko prosiš anketirance, naj se raje opredelijo kot pa da kar obkrožijo ne vem.
  • 0

#214 Michelle

Michelle

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 2687 posts
  • Gender:Female

Posted 22 November 2012 - 11:41 AM

Ekaterina, za odprta vprašanja potem narediš statistiko čisto isto kot za zaprta, saj bo veliko istih in podobnih odgovorov in jih združiš. Npr. če nekdo odgovori, da ni motiviran za iskanje dela, ker delodajalci ne plačujejo delavcev, drugi bo rekel, da se boji, da bo dobival plačo za tri mesece nazaj, tretji, da bo delal zastonj, ker sliši po tv, da itak nihče več ne plačuje delavcev, itd...pol pač to vse združiš in je to dejavnik plačilne nediscipline. Tiste odgovore, ki bodo res unikatni in redki, pa daš pod točko 'drugo' ko boš delala analizo in potem v opombi napišeš, kaj so pod to točko 'drugo' anketiranci odgovarjali.

Če se boš odločila tako za odprta kot za zaprta vprašanja, je mogoče fajn, da daš odprta najprej, potem pa trditve, da ne sugeriraš preveč, ker pol ljudje nehajo razmišljat. Pa fajn je, da odprtih ni preveč in da so enostavna, ker drugače vsakega mine reševati anketo.

Tole "Za delo nisem motiviran, ker menim, da so plače prenizke?" je definitivno boljše od tega ''Brezposelni niso motivirani za delo, ker menijo da so plače prenizke". Ker pač sprašuješ vsakega posameznika, zakaj on ni motiviran za delo, ne moreš ga spraševati, zakaj brezposelni niso motivirani za delo, ker tega on pač ne ve, ve samo za sebe.

Glede tiste trditve, da dolgotrajno brezposelni lažje razvijejo asocialno vedenje pa je meni pač ful dobra hipoteza in bi jo definitivno vključila, ampak bi vprašala malo bolj po domače. Ker če boš napisala 'ali imate občutek, da ste zaradi brezposelnosti razvili asocialno vedenje' :D itak ne bodo imeli pojma. Jaz bi pač vprašanje čisto normalno postavila - ali bi sprejeli delo na črno? in ali bi bili pripravljeni sprejeti tudi delo, ki je nezakonito? oz. če boš delala trditve, pač v trdilnih stavkih. Ampak potem na začetku ne smeš pozabit vprašat, kako dolgo so že brezposelni, saj boš samo na ta način lahko videla, ali so tisti ki so dalj časa brezposelni na to vprašanje odgovarjali bolj pritrdilno kot drugi, da pač lahko potrdiš/ovržeš svojo hipotezo.

Ej, saj jaz ful nisem nek strokovnjak veš, to so itak samo predlogi, kako bi pač npr. jaz naredila. :D
  • 0

#215

  • Guests

Posted 22 November 2012 - 11:59 AM

Sm že naredila jih 25. In sem sem skoraj do pikice isto delala, kot si ti zdej predlagala Michelle. Razen, da sem dala "brezposelni niso...blabla" , ampak v vzorcu v prilogah lahko to spremenim,jle?

Imam jih že 25, dala sem vprašanje o asocialnem vedenju, postavila sem ga pa takole. "Dolgotr, brez. so bolj nagnjeni k družbeno nesprejemnljivevu vedenju" . V vzorcu dam lahko v oklepaj npr. delo na črno, kaznia dejanja...čem dam to?...kaj še bi dala v oklepaj)

Zdej pa...rabila bi ene 40 anket. 25 jih mam, torej 15 preko neta. Ampak ne bom delala ful lepo vzornih , tko ko zna Kalypso...bom kar napisala vse, dala točke, lestvico...potem pa tiste, ki bi rešile, mi samo odebelite, podčrtajte ali pa zraven vprašanje napišite izbrabo št. ali črko odgovora. Bi šlo?

Ker vzorec bom pozneje delala.

Sem dan in pol stran vrgla zaradi težav s fantom... :cry2:

Javite mi na ZS, katere bi rešle. Je 16 vprašanj, nič za pisat (razen možnost "drugo", ki se pojavi ene 2 krat). Ni mus, da ste brezposelne...lahko glumite. Sam dejte se vživet (npr. če obkrožte, da mate doktorat, pol najbrž pričakujete nadpovprečno plačo, pa če ste npr. pod 1 letom prijavljene za Zavod, potem mogoče mislite, da svetovalke zadostno motivirajo, pa da bi ukinitev podpor bila motivacija...itd.) Blah...pa sej ste pametne, kaj razlagam spoh. Sori. :oops:
  • 0

#216 Michelle

Michelle

    odvisnik

  • Redni člani
  • PipPipPipPip
  • 2687 posts
  • Gender:Female

Posted 22 November 2012 - 12:19 PM

Ekaterina, meni lahko pošlješ, recimo, da sem brezposelna, sicer delam, ampak sem iskalka zaposlitve. Ti bom čisto iskreno rešila, je pa res, da ti že vnaprej povem, da ti bom malo pokvarila hipotezo, ker sem visoko motivirana. :D
  • 0

#217 Kinky

Kinky

    Železna devica

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 38152 posts
  • Gender:Not Telling
  • Interests:krompir

Posted 22 November 2012 - 12:22 PM

Saj je prav, da je tudi kakšen primer anti-teze. :)
  • 0
“It was true that I didn’t have much ambition, but there ought to be a place for people without ambition, I mean a better place than the one usually reserved. How in the hell could a man enjoy being awakened at 6:30 a.m. by an alarm clock, leap out of bed, dress, force-feed, shit, piss, brush teeth and hair, and fight traffic to get to a place where essentially you made lots of money for somebody else and were asked to be grateful for the opportunity to do so?” (Charles Bukowski)

---------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

When you open your mind to the impossible, sometimes you find the truth.


#218 Sarah

Sarah

    Chihuahua with Attitude

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 30831 posts
  • Gender:Female
  • Location:Costa

Posted 22 November 2012 - 12:35 PM

^^ dajte to pisat na ZS no ;)
  • 0

Cosa vuoi che ti scriva?
Cosa vuoi che ti dica?
Tu sei ovunque in me.


#219

  • Guests

Posted 23 November 2012 - 04:02 PM

  • Hitno!
A mi lahk ena pove kaka je formula v Exceli za računanje procentov? Kaj se vpiše tja noter?

Za takle primer
spol odstotek
m 12 ?
ž 28 ?

Skupaj 40 ?

Če kira ve, nej hitro pove, plis. Ker mam nekoga tu, da mi pomaga.

Hvala.
  • 0

#220

  • Guests

Posted 23 November 2012 - 04:03 PM

Sori Sarah. Sej smo na ZS poštimale z anketami :)
  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users