Jump to content


Photo

Pasemske vs. nepasemske živali


  • Please log in to reply
71 replies to this topic

Poll: Katerim dajete pri nakupu/posvojitvi prednost? (24 member(s) have cast votes)

Odgovor:

  1. pasemskim živalim (8 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

  2. nepasemskim živalim (7 votes [29.17%])

    Percentage of vote: 29.17%

  3. vseeno mi je (9 votes [37.50%])

    Percentage of vote: 37.50%

Vote Guests cannot vote

#1 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45502 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 29 January 2007 - 02:37 PM

Pasemske živali in nepasemske živali (pri tem mislim predvsem muce in pse)? Katerim dajete prednost, ko se odločate za žival? Zakaj ravno za pasemskim živalim in zakaj nepasemskim (mešančkom oz. navadnim mucam)?
  • 0

#2 sade

sade

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10098 posts

Posted 29 January 2007 - 02:43 PM

jaz imam doma pasemskega psa, ampak brez rodovnika. drugače mi pa je čisto vseeno, če je pasemski ali ne, ker tega sem itak dobila zastonj in ne bi veliko denarja odštela za psa.
so pa mešančki bolj vzdržljivio in manj dovzetni za bolezni, tako da je iz tega vidika bolje imeti nepasemskega psa.
mačko bi pa 100% raje imela imela kar navadno, ker so mi vse lepe in mi je popolnoma vseeno glede pasme. se niti ne spoznam na pasme muc ter jih ne ločim med sabo.

  • 0
"It's impossible." said pride. "It's risky." said experience. "It's
pointless." said reason. "Give it a try." whispered the heart.

#3 Anja88

Anja88

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1321 posts

Posted 29 January 2007 - 02:56 PM

Bom rekla tako. Nič nima proti mešančkom-vse pse obožujem. Sem pa zelo nastrojena proti ljudem, ki lažejo o "čistokrvnih psih" brez rodovnika. Naj povedo resnico!

Če je vzreja psov pravilna in gledajo na zdravje psov, karakter in primerno parijo ter ne štepajo legel vsakih 6 mesecev, mladiče cepijo, razglistijo in za psa dobro poskrbijo. Ter svetujejo ljudem. Takšno vzrejo jaz podpiram.

Sem pa tudi mnenja da bi morali mešančke PODARITI. Prodajo psov v trgovinah (Matoša.... pa prepovedati in strogo kaznovati. To mi je pa mučenje živali.


  • 0
IPB Image

#4 sade

sade

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10098 posts

Posted 29 January 2007 - 03:01 PM

najboljše je, da si greš v azil po eno malo buhljivo ščene in jo rešiš smile.gif če se ne misliš ukvarjat z razstavami in tem je itak vseeno kaj ti laufa pohiši.
  • 0
"It's impossible." said pride. "It's risky." said experience. "It's
pointless." said reason. "Give it a try." whispered the heart.

#5 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45502 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 29 January 2007 - 03:05 PM

Osebno mi je prav vseeno. Tako pasemskega psička kot tudi nepasemskega bi imela enako rada, če bi ga imela. Enako je pri mucah.
Vem, da ko bom enkrat živela sama, bom imela muco. In vem, da to ne bo pasemska, saj se oddaja toliko navadnih muc, da bom raje eni izmed njih lahko ponudila topel dom in ljubezen.
Psi so mi praviloma res bolj všeč pasemski, saj pri njih natančno veš kakšni bodo ko bodo odrasli, kakšen karatker naj bi imeli, čeprav so tudi nekateri mešančki pravi cukrčki.
  • 0

#6 Luna 13

Luna 13

    sramežljivec

  • Člani
  • 67 posts
  • Interests:Košarka,kolesarjenje,moje živali.

Posted 29 January 2007 - 03:45 PM

Brez veze delaš take ankete!Vsaka žival je enako vredna pa če ja pasemska ali nepasemska! wink.gif
  • 0
IPB Image

#7 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45502 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 29 January 2007 - 03:58 PM

Nič ni brezvezna anketa, je le dodatek k temi. Nekateri pač dajejo pri nakupu prednost pasemskim živalim, drugi nepasemskim. Logično. Ta misel se mi je ponovno porodila ravno ob tvojih objavljenih temah, ko si spraševala za koker španjele in terierčke. V bistvu pa sem že prej prosila nihirido, da bi odprla takšno temo, pa je ni želela, tako da sem jo sedaj sama.
Se pa strinjam glede tega, da je vsaka žival enkakovredna, pa naj bo pasemska ali nepasemska. Ampak za pasemsko moraš odšteti kar nekaj denarja, tako da me zanimajo vzroki zakaj, ravno zaradi trditve v prvem delu stavka.
Prosim te tudi da ne daješ več takšnih neumestnih pripomb o brezveznosti anket in raje še malce obsežneje napišeš kakšno je pa tvoje mnenje in zakaj se odločaš za nakup pasemskega psa.
  • 0

#8 Anja88

Anja88

    pametnjakovič

  • Redni člani
  • PipPipPip
  • 1321 posts

Posted 29 January 2007 - 03:59 PM

QUOTE(Luna 13 @ 29. 1. 2007 - 15:45) View Post

Brez veze delaš take ankete!Vsaka žival je enako vredna pa če ja pasemska ali nepasemska! wink.gif


Ne gre se toliko za to ali je živel kaj vredna. Ampak ljudje!
  • 0
IPB Image

#9 Kalypso

Kalypso

    zlata ribica

  • Moderatorji
  • PipPipPipPipPip
  • 45502 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 31 January 2007 - 01:33 PM

Včasih smo imeli perzijskega muca. Bila je mamina velika želja imet takšnega kosmatinca in tako sva ga šli kupit. Seveda sva zanj odšteli skoraj celo takratno mamino plačo. Mami ni bilo žal odšteti vsega tega denarja, saj si je s tem izpolnila veliko željo. Po tem, ko nam je muc poginil nekaj časa nismo imeli muca. Nato sva se pri babici z mamo preprosto zaljubili v mladička njene muce. Navaden, nepasemski, majhen črn, z velikimi zelenimi očmi. Ko je bil dovolj star je postal član naše družine.

No moja babica in dedek imata čistokrvno jazbečarko. Sta pa jo vzela k sebi, saj jo je lastnica zaradi pomanjkanja časa oddala. Gre pa psički sedaj bolje kot kakemu koli otroku. biggrin.gif Pred njo pa sta imela mešančka (med katerimi vrstami vse je težko ugotovit), ki sta ga dobila od sorodnikov katerih psička (mešanka) je dobila mladičke.

  • 0

#10 Braunkopf

Braunkopf

    Little Miss Greedy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 21767 posts
  • Location:pred računalnikom
  • Interests:sevanje anti-mojo občutij

Posted 08 February 2007 - 04:05 PM

Načeloma se bolj nagibam k nepasemskim živalim, ker je pri mnogih pasemskih "nevarnost" genetsko pogojenih zdravstvenih napak, nekatere živali imajo tudi precej izrazit karakter (trmoglavost, nagnenje k agresiji, žival je lahko glasna itd.), vglavnem reči ki so težje premagljive tudi z vzgojo. Sicer spet zavisi od pasme, ampak mi je malo brezveze gledat na žival s te perspektive. Mešanci so mi bolj všeč, pa še zavest da pomagaš neki živali "z ulice".
  • 0
Vuelvo al Sur,
como se vuelve siempre al amor,
vuelvo a vos,
con mi deseo, con mi temor.



#11 Neytiri

Neytiri

    djevuška kraužlova

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 19768 posts

Posted 10 July 2007 - 12:45 PM

Zelo je lepa wink.gif

Jaz grem pa danes pogledat enega 2mesečnega šihcuja od sestrine prijateljice oops.gif .. mi je sestra rekla, da sta še dva v leglu ostala trenutno, pa sem seveda zavrnila, ker je nerodovniški, pa še nisem zadosti poučena o psičkih smile.gif
  • 0
Svet je tak, kot si ga pripravljen videti

#12 -supergirl-

-supergirl-

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 5738 posts
  • Gender:Female

Posted 10 July 2007 - 02:42 PM

zakaj? jaz imam čistokrvnega, a nerodovniškega psa in mu nič ne manjka.
  • 0

#13 Sarah

Sarah

    Chihuahua with Attitude

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 30831 posts
  • Gender:Female
  • Location:Costa

Posted 10 July 2007 - 03:16 PM

Saj so ble že debate o tem, bla bla bla, nočem težit. Ampak, če nima rodovnika nemoreš rečt da je čistokrven, ker pač ne poznaš vseh njegovih prednikov. Nimam pa nič proti mešančkom, da ne bo kdo narobe razumel, samo to sem hotla povedat smile.gif
  • 0

Cosa vuoi che ti scriva?
Cosa vuoi che ti dica?
Tu sei ovunque in me.


#14 Neytiri

Neytiri

    djevuška kraužlova

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 19768 posts

Posted 10 July 2007 - 04:14 PM

Isto hočem povedat ja. Ni nujno, da je res mešanček ta nerodovniški čistokrvni kuža, ampak kaj veš, kakšne so kaj njegove dedne bolezni in zakaj je v primeru, da je čistokrven, sploh nerodovniški ? zakaj morda njegova mamica ni dobila vzrejnega dovoljenja ipd. ?

nimam pa nič proti njim smile.gif
  • 0
Svet je tak, kot si ga pripravljen videti

#15 Braunkopf

Braunkopf

    Little Miss Greedy

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 21767 posts
  • Location:pred računalnikom
  • Interests:sevanje anti-mojo občutij

Posted 10 July 2007 - 06:29 PM

Zato je lahko ful razlogov, zakaj mama ni dobila vzrejnega dovoljenja.

Pri vseh vzrejnih parjenjih, kljub izbiri rodovniških psov lahko v leglu pride do kakih nezaželjenih lastnosti, ki so se prenesle iz "nevemkoliko" generacij na to in zaradi njih pač ne dajo rodovnika. Kot je pri ljudeh denimo možno, da se belim staršem rodi "mulat", ker je bil pač nekje daleč v preteklosti morda v družini nek zakon s črncem/črnko, morda celo tako daleč nazaj, da se je za tem zakonom izgubila vsaka sled (celo osebno poznam en tak primer); zelo verjetno je tudi pri vzreji čistokrvnih psov podoben problem, ker so le ti konec koncev nastali iz mešancev, poldivjih psov itd. Pa še nekatere pasme so relativno mlade in verjetno nimajo neke zelo "čiste" linije za sabo.
  • 0
Vuelvo al Sur,
como se vuelve siempre al amor,
vuelvo a vos,
con mi deseo, con mi temor.



#16 Neytiri

Neytiri

    djevuška kraužlova

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 19768 posts

Posted 10 July 2007 - 08:44 PM

http://24ur.com/bin/..._media=60011798

Sicer pa, če si pogledate ta video, sem predvsem proti temu !

Itak pa se v večina takih primerov kupcu oz. lastniku psička na koncu naredijo še veliko večji stroški, kot bi sicer dali za rodovniškega psička iste "pasme", pri katerem bi bilo možnosti za kakšno pljučnico ali epilepsijo oz. druge bolezni veeelikoo manj oz. bi bila ta možnost zanemarljiva.

Seveda je drugače od tega zgoraj, če kakšna duševno normalna družina vzredi recimo eno nerodovniško leglo, ker je njihova nerodovniška psička sicer dokaj zdrava in želijo, da ima enkrat v življenju mladiče .. dobiš vsaj duševno zdravega mladiča in potem upaš na čimmboljše zdravje v prihodnosti. Tukaj je možnosti za zdravega psička veeliko večja kot pri psičkih iz zgornjega videa, kjer so že tako ali tako prezgodaj odšli od matere, ki že sama ni imela zadostnih pogojev, da bi jih lahko vzgajala, tako ali tako pa so jih kmalu odnesli in že pri taki majhni starosti prevažali iz drugih držav k nam, kar je za te male psičke velik šok poleg vseh drugih, ki jih doživijo. Sploh zato, ker jih ob prevozu noben od človeških prijateljev ali mamice ne tolaži ob prvem takem neznanem doživetju, ampak se jim zgodi nekaj povsem neznanega in so v tem sami, po možnosti z drugimi prestrašenimi psički. Potem še nekaj tednov ali dni (ker grejo verjetno že pred dvem mesecem v roke naivnim kupcem, ki jim je za zdravje svojega psička malo mar in si ga le čimpreje želijo ob sebi) preživijo pri preprodajalcu, kjer živijo v nemogočih razmerah in pri katerem ni poskrbljeno za socializacijo, zaradi česar lahko dobi pes v sebi strah in agresijo.
No, tele pasje farme so res nekaj izredno groznega !! cry.gif

Torej, če že res iz nevemkakšnih razlogov "želiš" (?) nerodovniškega čistokrvnega psička, poiščeš eno ljubečo družino, ki bo svoje psičke prodala sicer po probližno taki ceni, kot bi psička kupili pri preprodajalcu, le da bo ta duševno zdrav .. za zdravje pa tukaj ne moreš vedeti prav dosti.

Če pa hočeš mešanca, se mi zdi najbolje, da rešiš življenje nekomu iz zavetišča (probaš poiskati po zavetiščih po sloveniji kakšnega mlajšega ali še mladička, da ga lahko lepo socializiraš).

V vsakem primeru pa je najbolje kupiti rodovniškega psa (pasem je nekaj čez štiristo, tako da bi bilo čudno, če ti eden od teh ne bi karakterno in vizuelno ustrezal), pri katerem je po navadi za socializacijo dobro poskrbljeno (recimo tako kot pri ljubeči družini, ki ima enkrat nerodovniško leglo), vendar je predvsem pomembno, da taki psični nimajo nekih hudih dednih napak ali bolezni, seveda pa to ne pomeni, da bodo kar vsi celo življenje zdravi. Ampak je možnost za to na srečo veliko večja. smile.gif

Seveda verjamem, da veliko kupcev premami to, da lahko tako kmalu dobijo enega poceni psička, ki je zelo podoben neki njim priljubljeni pasmi, ampak res bi bilo dobro, da pri tem vsak vsaj še enkrat premisli!

Tudi jaz sem, ob tej možnosti, ko bi lahko dobila za okoli 400€ enega psička šihcuja pri družini, katera je vzredila eno nerodovniško leglo, za trenutek v glavi pomislila na to, da bi kar pohitela in prijela za možnost .. ampak ravno to, da me to ni premamilo, saj sem že tolko o tem prebrala, da bi bilo res groozno, če bi tudi jaz podlegla temu, je dobro in sem prav vesela, da lahko še kakšno leto počakam na kakšno rodovnišlo leglo (recimo maltežanov), pa pač dam 3X višjo ceno in bo s psičkom v prihodnosti najverjetneje vse vredu, pa se imam do takrat čas še veliko naučiti smile.gif
  • 0
Svet je tak, kot si ga pripravljen videti

#17 -supergirl-

-supergirl-

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 5738 posts
  • Gender:Female

Posted 11 July 2007 - 07:42 AM

za začetek naj povem, da imam 17 let staro maltežanko, ki je čistokrvna, a brez rodovnika (ker smo kupovali družabnika in prijatelja in ne razstavni primerek nam je bilo vseeno). rodovnika nima, ker je bila uvožena iz češke in so vzrediteljici vzeli vzrejno dovoljenje, ker je imela pse samo za prodajo in izvoz. lahko bi se mi zgodila, da bi kužika poginila kaj kmalu, ampak po 17 letih še vedno lešo živi, nam občasno s terorjem pije kri in je vse super. (Mladoletna, zamisli si, moj pes je strejši od tebe!!! malo heca, da ne bo pomote).
prej smo imeli čistokrvno čivavo, ki pa je po enem letu šla na evtanazijo. diagnoza: neozdravljiva epilepsija. in ta pes je imel rodovnik, v katerem je bilo napisano ne vem koliko linij nazaj.

tako, da jaz misli, da če se bom še kdaj odločala za psa in ne bo iz zavetišča (za kar se bom po vsej verjetnosti odločila), bom poiskala leglo, ki je čistokrvno, a pes nima rodovnika. če pristopaš v nakup psa po sisitemu, da te bo vsak "nategnil" potem pa res ne vem. poznam veliko ljudi in njihovih psov, ki so zaradi takšnega ali drugačnega razloga nerodovniški (a čistokrvi) pa jim nič ne manjka in niso nič drugorazredni.

  • 0

#18 Fluffy The Stud Eater

Fluffy The Stud Eater

    weird stuff lover

  • Člani
  • PipPipPipPipPip
  • 54873 posts
  • Gender:Female
  • Location:The Twilight Zone

Posted 11 July 2007 - 11:28 AM

QUOTE(-supergirl- @ 11. 7. 2007 - 8:42) View Post
za začetek naj povem, da imam 17 let staro maltežanko, ki je čistokrvna, a brez rodovnika (ker smo kupovali družabnika in prijatelja in ne razstavni primerek nam je bilo vseeno). rodovnika nima, ker je bila uvožena iz češke in so vzrediteljici vzeli vzrejno dovoljenje, ker je imela pse samo za prodajo in izvoz. lahko bi se mi zgodila, da bi kužika poginila kaj kmalu, ampak po 17 letih še vedno lešo živi, nam občasno s terorjem pije kri in je vse super.

Jaz mam precej podobno izkušnjo, le da gre za pekinezerko, ki je tudi čistokrvna in pripeljana iz Češke =), lahko bi dobili rodovnik, če bi hoteli, a ga ne rabimo. In tudi naša je stara zavidljivih 12 let, a je še zelo poskočna, živahna, zdrava in terorist.
  • 0
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">“Someone once told me the definition of Hell: </span></strong></span></span></p>
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">The last day you have on earth, the person you became </span></strong></span></span></p>
<p style="text-align:center;"><span style="color:#000000;"><span style="font-family:georgia, serif;"><strong><span style="font-size:12px;">will meet the person you could have become.”<br>
- </span></strong><span style="font-size:12px;">Anonymous</span></span></span></p>
<p style="text-align:center;"> </p>
<p style="text-align:center;"> </p>
<p style="text-align:center;"> </p>

#19 -supergirl-

-supergirl-

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 5738 posts
  • Gender:Female

Posted 11 July 2007 - 12:35 PM

thumbup.gif jenna. me veseli! še na mnoga leta najinih "drugorazrednih" čistokrvnih psov!!!! naj nase teroriziraj še kar nekaj časa!!!! thumbup.gif

  • 0

#20 Frida

Frida

    Izberi si sam

  • Redni člani
  • PipPipPipPipPip
  • 10716 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 11 July 2007 - 02:38 PM

Osebno ne favoriziram pasemskih živali. Doma imam macico, ki sem jo pobrala s ceste in nas je zdresirala, da smo ji vedno na uslugo. Skrbim pa še za tri mešančke, eden je od mojga ata, je brez desnega očesa, moj lubček. Druga dva sta od dveh sosedov. Za atovega psa skrbim kompletno, unadva pa občasno hranim, vodim na sprehode, jih češem, dajem tablete za notranje zajedavce. Ful so fajn živalce.
Ko sem bla mlajša smo imeli resastega jazbečarja z rodovnikom. Mami sanja o psu, ampak pravi, da hoče imet izključno pasemskega. Moj bivši je bil tud mahnjen samo na pasemske pse. Imel je beagla, potem pa si je zaželel Jack Russla in ker takrat v Sloveniji še nismo imeli legel, smo ga šli iskat v Pariz.
Želim si imet še več mačk, ampak pod nobenim pogojem pasemske, ker jih je preveč na cesti in mi je všeč, da lahko brezdomni živali pomagaš. Pa tud živim v hiši z velikim vrtom, pred hišo je barje, za hišo gozdiček, krasna narava in si ne predstavljam imeti živali samo v hiši.
Na kozlanje mi pa grejo razni vzreditelji, ki so rejci samo zaradi denarja, brez čuta za živali.
  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users